معماری
خانه / پلی استیشن 5 / کارمند سابق ایکس‌ باکس نظر خود را در ارتباط با کنترلر پلی‌ استیشن ۵ می‌گوید

کارمند سابق ایکس‌ باکس نظر خود را در ارتباط با کنترلر پلی‌ استیشن ۵ می‌گوید

سونی اخیراً از کنترلر پلی‌ استیشن ۵ با نام دوال‌ سنس (DualSense) رونمایی کرد که طراحی بسیار قابل‌توجهی دارد. این کنترلر از طراحی سنتی فاصله گرفته است و حالا ظاهری دو رنگ دارد. همچنین از قابلیت لرزشی (Haptic) ویژه‌ای برخوردار است که به گفته‌ی سونی، حس حضور بازی‌باز در عناوین نسل بعد را افزایش می‌دهد.

کنترلر پلی‌ استیشن 5

کنترلر پلی‌ استیشن ۵

تعداد زیادی از مردم نسبت به این کنترلر، حرف‌هایی برای گفتن داشتند و حالا، یکی از کارمندان سابق ایکس‌ باکس هم نظراتش را به اشتراک گذاشته است. آلبرت پنلو (Albert Penello) که بخش‌های بازاریابی و برنامه‌ریزی محصولات اکس‌باکس را در دوران اکس‌باکس ۳۶۰ و اکس‌باکس وان رهبری کرده، گفته است که به طور کلی از طراحی «آینده‌نگرانه» کنترلر سونی راضی بوده اما درباره نکاتی از آن شک دارد.

بعد از نزدیک به ۱۸ سال کار در شرکت مایکروسافت، پنلو آن‌جا را در مه ۲۰۱۸ ترک کرد و در شرکت آمازون مشغول به کار شد. جایی که حالا دارد روی «چیزهای باحال محرمانه» کار می‌کند. شرکت آمازون تصمیم دارد که با یک سرویس استریم جدید و چند بازی MMO در حال توسعه، از جمله بازی ارباب حلقه‌ها (Lord of the Rings)، وارد دنیای بازی‌ها شود.

من از دوال‌سنس جدید خوشم می‌آید. آینده‌نگرانه و شبیه زره‌های پورتال و مس‌افکت است. تصمیم‌های بزرگ (و گرانی) در طراحی این ظاهر گرفته شده است. بزرگ‌تر کردن تریگرها هم هوشمندانه است و به‌خوبی بازی‌باز را در جوش و خروش بازی‌ها قرار می‌دهد. منتظر عرضه‌ی آن هستم.

پنلو همچنین انتظار دارد کنترلر دوال‌سنس «نسبتاً راحت» باشد ولی در عین حال نگران قسمتی است که کف دست آن را دربرمی‌گیرد. او گفت که اگر دستان بزرگی داشته باشید، شاید در برجستگی کف دستتان احساس ناراحتی کنید.

پنلو درباره‌ی اجرایی بودن میکروفون درون کنترلر، پشتیبانی از واقعیت مجازی، و سازگاری با پلی‌استیشن ۴ نیز سؤال‌هایی دارد.

نکات منفی:

استراحت دست روی تریگرها
نگران دستگیره‌ها هستم. ممکن است کف دست را ناراحت کنند.
میکروفون ایده‌ی جذابی است ولی چقدر قابل اجراست؟
آیا با واقعیت مجازی (VR) کار می‌کند؟
آیا با پلی‌استیشن ۴ سازگار است؟

پنلو گفت که کنترلر گوگل استدیا (Google Stadia) «فوق‌العاده راحت» است و بیش‌تر انتظار داشت که سونی راه کنترلر گوگل را برود تا اینکه دوال‌سنس را شبیه کنترلر اکس‌باکس بسازد. او همچنین کنجکاو است طراحی کنسول پلی‌استیشن ۵ را ببنید چراکه از قدیم، طراحی کنترلر و کنسول در یک راستا بوده است.

در شرکت اکس‌باکس، پنلو پژوهش‌هایی که برروی جامعه‌ی کاربران انجام می‌گرفت را رهبری می‌کرد؛ خصوصاً درباره‌ی کنترلرها. وی قبلاً در بحث استفاده از باتری‌های قلمی یا باتری شارژی داخلی اشاره کرده بود که هر دو مزایایی دارند اما در نهایت باتری قلمی انتخاب‌های بیشتری در دسترس قرار می‌دهد.

کنترلر دوال‌سنس از باتری داخلی استفاده می‌کند؛ درحالی‌که باتری‌های قلمی کنترلر اکس‌باکس، نسل آینده هم با آن همراه خواهند بود. برای اطلاع بیشتر از تفاوت‌های کنترلرهای نسل بعد، به مقایسه‌ی دو کنترلر پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس مراجعه کنید.

در دیگر اخبار مربوط به کنترلرها، بلیزارد اخیراً اعلام کرد که بسته‌ی گسترش‌دهنده‌ی بعدی بازی World of Warcraft که Shadowlands نام دارد، پشتیبانی از کنترلر ایکس‌ باکس ویژه ناتوان‌ها (Xbox Adaptive Controller) را به بازی اضافه خواهد شد.

کنترلر پلی‌ استیشن 5
Telegram
کنترلر پلی‌ استیشن 5
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *