معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / ۱۰ تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War

۱۰ تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War

بر خلاف اکثر شخصیت‌های اصلی بازی‌ها، کریتوس در بازی God Of War هیچ‌گاه الگوی مناسبی برای بازیکنان نبوده است.  کریتوس همواره شخصیتی خودخواه و شریر بوده که هدف نهایی خود را انتقام می‌داند و این موضوع نتیجه یک زندگی پر از تصمیمات بد است.که در ادامه به ۱۰ تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War میپردازیم.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War

نجات جان فریا (Freya)

به طرز خنده داری، یک بار هم که کریتوس تصمیم می‌گیرد به جای کشتن کسی، جانش را نجات دهد، باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای خودش می‌شود. در این مورد، هنگامی که بالدر (Baldur) در حال خفه کردن مادرش، فریا، بود، کریتوس می‌توانست به راحتی صحنه را ترک کند اما به جای آن، تصمیم گرفت بالدر را بکشد.

دلیل کریتوس برای این تصمیم، اعتقاد او مبنی بر کافی بودن قتل والدین توسط فرزندان بود و همچنین چون فریا در موارد زیادی به او کمک کرده بود. اما از سمت دیگر، فریا به طرز غیرمنطقی‌ای از مرگ فرزندش عصبانی بود و قسم خورد که کریتوس سزای این کار را پس دهد و ممکن است روزی قسمش را عملی کند. همه این مشکلات می‌توانست به راحتی حل شود. فقط کافی بود کریتوس اجازه می‌داد فریا بمیرد.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
نجات جان فریا (Freya)

قربانی کردن سرباز بی‌گناه

کریتوس در طول زندگیش جنایت‌های بیشماری انجام داده اما ما همچنان اعتقاد داشتیم که این قتل چیزی‌است که باعث شد او مرز بی‌رحمی را رد کند. در این صحنه، کریتوس بین ادامه ندادن و قربانی کردن یک فرد بی‌گناه برای ادامه مسیر حق انتخاب داشت.

به جای آن که به دنبال راه حلی جایگزین باشد (که مطمئنیم می‌توانست پیدا کند) کریتوس بدون هیچ گونه حس پشیمانی، قفس حاوی زندانی را به سمت سرنوشت شومش هل داد. بعد از آن کریتوس سرباز، و به همراه او آخرین ذرات انسانیتش را، در آتش سوزاند. دهه‌ها بعد کریتوس اقرار می‌کند که او به علت کشتن افرادی که حقشان مرگ نبود گناهکار است.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
قربانی کردن سرباز بی‌گناه

اعلام وفاداری به آرس (Ares)

کریتوس همواره غرق در تلاش برای آن بود که مردم «جلال و شکوه اسپارتا» را شاهد باشند اما حقیقت آن بود که کریتوس بیش از حد تشنه قدرت گشته بود. اسپارتی‌ها به انتخاب مرگ با افتخار مشهور هستند اما کریتوس با بزدلی تعلق خاطر خود را به آرس اعلام کند تا از مرگ توسط پادشاه بربرها فرار کند.

به علت این قسم، کریتوس مجبور به انجام کار‌هایی غیرقابل بیان برای آرس شد. کارهایی که برای باقی عمر کریتوس او را دنبال می کنند. اگر کریتوس در همان روز، مرگ خود را قبول می‌کرد، ممکن بود بتواند به عنوان روحی در دنیای زیرین به آرامش برسد. اما سرنوشتی بسیار بدتر از مرگ را انتخاب کرد.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
اعلام وفاداری به آرس (Ares)

گشودن جعبه پاندورا

در تمام مدت، به نظر می‌رسید که این بهترین تصمیم ممکن است زیرا کریتوس را قدرت‌مند کرد تا بتواند آرس را به قتل برساند. و اکنون می‌دانیم که باز کردن جعبه پاندورا همان چیزی بود که شومی و نحسی را برای تمام افراد المپیوس رقم زد.

کریتوس با باز کردن جعبه پاندورا شر را در جهان آزاد کرد که خدایان را آلوده کرد و باعث شد زئوس (Zeus) تصمیم به قتل کریتوس بگیرد. خود کریتوس به علت همین تصمیم تبدیل به یک خدا شد، چیزی که در طول زمان معلوم شد بیشتر یک نفرین توسط اهالی المپ بوده و هنوز باعث کابوس‌های کریتوس می‌شود.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
گشودن جعبه پاندورا

اعلام وفاداری به خدایان

اگر کریتوس می‌توانست نحوه زندگی خود در زمانی که دنباله رو آرس بود رها کند، می‌توانست یک زندگی عادی در اسپارتا داشته باشد. بعد از آن که آرس را انکار کرد، کریتوس رو به سمت باقی خدایان گرداند و خدایان تا جای ممکن از کریتوس سوءاستفاده کردند.

برای ده سال بعد، قول‌های دروغین مبنی بر حل شدن کابوس‌های کریتوس داده می‌شد و هربار خدایان با محکوم کردن اعمالش برای همیشه زیر قول و قرار خود می‌زدند. تمام این دوران خدمت برای هیچ بود و کریتوس باید به جای اینکه برای این شکست حتمی بجنگد، بازنشستگی را انتخاب می‌کرد.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
اعلام وفاداری به خدایان

رها کردن پاندورا

خشم کریتوس برای هیچکس خوب نبود و در زمانی که بیش از هر زمان دیگری نیاز داشت به احساسات خودش غلبه کند، کنترلش را از دست داد. با آن که می‌دانست اگر پاندورا در آتش المپیوس سقوط کند می‌میرد، باز هم فریب زئوس را خورد و پاندورا را رها کرد تا در شعله‌های آتش نابود شود.

بعد از آن که متوجه شد چه کرده است، مهم نبود که کریتوس موفق شود زئوس را بکشد زیرا این حقیقت که پاندورا به علت ماموریت بچه‌گانه کریتوس برای گرفتن انتقام کشته شده بود، تغییری نمی‌کرد. اگر پاندورا را رها نمی‌کرد، ممکن بود بتواند هم پاندورا را زنده نگه دارد و هم دخل زئوس را بیاورد.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
رها کردن پاندورا

اعتماد به سخنان گایا (Gaia)

حقیقتا با آن که بارها و بارها کریتوس با وجود شانس کم موفق شده است، باید قبول کنیم که کریتوس چندان باهوش نیست. کریتوس توسط هرکسی که به او پیشنهاد اسلحه یا راهی برای انتقام دهد گول می‌خورد و هیچ زمان از خودش نمی‌پرسد که چرا فردی باید به او کمک کند.

هنگامی که گایا (Gaia) در شروع بازی God of War 3 به او خیانت کرد و بعد از اقرار به این که کریتوس تنها یک مهره برای او بوده، اجازه داد در رودخانه استیکس (Styx) سقوط کند، کریتوس درس خود را از راه سختی یاد گرفت. قبل از این قضایا کریتوس خواهران سرنوشت (Sisters of Fate) را به قتل رسانده بود تا گایا و تایتان‌ها بتوانند به آینده بروند که تنها نتیجه آن دشوار‌تر شدن ماموریت کریتوس بود.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
اعتماد به سخنان گایا (Gaia)

قسم خوردن برای انتقام گیری از تمام خدایان

با آن که خود کریتوس در به وجود آوردن جنگ‌های متعدد در سراسر جهان برای تحقیر خدایان مقصر بود هنگامی که زئوس تصمیم به دخالت برای توقف این حمام خون گرفت، کریتوس احساس کرد که شخصا به او برخورده است. بعد از آن که تقریبا موفق به کشتن زئوس شد، متوجه شد که طبیعتا خدایان دیگر، سعی در متوقف کردن او دارند، پس راه حل کریتوس کشتن همه بود.

و با تجزیه شدن تمام جهان بعد از قتل تمام اهالی المپ، نتیجه این تصمیم را مشاهده کردیم. آسمان‌ها سوختند، اقیانوس‌ها زمین را غرق کردند و ارواح در عذاب دائمی قرار گرفتند و طاعون عظیمی جهان را در بر گرفت و در نهایت این تصمیم ارزش هیچ‌کدام از این نتایج را نداشت.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
قسم خوردن برای انتقام گیری از تمام خدایان

حمله به دهکده

این یگانه تصمیمی است که کریتوس نمی‌تواند هیچکس به جز خود را برای آن سرزنش کند و به همین دلیل هم است که کابوس‌های کریتوس توسط این تصمیم تسخیر شده است. به دستور آرس کریتوس وارد دهکده شد تا تک تک افراد حاضر را بکشد و این کار را شخصا و با لذت به سر انجام رساند.

اما بی آن که بداند، همسر و دختر خود را نیز به قتل رساند و این موضوع باعث شد تا با نفرین شدن و چسبیدن همیشگی خاکستر‌ها به روی پوست او، تبدیل به روح اسپارتا شود. حتی نمی‌توان برای کریتوس احساس ناراحتی کرد زیرا که همسر و فرزندش دقیقا دچار سرنوشتی شدند که کریتوس با خوشحالی نصیب کودکان و زنان دیگر می‌کرد و تمام بار این تصمیم به دوش خودش است.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
حمله به دهکده

عاشق فی‌ (Faye) شدن

در بازی God Of War بعدی اطلاعات بیشتری در این باره خواهیم داشت اما چیزی که اکنون به نظر می‌رسد این است که فی یک مکار واقعی است که از ابتدا تصمیم به ازدواج با کریتوس داشته تا آتریوس (Atreus) را به دنیا آورد.

در پایان بازی متوجه شدیم که در سرنوشت آتریوس نوشته شده که به دنیا آمده تا انتقام قتل‌عام غول‌های شمالی (Forest Giants) را از خدایان شمالی (Norse Gods) بگیرد. یکی از افرادی که قرار است در این داستان از بین برود کریتوس است که طبق پیشگویی خواهد مرد. بنابراین به نظر می‌رسد عاشق شدن کریتوس امضایی بر نابودی او بوده است.

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
عاشق فی‌ (Faye) شدن

10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
Telegram
10 تصمیم بد کریتوس در بازی God Of War
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *