معماری
خانه / کنسول بازی / شایعه: پردازنده ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس قوی تر از پلی استیشن ۵ است

شایعه: پردازنده ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس قوی تر از پلی استیشن ۵ است

به تازگی اطلاعات بسیار جالبی در مورد پردازنده ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس ایکس باکس و پلی‌استیشن ۵ فاش شده است. ارقام ارائه شده نشان می‌دهند که از نظر قدرت پردازش، این کنسول‌ها  چندین برابر از پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان قوی‌تر هستند. البته نکته‌ی جالب این است که اگر این گزارش صحت داشته باشد، شرکت مایکروسافت در نسل نهم نیز می‌تواند از عبارت «قوی‌ترین کنسول بازی دنیا» برای توصیف کنسول خود استفاده کند.

پردازنده ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس

به گزارش وب‌سایت یوروگیمر، اطلاعات فاش شده مستقیماً از سوی آزمایشگاه‌های شرکت ای‌ام‌دی (AMD) منتشر شده‌ است. براساس گزارش، اکس‌باکس سری اکس از یک پردازنده‌ی گرافیکی «غول‌آسا» استفاده می‌کند که ممکن است قدرت آن به ۱۲ ترافلاپس برسد. در مقایسه با کنسول نسل نهم مایکروسافت، سخت افزار کنسول‌های اکس‌باکس وان و اکس‌باکس وان اکس به ترتیب معادل ۱.۳ و ۶ ترافلاپس هستند.

از طرف دیگر، اطلاعات بیشتری از سخت افزار پلی‌استیشن ۵ فاش شده است. طبق گزارش منتشر شده، قدرت پردازنده‌ی گرافیکی کنسول بعدی سونی معادل ۹/۲ ترافلاپس است که کم‌تر از مقدار اعلام شده برای اکس‌باکس سری اکس محسوب می‌شود.

علاوه بر این، جزئیات فاش شده نشان می‌دهند که پلی‌استیشن ۵ از حافظه‌ی GDDR6 بهره می‌برد. لازم به ذکر است که برخی از کارت‌های گرافیک فعلی نظیر GTX 1660ti ،RTX 2060-2080 و RX 5700 از حافظه‌ی GDDR6 استفاده می‌کنند.

در نهایت گزارش شده است که پلی‌استیشن ۵ از «حالت‌های» مختلفی برای اجرای بازی‌های پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ پرو بهره می‌برد. این‌طور که به نظر می‌رسد، کنسول برای اجرای عناوین پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۵، به ترتیب میان‌ حالت‌های Gen 1، Gen 0 و Gen 2 جابه‌جا می‌شود.

البته مثل همیشه باید اشاره کنیم که اطلاعات منتشر شده از سوی یک منبع تائید نشده بدست آمده‌اند و ممکن است صحت نداشته باشند. همچنین هنوز زمان نسبتاً زیادی تا تعطیلات ۲۰۲۰ میلادی باقی مانده است و احتمال دارد که سخت افزار کنسول‌ها دچار تغییر شوند.

پردازنده ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس
Telegram
پردازنده ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *