معماری
خانه / اخبار / پروژه ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی مایکروسافت آغاز شد

پروژه ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی مایکروسافت آغاز شد

از زمانی که «ریچارد فاینمن» فیزیکدان معروف آمریکایی امکان ساخت کامپیوتر کوانتومی را مطرح کرد، پژوهشگران جهان فناوری هر شب با این امید به خواب می رفتند که روزی چنین رؤیایی را تحقق بخشند.

حال مایکروسافت که یکی از فعال ترین شرکت ها در این حوزه به شمار می رود، از تحقیقات تئوری خسته شده و قصد دارد به عرصه عمل قدم گذارد. این کمپانی «تاد هلمدال» مهندس سابق پروژه های کینکت، اکس باکس و هولولنز را به عنوان رئیس بخش جدید برای ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی به خدمت گرفته.

کامپیوتر کوانتومی
کامپیوتر کوانتومی

«هلمدال» در این رابطه اظهار داشت:

    فکر می کنم به نقطه ای رسیده ایم که می شود از بخش تحقیقات به حوزه مهندسی وارد شد. البته هیچ چیز مشخص نیست، اما به عقیده من برای تأثیرگذاری فوق العاده بر جهان باید ریسک پذیری قابل توجهی داشت، و اکنون این فرصت ارزشمند برایمان فراهم شده.

لازم به ذکر است کامپیوترهای مورد بحث با استفاده از بیت های کوانتومی موسوم به کیوبیت به اجرای عملیات و فرامین می پردازند. برخلاف بیت های معمول در رایانه های عادی، کیوبیت ها می توانند به طور همزمان مقادیر متفاوتی را بپذیرند، در نتیجه توان پردازشی آنها در سطح بسیار قوی تری قرار می گیرد.

کامپیوتر کوانتومی

کامپیوتر کوانتومی
کامپیوتر کوانتومی

البته همه داستان به همین سادگی نیست و کار با کیوبیت ها بسیار دشوار است، چون هرگونه تداخل، امواج نوری، ارتعاشات حرارتی، یا موج های کیهانی می توانند آنها را از وضعیت مطلوب بیرون آورند. به همین دلیل هنوز نتوانسته ایم به این تکنولوژی دست یابیم.

حال مایکروسافت در کنار غول های دیگری همچون گوگل، ناسا و ده ها آزمایشگاه تحقیقاتی، قصد دارد اولین کامپیوتر کوانتومی مقیاس پذیر را تولید نماید. گفتنیست هنوز زمان مشخصی برای این پروژه اعلام نشده، اما به یقین می توان گفت دستیابی به این مهم، خدمات کلاود و هوش مصنوعی ردموندی ها را در حد غیر قابل تصوری ارتقاء دهد.

منبع:Neowin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *