معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / ترین ها / برترین ناشران سال ۲۰۱۹ از دیدگاه متاکریتیک | سقوط سونی، عروج ۵۰۵ گیمز

برترین ناشران سال ۲۰۱۹ از دیدگاه متاکریتیک | سقوط سونی، عروج ۵۰۵ گیمز

۲۰۱۹ سال نسبتاً پُرباری برای دنیای بازی‌های ویدئویی بود؛ سالی که در ابتدا با عناوین بسیار موفقی چون Resident Evil 2 Remake و Sekiro: Shadows Die Twice شروع شد و با بازی‌های خوب دیگری مانند Control, Death Stranding و Gears 5 ادامه پیدا کرد. اما فکر می‌کنید برترین ناشران سال ۲۰۱۹ کدام شرکت‌ها بوده باشند؟

برترین ناشران سال 2019

در حالی که وب‌سایت متاکریتیک مدتی قبل فهرستی از بهترین و ضعیف‌ترین عناوین سال ۲۰۱۹ منتشر کرده بود، به‌تازگی و با نگاهی کُلی‌تر به سالِ گذشته، عملکرد ناشران صنعت بازی‌ها را بررسی کرده و فهرستی از برترین شرکت‌ها در زمینه‌ی نشر بازی‌های ویدئویی منتشر کرده است. قبل از هرگونه حرف و حدیثی، ابتدا دعوت می‌کنیم تا با نحوه‌ی امتیازدهی و رتبه‌بندی این فهرست آشنا شوید:

میانگین نمره‌ی تمام بازی‌ها ۱٫۵ برابر شده‌اند.

اگر بازی‌های یک ناشر میانگین ۷۵ یا بالاتر در متاکریتیک به‌دست آورده باشند در دسته‌ی بازی‌های خوبِ آن ناشر قرار می‌گیرند. از مجموع این بازی‌ها درصد گرفته شده و طبق همان درصد، نمره تعلق می‌گیرد که این امتیاز بین ۱ تا ۱۰۰ متغیر خواهد بود. به‌عنوان مثال اگر ۸۰ درصد بازی‌های یک شرکت خوب باشند، ۸۰ امتیاز به‌دست می‌آورد.

اگر بازی‌های یک ناشر میانگین ۴۹ یا کم‌تر را در متاکریتیک به‌دست آورده باشند، در دسته‌ی بازی‌های ضعیف آن ناشر قرار می‌گیرند. هرچه درصد بازی‌های ضعیف آن شرکت کم‌تر باشد، امتیاز بیشتری به آن تعلق می‌گیرد که این امتیاز بین ۱ تا ۱۰۰ متغیر خواهد بود. به‌عنوان مثال اگر ۲۰ درصد بازی‌های یک ناشر ضعیف باشند، ۸۰ امتیاز به‌دست می‌آورد.

به‌ تعداد عناوین “عالی” یک ناشر، ۵ امتیاز اضافه تعلق می‌گیرد. عناوین دسته‌ی عالی شامل بازی‌هایی با میانگین نمرات بالای ۹ و دست‌کم ۷ نقد هستند.

و اما طبق این رتبه‌بندی، عنوان بهترین ناشر سال ۲۰۱۹ دنیای بازی‌های ویدئویی به شرکت ۵۰۵ گیمز (۵۰۵ Games) تعلق می‌گیرد که با بازی‌های Control و Bloodstained: Ritual of the Night موفق به دریافت بازخوردهای مثبتی از سوی منتقدان شد. جالب است بدانید اطلاعاتی از رتبه‌ی سال گذشته‌ی این شرکت در دسترس نیست.

در رتبه‌ دوم نیز شرکت اکیتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) جا خوش کرده‌ که بخش زیادی از این موفقیت را مدیون استودیوی فرام‌سافتور (FromSoftware) و بازی Sekiro: Shadows Die Twice است. در رتبه‌ی سوم هم نینتندو را می‌بینیم که با انتشار بازی‌های موفقی چون Super Mario Maker 2 و Fire Emblem: Three Houses موفق شد تا تعداد نقدهای مثبت بازی‌هایش را از ۶۹ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۷۹ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش دهد.

از نکات جالب توجه این فهرست می‌توان به سقوط ۴ پله‌ای شرکت کپکام (Capcom) که سال گذشته عنوان بهترین ناشر بازی‌های ویدئویی را کسب کرده بود و نیز عدم حضور سونی در جمع ۱۰ شرکت برتر اشاره کرد. لازم به‌ذکر است سونی که سال ۲۰۱۸ رتبه‌ی هفتم را به‌دست آورده بود، در حال حاضر در رتبه‌ی ۲۲ قرار دارد.

در ادامه شما را به مشاهده‌ی فهرست ۱۰ ناشر برتر سال ۲۰۱۹ میلادی از نگاه وب‌سایت متاکریتیک دعوت می‌کنیم:

رتبه نام ناشر میانگین نمرات امتیاز نهایی
۱ ۵۰۵ گیمز ۸۰ ۳۰۶٫۷
۲ اکتیویژن بلیزارد ۷۹٫۹ ۳۰۱٫۴
۳ نینتندو ۸۰ ۲۹۹٫۲
۴ پارادوکس اینتراکتیو (Paradox Interactive) ۷۷٫۸ ۲۹۶٫۸
۵ کپکام ۷۹٫۱ ۲۹۱٫۱
۶ آناپورنا اینتراکتیو (Annapurna Interactive) ۸۰٫۵ ۲۹۰٫۷
۷ ایکس‌ باکس گیمز استودیوز (Xbox Game Studios) ۷۶٫۴ ۲۸۹٫۶
۸ هامبل باندل (Humble Bundle) ۷۶٫۲ ۲۸۹٫۲
۹ اسکوئر انیکس (Square Enix) ۷۶٫۱ ۲۸۵
۱۰ دیوالور دیجیتال (Devolver Digital) ۷۶ ۲۸۳

برترین ناشران سال 2019
Telegram
برترین ناشران سال 2019
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *