معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / موبایل و تبلت / ۷ دلیل که برای خرید آیفون ۱۱ دست نگه داریم و منتظر آیفون ۱۲ بمانیم

۷ دلیل که برای خرید آیفون ۱۱ دست نگه داریم و منتظر آیفون ۱۲ بمانیم

اگر امسال قصد خرید آیفون ۱۱ را دارید، بهتر است تا زمان معرفی آیفون های ۲۰۲۰ دست نگه دارید. درواقع آیفون ۱۲ برتری‌هایی را نسبت به آیفون ۱۱ خواهد داشت که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
iPhone

آیفون ۱۰ نتوانست انتظارات را در زمینه فروش برآورده کند و آیفون ۱۰ اس از زمان معرفی همواره با مشکل فروش مواجه بوده و این وضعیت رفته رفته بدتر هم می‌شود. در این راستا بررسی‌ها نشان می‌دهد آیفون ۱۱ نیز فروش نه چندان خوبی را تجربه کند اما در طرف مقابل آیفون ۱۲ که در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود، محصولی پرفروش‌تر خواهد بود. در ادامه این مقاله دلایلی بیان می‌شود که لازم است اگر قصد خرید آیفون ۱۱ اپل را دارید برای خرید تا سال ۲۰۲۰ و زمان معرفی آیفون های ۲۰۲۰ صبر کنید.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
iPhone

آیفون ۱۲ طراحی متفاوتی خواهد داشت
آیفون ۱۲ از اینترنت ۵G پشتیبانی خواهد کرد
نمایشگر همه نسخه های آیفون ۱۲ از نوع اولد خواهد بود
دوربین اصلی آیفون ۱۲ از لنز ToF بهره‌مند خواهد بود
وقتی نتوانید از پردازنده قوی‌تر بهره ببرید، بودن آن چه فایده‌ای دارد؟
آیفون ۱۲ ممکن است دارای Touch ID تمام صفحه باشد
آیفون ۱۲ ممکن است باتری قدرتمندتر و ماندگارتری داشته باشد

آیفون ۱۲ طراحی متفاوتی خواهد داشت

آیفون ۱۰ و آیفون ۱۰ اس گوشی‌هایی بودند که طراحی متفاوت‌تری داشتند. یعنی در این محصولات کوپرتینیویی‌ها تلاش کرده بود تا به یک گوشی با یک نماشگر تمام صفحه نزدیک شوند. با این حساب نباید انتظار خیلی زیادی از آیفون ۱۱ در بخش طراحی داشته باشیم. در حقیقت احتمال دارد که اهالی کوپرتینیو برای اینکه خلاقیتی در طراحی جدید داشته باشند، دست به طراحی‌های بدتر بزنند. براساس آنچه که از سوی «مارک براون لی» یوتوبر معروف اواخر ماه گذشته در قالب ویدیویی منتشر شده بود، می‌توانیم اشاره کنیم که اپل قصد دارد چیدمان دوربین را در بدنه پشتی به شکل مربع در بیاورد. اما باز هم به نظر می‌رسد که زبان طراحی آیفون جدید نیز وام گرفته از پیشینیان خود باشد. بنابراین شاهد طراحی خیلی جدیدی از این پرچمدار نخواهیم بود.

براساس پیشگویی‌های مینگ چی کو، پیشگوی مشهور اپل در آیفون های ۲۰۲۰ شاهد بازطراحی جدیدی خواهیم بود. در حقیقت شایعات منتشر شده در این باره به این نکته اشاره دارند که اندازه نمایشگر تمام صفحه اپل کوچکتر خواهد شد، درواقع اندازه کلی آن اندکی بزرگ‌تر از آیفون ۵ خواهد بود اما شاهد نمایشگری به بزرگی آیفون ۱۰ در طراحی جدید آیفون های ۲۰۲۰ خواهیم بود.

 آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
iPhone

با این حال در طراحی آیفون ۱۲ ممکن است اولین باری باشد که اپل بخواهد طراحی سنتی خود را کنار بگذارد و محصولی جدید را برای طرفدارانش طراحی کند. درواقع  آنچه که پیش از این در این سال‌ها از اپل دیده‌ایم، تنها یک پسوند کنار نام محصولاتش (S مثلا آیفون ۱۰ اس) دیده می‌شد که البته ممکن بود محصول جدید به امکانات و فناوری های جدیدتری مجهز باشد اما طراحی، همان طراحی تکراری و البته خسته کننده بود.
همان‌طور که پیش ار این هم گفته بودیم جانی آیو قرار است اپل را به سمت سرکت مستقلش ترک کند. با این حال رفتن جانی آیو می‌تواند طراحی جدید را نیز سرعت ببخشد. به هر حال امیدواریم که مانند آیفون ۴ که بعد از مکینتاش بهترین طراحی از کوپرتینیویی‌ها بود، شاهد طراحی جدیدی نیز در محصول ۲۰۲۰ یا درواقع آیفون ۱۲ باشیم. حالا امیدواریم که چنین اتفاقی بیفتد. حداقل می‌توانیم امیدوار باشیم که این شرکت آمریکایی به تقلید از رقبای چینی‌اش از تکنولوژی حسگر اثر انگشت در زیر نمایشگر برای ایجاد تحولی نوین در گوشی‌هایش بهره بگیرد. با این حال شایعات در این باره زیاد است.

آیفون ۱۲ از اینترنت ۵G پشتیبانی خواهد کرد

براساس گزارشات و خبرهایی که تاکنون منتشر شده است، آیفون ۱۱ از اینترنت ۵G پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین آن دسته از طرفداران آیفون که تمایل به لذت بردن از سرعت بالای گوشی همراه خود را دارند، بهتر است از خرید آیفون ۱۱ خودداری کرده و  تا سال ۲۰۲۰ منتظر بمانند و محصول سال آینده را خریداری کنند. درواقع این ویژگی در دو نسخه از آیفون های ۲۰۲۰ یا هر سه نسخه آن قابل دسترس خواهد بود.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
iPhone

در این راستا باید اشاره کنیم که اپل نمی‌تواند مودم ۵G را برای آیفون ۱۱ حاضر کند. به دلیل اختلافاتی که کوپرتینیویی‌ها با کوالکام دارند، ما امیدواریم تا سال آینده این مشکلات برطرف شده و آنها فکری به حال این قضیه کنند و شاهد اینترنت پر سرعت در آیفون های ۲۰۲۰ نیز باشیم. با این حال برای اینکه نرخ دانلود ۱ گیگابیت در ثانیه از سوی آیفون را داشته باشیم باید تا سال ۲۰۲۰ منتظر بمانیم و ببینیم که چه پیش می‌آید.

نمایشگر آیفون های ۲۰۲۰ از نوع اولد خواهد بود

با توجه به پیشرفت نمایشگرهای امروزی گوشی‌های موبایل، دیگر دلیلی وجود ندارد که اپل نیز از نمایشگرهای اولد در همه نسخه‌هایش حتی نسخه‌های اقتصادی استفاده نکند. در این راستا باید اشاره کنیم که در حال حاضر آیفون ۱۰ آر از نمایشگر LCD بهره‌مند است و در عین حال قیمت بالاتری نسبت به گوشی‌های اندرویدی دارد که از نمایشگر اولد بهره‌مند هستند. در حالی که کیفیت بالاتر نمایشگر اولد نسبه به LCD اثبات شده است و این دست از نمایشگرها را می‌توان فناوری جدیدتری در این عرصه معرفی کرد. گفتنی است پیش از این نیز خبری منتشر شده بود که بیان می‌کرد آیفون ۱۰ آر ۲۰۱۹ آخرین گوشی آیفون است که دارای نمایشگر LCD خواهد بود.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
نمایشگر اولد و LCD آیفون / oled-and-lcd

این در حالی است که سامسونگ این سری از نمایشگرها را برای اپل تولید می‌کند و اینکه چرا هنوز در همه نسخه‌ها شاهد نمایشگرهای اولد نیستیم جای تعجب است. البته می‌توان دلیل آن را هم تولید نسخه اقتصادی آیفون بیان کرد.

دوربین اصلی آیفون ۱۲ از لنز ToF بهره‌مند خواهد بود

شاید از نظر ظاهری اندکی ناخوشایند به نظر بیاید که آیفون ۱۱ از دوربین سه گانه در بدنه پشتی خود برخوردار باشد، اما با این حال ویژگی‌هایی که ارائه خواهد داد هنوز به پای بهترین دوربین‌های عکاسی در گوشی‌های اندرویدی نخواهد رسید. هر چند باید تا زمان معرفی آن و بنچمارک‌های معروف همچون DxOmark منتظر بمانیم. با این حال خبرها و شایعات منتشر شده حاکی از آن است که آیفون ۱۱ از لنزی با زوم اپتیکال ۵ برابری (۵x) یا لنز ToF برای پوشش قابلیت تشخیص عمق بهره‌مند نخواهد بود. برای اینکه چنین امکاناتی را شاهد باشیم باید تا سال ۲۰۲۰ منتظر آیفون ۱۲ بمانیم.

 آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
لنز tof در آیفون ۱۲ / tof-lens-in-iphone

براساس گزارشات منتشر شده آیفون ۱۲ از این امکانات برخوردار خواهد بود و با این حساب می‌تواند عمق بیشتری را در تصاویر گسترده ایجاد کند. این امکان اجازه خواهد داد تا افراد بتوانند ترفندهای بیشتری را در عکاسی با گوشی خود پیاده‌سازی کنند؛ اما همچنان انتظار پیشرفت ویژگی‌های واقعیت افزوده را نیز داریم. درواقع سنسور تشخیص عمق می‌تواند اشیا و چهره‌های بیشتری را شناسایی کند و با این حساب آیفون برای این کار تنها به دوربین Face ID متکی نخواهد بود.

وقتی نتوانید از پردازنده قوی‌تر بهره ببرید، بودن آن چه فایده‌ای دارد؟

همان‌طور که همه پرچمداران جدید از پردازنده جدیدی برخوردار خواهند بود، این موضوع در آیفون ۱۱ هم رخ خواهد داد. البته هنوز اطلاعات زیادی درباره پردازنده ۷ نانومتری جدیدی A13 بایونیک اپل در دسترس نیست. شواهدی  وجود دارد که اثبات کند آیا این پردازنده باعث صرفه‌جویی بیشتری در مصرف انرژی خواهد شد یا خیر؟ اما این موضوع چندان در نظر کاربران گوشی‌های هوشمند قابل توجه نیست. شاید هم درصد اندکی به میزان صرفه جویی در مصرف انرژی افزوده شود؛ اما چیزی که کاربران از یک پردازنده خوب انتظار دارند این است که شاهد ارتقای ویژگی‌های نرم افزاری و یا سخت افزاری دستگاه جدید در سایه پردازنده قدرتمند باشند.

 آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
apple a13 bionic/ پردازنده A13 بایونیک اپل

درواقع انتظار می‌رود پردازنده‌ جدید که قدرت بالاتری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد بتواند ویژگی واقعیت افزوده و یا ویژگی تشخیص عمق گوشی را بیشتر تحت پوشش قرار دهد. با این حساب می‌توان گفت کاربران انتظار طراحی جدیدتر با ویژگی‌های برتر را داشته باشند تا اینکه تنها شاهد مشخصات بالاتری باشند که در عمل کمتر کاربردی خواهند بود.

آیفون ۱۲ ممکن است دارای Touch ID تمام صفحه باشد

دو سال بعد از ارائه ویژگی مشابه در گوشی‌های اندرویدی شاید شاهد حضور تاچ آی دی تمام صفحه در آیفون ۱۲ باشیم. درواقع از آنجایی که دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است، آن دسته از کاربرانی که از Face ID چندان خوششان نمی‌آمد می‌توانند به استفاده از تاچ آی دی در نسل بعدی گوشی‌های اپل امیدوار باشند.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
iphone 2020/ آیفون ۲۰۲۰ / آیفون ۱۲/ iphone-12

آیفون ۱۲ ممکن است باتری قدرتمندتر و ماندگارتری داشته باشد

بر اساس گفته‌های مینگ چی کو، اپل به طور قابل توجهی در حال کار بر روی باتری هایی با ظرفیت بالاتر و عمر بیشتر است. همچنین بر روی این قضیه که روند شارژ باتری نیز سریع‌تر باشد نیز کار می‌کند. نتیجه این تلاش‌ها را برای در آیفون ۱۱ شاهد خواهیم بود که تکمیل شده آنها در آیفون های ۲۰۲۰ خودنمایی خواهد کرد. خوب است بدانید که تاکنون هیچ آیفونی نتوانسته است در لیست در گوشی هوشمند برتری قرار بگیرد که بهترین باتری‌ها را دارند. در این راستا گوشی‌های اندرویدی سردمدار برداشتن گام‌های بزرگی در این عرصه هستند؛ به‌طوری‌که امروزه شاهد حضور باتری‌های ۴۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی در پرچمداران اندرویدی هستیم که در عرض چند دقیقه نیز شارژ می‌شوند. خوشبختانه به نظر می‌رسد که اپل نیز گام‌هایی را در این زمینه برداشته است.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
باتری آیفون /iphone-battery

با همه این توصیفات واضح است که اگر اپل بخواهد سهم فروش بیشتری را در بازار از آن خود کند، باید تغییراتی را در روند طراحی محصولاتش به وجود آورد. درواقع امروزه شاهد این هستیم که گوشی‌های اندرویدی با قیمت پایین‌تر، باتری‌ها و ویژگی‌های دوربین بهتر عرضه می‌شوند. بنابراین کاربران بیشتری به سوی استفاده از این گوشی‌ها روی می‌آورند. با این حال به نظر می‌رسد که سال ۲۰۲۰ فرصت بسیار خوبی برای عرضه آیفونی با زبان طراحی جدید باشد. در این راستا شاید بتوان آن را آخرین فرصت اپل برای ماندن در اوج لیست تولیدکنندگان موبایل‌های پرچمدار دانست. پس کوپرتینیویی‌ها حتما باید فکری به حال این قضیه کنند تا همچنان آیفون به عنوان یک محصول پیشرو در بازار باشد.

آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
telegram
آیفون 12 برتری‌هایی را نسبت به آیفون 11
Instgram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *