معماری
خانه / نکته ها و ترفند ها / ۱۵ ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن ۴ که از وجود آن بی خبر هستید!

۱۵ ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن ۴ که از وجود آن بی خبر هستید!

کنسول پلی‌استیشن ۴ به اواخر عمر خود در نسلی که به نحوی پادشاه آن بوده است نزدیک می‌شود. در این چند سال نیز سونی با انتشار بروزرسانی‌ها مانند بروزرسانی سخت افزاری سیستم، توانسته است تغییرات زیادی را روی کنسول اعمال کند. در همین سو، سونی در این چند سال چیز‌های جالبی را به کنسول اضافه کرده است که ممکن است خیلی‌ها از وجودشان بی‌اطلاع باشد. در این مطلب سعی شده است به ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن ۴ پرداخته شود که می‌تواند کار با کنسول را راحت‌تر کند.

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن ۴

Share Play

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

ویژگی Share Play با اینکه یکی از شناخته شده‌ترین ویژگی‌های کنسول پلی‌استیشن ۴ است، اما کم‌تر کسی به سراغ استفاده از آن می‌رود. ویژگی Share Play یکی از بهترین‌ راه‌ها برای به اشتراک‌ گذاشتن بازی با دوستانتان است. سونی در این باره می‌گوید:‌ «قابلیت Share Play این امکان را به شما می‌دهد تا دوستانتان که کنسول پلی‌استیشن ۴ دارد به کاناپه‌ای که شما روی آن در حال بازی کردن هستید بپیوندد.» به معنای دیگر با این قابلیت می‌توانید به دوستانتان این فرصت را بدهید که بازی شما را ببیند و یا اینکه خود آن‌ها کنترل بازی را به دست بگیرد و یا حتی با استفاده از شبکه اینترنت با یکدیگر بازی کنید. بدون اینکه دوستتان بازی را داشته باشد.

از قابلیت Share Play می‌توانید استفاده‌های بسیاری کنید. به عنوان مثال اگر دوستتان تمایل به خرید اثری دارد که شما آن را روی کنسولتان دارید؛ می‌توانید لحظاتی را دعوت به امتحان بازی برای کمک به خرید او کنید.

فعال سازی این قابلیت نیز راحت است. در حین بازی کافی‌ست با فشرده دکمه Share و انتخاب Star Share Play این قابلیت را فعال کنید. بعد از این انتخاب گزینه یاد شده سرعت اینترنت شما مورد آزمون قرار می گیرد و بعد از آن می‌توانید قابلیت دسترسی را به دوست مدنظرتان بدهید.

اجرای همزمان چند برنامه

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

در کنسول پلی‌استیشن ۴ می‌توانید در کنار بازی کردن، همزمان برنامه‌ای را نیز اجرا کنید. این ویژگی برای شرایط خاص می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال زمانی که در یکی از مراحل بازی گیر کرده‌‌ باشید، می‌توانید مرورگر کنسول را باز کنید و به طور همزمان در کنار دیدن راهنمای تصویری، به تجربه بازی بپردازید. این در حالی‌ست که نیازی به بستن یکی از دو برنامه در حال اجرا را ندارید.

البته قابلیت تجربه دو بازی به طور همزمان روی کنسول شدنی نیست.

جابجایی بین صفحه‌ها با ۲ بار فشردن دکمه PS

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

اگر دکمه PS که در وسط کنترلر دردسترس است را ۲ بار بفشارید؛ می‌توانید به آخرین صفحه‌ای که قبل از ورود به بازی در آن بوده‌اید بازگردید. به عنوان مثال قبل از ورود به بازی یا برنامه‌ای، داخل مرورگر کنسول و یا فروشگاه پلی‌استیشن بوده‌اید. حال برای برگشت به صفحه مورد نظر تنها کافی‌ست ۲ بار دکمه PS را بفشارید.

پرش از ابتدا به انتها و بلعکس

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

ترفند جالبی در صفحه منوی کنسول وجود دارد. اگر می‌خواهید از ابتدای منو به انتهای آن بروید و دوست دارید این کار را با سرعت هر چه بیشتری انجام دهید تنها کفیست دکمه L1 و یا R1 را بفشارید تا از ابتدا به انتهای منو را در کم‌تر از ۱ ثانیه بپیمایید.

ترفند تروفی‌ها

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

اگر می‌خواهید از تروفی‌های مخفی درون بازی مطلع شوید کافی‌ست زمانی که یک تروفی مخفی را می‌بینید دکمه مربع را بفشارید تا به جزئیات آن‌ها پی‌ببرید. همچنین اگر در زمان مشاهده تروفی مخفی دکمه Options را بفشارید می توانید با انتخاب گزینه Search Internet به صورت خودکار از گوگل برای پیدا کردن آن کمک بگیرید.

کم کردن نور کنترلر

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

طرفدار نور آبی رنگ کنترلر دوال‌شاک ۴ نیستید؟ می‌توانید هر اندازه که مدنظرتان است میزان روشنایی آن را تغییر دهید. برای این کار کافیست به Settings > Devices > Controllers روید تا با گزینه Brightness of DUALSHOCK 4 Light Bar رو به رو شوید. در اینجا می‌توانید بین سه طیف روشنایی یکی را انتخاب کنید. شایان ذکر است که به هیچ وجه نمی‌توان نور کنترلر را خاموش کرد.

نوار نوری به شما می‌گوید کنتترلر چقدر شارژ شده است

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

وقتی کترلر دوال‌شاک ۴ را با سیم شارژ به کنسول پلی‌استیشن ۴ وصل می‌کنید؛ نوار نوری آن شروع به نارنجی شدن می‌کند. حال اگر کنترلر را به کنسول وصل نکرده باشید از کجا باید فهمید که آیا شارژ کنترلر به پایان رسیده است و یا هنوز نیاز به شارژ دارد؟ در این جا خاموش شدن نور نارنجی نشان دهنده تمام شدن شارژ کنترلر است.

دکمه‌های کنترلر را تغییر دهید

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

کنسول پلی‌استیشن ۴ قابلیت‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما یکی از مفیدترین و در عین حال جالب‌ترین آن‌ها سفارشی سازی دکمه‌های کنترلر است. برای این کار کافی‌ست به Settings > Accessibility رفته و گزینه Assignments را فعال کنید. سپس می‌توانید دکمه‌های کنترلر را سفارشی سازی کنید.

هدایت و کنترل کنسول با صدا و صورت

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

اگر PlayStation Camera دارید می‌توانید موارد جالبی را فعال کنید. زمانی که دوربین فعال باشد می‌توانید کلمه پلی‌استیشن را بگویید و سپس از دستورات سوتی بهره ببرید. می‌توانید بازی‌ و یا برنامه‌ای را اجرا کنید و یا از داخل بازی عکس بگیرید. البته این کارها را با سیستم صوتی و از طریق میکروفون نیز قابل انجام است.

همچنین پلی‌استیشن می‌تواند با قابلیت شناسایی صورتتان به شما امکان ورود به کنسول را بدهد. برای این کار کافی‌ست به Settings > Login Settings > Enable Face Recognition بروید.

نوشتن با صفحه لمسی کنترلر

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

یکی از مواردی که کار با کنسول پلی‌استیشن ۴ را کمی سخت‌ می‌کند، نوشتن با کنترلر‌ آن است. با توجه به این که کنترلر‌ تعداد محدودی دکمه برای نوشتن دارد، اما با استفاده از قابلیتی می‌توانید به انجام این عمل سرعت ببخشد. برای این کار کافی‌ست در هنگام نوشتن به جای دکمه‌ها از صفحه لسمی روی کنترلر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود سرعت شما در هنگام نوشتن بیشتر شود.

رویداد ایجاد کنید

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

اگر می‌خواهید زمانی را برای بازی با دوستانتان انتخاب و به معنای دیگر آن‌ را به رویدادی تبدیل کنید، کنسول پلی‌استیشن ۴ این امکان را در اخیتار شما قرار می‌دهد. در منوی بالای صفحه اصلی می‌توانید گزینه Events را ببینید که با نماد تقویم مشخص شده است. در این قسمت می‌توانید برای بازی‌های آینده خود برنامه‌ریزی کنید و آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

همچنین در این بخش می‌توانید با انتخاب تاریخ، زمان برگزاری و همچنین مدت زمان آن برای دوستانتان دعوت‌نامه ارسال کنید. این ترفند یک راه مناسب برای ساماندهی به گروه‌هایی است که مسابقات آنلاین انجام می‌دهند.

مشخص کردن افرادی که می‌توانند به شما پیغام ارسال کنند

آیا تا به حال اسپم میان پیام‌های روزانه‌تان در کنسول پلی‌استیشن ۴ داشته‌اید؟ یا اینکه شخصی با لحنی ناخوشایند به شما پرت و پلا بگوید؟ سونی برای این مشکلات نیز راه حلی جلوی پایتان گذاشته است. می‌توانید به Settings > Account Management > Privacy Settings بروید و سپس Personal Info | Messaging را انتخاب کنید. در قسمت Massages می‌توانید مشخص کنید که چه کسانی می‌توانند برای شما پیغام ارسال کنند. با این کار از شر اسپم‌ها و یا پیغام‌های مزاحمت آمیز دیگران خلاص خواهید شد.

مشاهده توضیحات بسته‌های بروزرسانی بازی‌ها

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

اگر اثری را تجربه نکرده باشید، به طور حتم بعد از مدتی زمانی که وارد آن می‌شوید با گزینه دانلود بروزرسانی بازی رو به رو خواهید شد. حال ممکن است پس از بروزرسانی، تغییر خاصی در بازی مشاهده نکنید. در این زمان می‌توانید به قسمت توضیحات بسته‌های بروزرسانی بازی رفته و بررسی کنید که چه چیزی به بازی اضافه و یا حذف شده است. برای این کار کافی‌ست دکمه Options را فشرده و Update History را انتخاب کنید.

خاموش کردن کنترلر تنها با یک دکمه

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

برای خاموش کردن کنترلر باید دکمه‌ها و گزینه‌های زیادی را بفشارید. این در صورتی‌ست که ترفند مربوط به این کار را بلد نباشید. بله؛ برای خاموش کردن کنترلر یک ترفند وجود دارد و آن هم فشردن دکمه PS به مدت ۱۰ ثانیه است. به همین آسانی می‌توانید کنترلر دوال‌شاک ۴ خود را خاموش کنید.

زوم کنید!

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4

یکی دیگر از ویژگی‌هایکنسول، زوم و یا همان بزرگنمایی روی تصاویر است. این کار در درجه اول برای افرادی که سطح بینایی پایینی دارند می‌تواند مفید باشد. برای این کار کافی‌ست به Settings > Accessibility > Zoom رفته و آن را فعال کنید. حال هر زمانی که نیاز به بزرگنمایی دارید می‌توانید از دو دکمه مربع به همراه PS استفاده کنید تا تصویر در هر قسمتی از صفحه که مدنظرتان است بزرگ شود.

در آخر اگر شما نیز ترفندی بلد هستید که در این مطلب به آن پرداخته نشد می‌توانید در قسمت نظرات با کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4
Telegram
ترفند و قابلیت‌ پلی استیشن 4
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *