معماری
خانه / اخبار بازی / چرا بازی GTA 6 موفق تر از بازی های دیگر خواهد بود؟

چرا بازی GTA 6 موفق تر از بازی های دیگر خواهد بود؟

بعد از انتشار افتخارآمیز بازی Red Dead Redemption 2، حال تمامی توجهات و حواشی معطوف به ششمین نسخه از فرانچایز افسانه‌ای سرقت بزرگ اتومبیل یعنی بازی GTA 6 است. آن‌چه که مشخص است این بازی برای عرضه در محدوده زمانی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده، البته این چیزی است که شایعات بی‌پایان از استودیو راک‌ استار به‌ما وعده داده.

بازی GTA 6

اگر بخواهیم در همین ابتدا برخی از مهم‌ترین شایعات منتشر شده در رابطه با بازی GTA 6 را دسته‌بندی کنیم باید درخاطر داشته باشیم، دراخباری که تا به حال از بازی GTA 6 منتشر شده، احتمال این موضوع بالا دانسته شده است که مخاطبان در نسخه آینده این بازی در فضای شهری همانند بازی Vice City به‌تجربه بازی خواهند پرداخت و هم‌چنین شخصیت‌های اصلی بازی همانند نسخه گذشته، از چندین شخصیت مختلف تشکیل خواهند شد.

بازی GTA 6

یک مقاله منتشر شده در سایت معتبر Kotaku به‌نگارش سابق این سایت یعنی جیسون شرایر(Jason Schreier) بیان کرد که تغییرات صورت گرفته در زمینه سیاست‌های کاری استودیو راک‌استار به‌منظور جلوگیری از فرسایشی و طولانی شدن بیش از اندازه مراحل توسعه بازی GTA 6 و هم‌چنین پیشرفت و تغییر تکنولوژی در خلال این پروسه باعث شده است تا روند تولید این بازی جنبه‌های دیگری را به‌خود ببیند و به‌نوعی متحول شود. همین موضوع سبب شده است تا مخاطبان در زمان تجربه بازی GTA 6 از میزان تغییرات و تحولات صورت گرفته میان این بازی و نسخه قبلی این فرانچایز به‌حد زیادی شگفت‌زده شوند. این تغییرات بنیادین که طبق شایعات قرار است ظاهر و باطن نسخه آینده این سری بازی‌ها را به‌کلی متحول سازد را شاید بتواند یک روند تکاملی در استودیو راک‌استار نامید که در نهایت منجر به انتشار یک عنوان کاملا نوآورانه و جدید از لحاظ ظاهر و هم‌چنین المان‌های مختلف در این بازی خواهد شد.

براساس گزارش شرایر، مدت‌ها است که روابط و مراودات کاری در استودیوهای راک‌استار متحول شده و این تغییرات به‌دلیل انتقادات روزافزون از این استودیو به‌دلیل دیرکردهای پیاپی پروژه‌های این شرکت صورت گرفته است، هم‌چنین طبق گفته‌های سرمایه‌گزاران این استودیو، تاخیرها و دیرکردهای صورت گرفته در پروژه‌های مختلف دیگر برای آن‌ها قابل قبول نخواهد بود و به‌نظر می‌رسد که دیگر دوران یکه‌تازی راک‌استار به‌عنوان یک سوگلی در صنعت بازی‌های ویدیویی به‌پایان رسیده است. با این اوصاف و پیش گرفته شدن روند جدیدی در تولید آثار راک‌استار، گزارش شده که بازی GTA 6 قرار است تا یک عنوان کاملا ساختارشکنانه و آغازی جدید در این فرانچایز باسابقه باشد. برهمین اساس اظهار شده است که جهان بازی در ابتدای عرضه این عنوان وسعتی نسبتا معقول خواهد داشت و به‌مرور زمان راک‌استار به‌واسطه بروزرسانی‌ها و یا حتی بسته‌های الحاقی سعی خواهد کرد تا به‌ فضای این بازی بیافزاید. هم‌چنین روایت داستانی نیز دچار تحولاتی شده است و دیگر به‌صورت یک مجموعه و خط داستانی مرتبط به سمع نظر بازیکنان نخواهد رسید، بلکه داستان‌های قسمت‌بندی شده و نامرتبط قرار است تا بخش داستانی بازی GTA 6 را تشکیل دهند، پس براین اساس شاید دیگر بازیکنان هیچ‌گاه نتوانند همانند بازی GTA V متحد شدن شخصیت‌های مختلف بازی را مشاهده کنند.

بازی GTA 6

یکی از دلایل موفقیت‌های حیرت‌آور بخش چندنفره بازی GTA V که به بازی GTA Online شهرت دارد را می‌توان پشتیبانی همه‌جانبه راک‌استار و هم‌چنین عرضه محتویات مختلف داستانی و رویدادی در این بازی توصیف کرد. تمامی این دست‌آوردها درحالی است که این بخش در اوایل ماه‌های عرضه بازی از فرط محتویات اندک و محدود با سیل انتقاد بازیکنان و هم‌چنین منتقدین روبه رو شده بود، و استودیو راک‌استار در نهایت و با عرضه بخش جذاب Heists در نیمه سال ۲۰۱۵ توانست تا نظرات بسیاری از مخاطبان را برگرداند و معنای حقیقی سرگرمی آنلاین و چندنفره را به‌رخ دیگر شرکت‌ها بکشاند. اما تمامی این اقتخارات درحالی است که دلیل اصلی این دست‌آوردها پشتیبانی شبانه‌ روزی و بدون امان راک‌استار از بازی GTA Online گزارش شده است. راک‌استار با پدیدآوردن محتویات جدید در بازی توانست تا میلیون‌ها بازیکن را مشغول فعالیت در دنیای مجازی این عنوان کند و این بازیکنان با جمع‌آوری‌ منابع مالی می‌توانستند برای خود خانه، فروشگاه، برج و حتی کلوپ‌های تفریحی را تاسیس کنند که همگی تجربه‌ای رویایی و سودی هنگفت را برای بازیکنان و استودیو راک‌استار دربرداشت.

در مقاله به‌نگارش درآمده توسط جیسون شرایر به‌ظرافت بیان شده است که به‌احتمال زیاد استودیو راک‌ استار سعی خواهد کرد تا با تلفیق فرمول موفقیت آمیز بازی GTA Online و هم‌چنین تکنولوژی‌های بروز و برجسته یک عنوان تکامل یافته را وارد بازار کند. هم‌چنین توجه به نکته گسترش تدریجی بازی باعث شده است تا تمام آن‌چیزهایی که مخاطبان از این عنوان تقاضا دارند فراهم شود. زیرا پشتیبانی تمام وقت و هم‌چنین اضافه شدن محتویات بروز و تدریجی، تقاضایی است که علاقه‌مندان متعصب به‌ سری بازی‌های GTA برای سال‌ها درتلاش برای بروز دادن آن بودند.

بازی GTA 6

برخلاف موفقیت‌های روزافزون بخش آنلاین و چندنفره بازی GTA V، همواره یکی از بزرگ‌ترین نارضایتی‌های بازیکنان از این بازی نبود محتویات الحاقی مربوط به بخش داستانی بازی بوده است، اگرچه گفته‌هایی وجود دارد که راک‌استار در فکر توسعه چنین محتوایی بوده است اما این پروژه به‌دلیل موفقیت‌های بخش آنلاین این بازی و نیاز راک‌استار به نیروهای مختصص در زمینه توسعه بازی Red Dead Redemption 2 لغو شد.

انتشار نسخه‌ای محدود و با برنامه‌ای همزمان برای عرضه بخش‌های جدید نقشه و داستان، می‌توانند بازی GTA 6 را به عنوانی موفق تبدیل کنند، به‌صورتی که جهان بازی می‌تواند همراه با پیشرفت‌های داستان گسترش یابد و همین اتفاق برای بخش چندنفره بازی نیز مفید باشد. انتظار محتویات مختلف و الحاقی برای بازی GTA Online درنهایت باعث شد تا جهان این دنیای آنلاین به‌مراتب از دنیای بخش تک نفره بازی گسترده‌تر و زنده‌تر به‌نظربرسد، و همین موضوع می‌تواند اهمیت این بخش محبوب را به‌نمایش بگذارد. اگرچه بخش تک‌نفره و داستانی همواره یکی از قسمت‌های نمادین سری بازی‌های GTA بوده است، اما باتوجه به پتانسیل‌های بالا این بخش انتظار می‌رود که تمرکز و توجه اصلی راک‌استار برای خلق هرچه بهتر این بخش از این نسخه در بازی GTA 6 باشد.

اگرچه سیاست جدید راک‌استار در فرضیه یک طرح بسیار کارآمد به‌نظر می‌آید اما از حواشی و عواقب این تصمیمات نیز نمی‌توان چشم پوشانید. عده زیادی از طرفداران بازی تصمیم خواهند گرفت تا به دلیل انتشار یک عنوان ناتمام و ناقص راک‌استار را با شدیدترین حملات مواجه کنند و هم‌چنین ایده بسته‌های الحاقی رایگان درکنار پرداخت‌های درون برنامه‌ای نیز می‌تواند آتش این خشم را بسیار شعله‌ورتر کند. در ورای تمامی این گمان‌ها آن‌چیزی که راک‌استار به‌آن پی برده است این حقیقت است که منبع درآمد اصلی بازی GTA V بخش آنلاین و چندنفره این عنوان بوده است، زیرا میزان سودهی بازی بعد از فروش بازی تقریبا به‌پایان می‌رسد و تنها بخش آنلاین این عنوان است که می‌تواند یک سودهی پایدار و پرمنفعت را برای راک‌استار به‌ارمغان بیاورد.

بازی GTA 6

اگر فرض بگیریم که بازی GTA 6 همانند نسخه قبلی خود بتواند از بروزرسانی و پشتیبانی‌های متعددی برخوردار شود، مقیاس موفقیت این بازی می‌تواند بسیار گسترده شود. امکان اضافه کردن مناطق جدید و مراحل داستانی بیشتر به‌مرور زمان نکاتی است که اگر به‌صورت معقولانه و منطقی به‌بازی پیوست شوند می‌توانند بازی GTA 6 را به یکی از موفق‌ترین عناوین این فرانچایز تبدیل کند. با بهینه شدن این اقدامات دیگر بازیکنان به‌صورت مداوم مجبور خواهند شد تا برای تجربه آخرین و جدیدترین محتویات اضافه شده بازی، دوباره ماجراجویی‌های خود را از سر بگیرند، اما تمامی این اتفاقات در صورتی است که راک‌استار بتواند جمعیت آماری بالایی را از بازیکنان فعال بازی GTA 6 دراختیار بگیرد و آن‌ها را به‌نوعی درگیر این عنوان کند. هم‌چنین نگاهی یکسان به بخش چندنفره و داستانی بازی نیز باعث می‌شود تا بازیکنان زیادی از تجربه خود در بخش تک‌نفره راضی و خوشنود شوند و با فراغ بال بیشتری به استقبال بخش چندنفره بازی بروند. راک‌ استار با به‌خرج دادن میزان کمی از خلاقیت می‌تواند تا به‌راحتی بازیکنان بی‌شماری را هر ماه و با انتشار بروزرسانی جدید عنوان خود به تجربه مجدد بازی بکشانند و این تاکتیک می‌تواند منجر به افزایش جنبه‌های درگیرکننده بازی نظیر اضافه شدن آیتم‌های بیشتری جهت شخصی‌سازی شخصیت‌ها، سلاح‌ها و اتومبیل‌ها شود.

تا زمانی که این شکاف ناچیز میان بخش تک‌نفره و آنلاین بازی وجود دارد، سیاست توسعه تدریجی بازی GTA 6 می‌تواند این عنوان را تبدیل به بزرگ‌ترین عنوان Live Service دنیا کند. در واقع احتمال این موضوع بسیار زیاد است که مخاطبان در ماه‌های آینده اخبار رسمی را دررابطه با بازی GTA 6 از سوی راک‌استار دریافت کنند. اما تا این لحظه مخاطبان و عاشقان سری بازی‌های GTA می‌توانند دررابطه با بازگشت این فرانچایز به Vice City نظریات و تئوری‌های مختلف خود را با ما در بخش نظرات درمیان بگذارند.

بازی GTA 6
Telegram
بازی GTA 6
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *