معماری
خانه / اخبار / اخبار گوناگون / ۱۰ بازی تاثیرگذار که در دهه گذشته منتشر شدند

۱۰ بازی تاثیرگذار که در دهه گذشته منتشر شدند

گاهی یک بازی آنقدر تاثیرگذار و الهام‌بخش است که پس از انتشار آن، هیچ چیزی مثل زمان قبل از انتشارش نمی‌شود. در دهه گذشته تعداد بسیاری بازی عالی داشتیم، اما یک بازی عالی لزوما به معنی یک بازی تاثیرگذار و الهام‌بخش نیست. ۱۰ بازی تاثیرگذار این لیست بازی‌هایی هستند که آینده صنعت بازی‌سازی را برای همیشه تغییر دادند. بازی‌هایی که پس از اتمامشان همواره به آن‌ها فکر می‌کنیم. بازی‌هایی که بازی‌سازان موقع توصیف بازیشان از آن‌های صحبت می‌کنند.

10 بازی تاثیرگذار

بازی‌هایی که پس از انتشار، دنیای بازی‌ها را در محیطی متفاوت از قبل قرار می‌دهند. این‌ها تاثیرگذارترین بازی‌های دهه گذشته در لیست ما هستند:

۱۰ بازی تاثیرگذار که در دهه گذشته منتشر شدند

بازی Minecraft

10 بازی تاثیرگذار

اولین ورودی لیست ما بازی Minecraft خواهد بود که بی‌شک یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های تمام دوران است. بازی Minecraft چنان اثری روی نحوه برخورد و فکر کردن درباره بازی‌ها گذاشت که بازگشت به زمان قبل از آن سخت است. ساخت‌وساز به ندرت یکی از المان‌های بازی‌های قبل از بازی Minecraft بود.

همچنین تصور ساخت بازی‌های جهان‌باز در سبک بقا (Survival) بدون عناوینی مثل بازی Minecraft و بازی DayZ سخت است. آیا بدون وجود بازی Minecraft عناوینی مثل بازی Ark: Survival Evolved،بازی Rust، بازی The Forest یا بازی Conan Exiles را تجربه می‌کردیم؟ احتمالا خیر. این بازی بدون هیچ هزینه سنگینی مثل بازی‌های بلاک‌باستر و AAA، چنان تاثیری در دنیای بازی‌های ویدئویی داشت که کمتر بازی‌ای در این مورد شبیه به آن بود.

بازی The Elder Scrolls V: Skyrim

10 بازی تاثیرگذار

بازی Skyrim از آن دست عناوینی بود که می‌توانستید خود را در آغوش آن رها کنید. درست است که امروزه به دلایل متعدد، به عنوان شوخی در فضای مجازی دیده می‌شود، ولی حتی همین شوخی‌ها، اگر کسی با این بازی آشنا نبود و آن را تجربه نکرده بود، دیده نمی‌شد. می‌توان ساعت‌ها درباره اینکه بازی Skyrim بهترین نسخه مجموعه The Elder Scrolls هست یا نه بحث کرد. اما یقینا بازی Skyrim بود که نام Elder Scrolls را، فارغ از یک بازی نقش‌آفرینی اکشن، بر سر زبان‌ها آورد. بازی‌ای که پس از آن Bethesda را علی‌رغم اشتباهات اخیر، به یکی از توسعه‌دهندگان برتر بازی‌های نقش‌آفرینی تبدیل کرد.

بازی The Last of Us

10 بازی تاثیرگذار

یکی از بهترین تجربه‌های تک‌نفره و یکی از خوش‌ساخت‌ترین بازی‌هایی که نه تنها در این دهه، بلکه در تاریخ بازی‌های ویدئویی ساخته شده، بازی The Last of Us است. پیش از بازی The Last of Us قطعا عناوینی بودند که سعی کردند گیم‌پلی باکیفیت را با یک اثر سینمایی با داستان خوب و شخصیت‌های به یاد ماندنی ترکیب کنند.

هرچند هیچ‌کدام از آن بازی‌ها نتوانست شبیه به بازی The Last of Us شوند. هرکسی که این بازی را تجربه کند، احتمالا هرگز شخصیت‌های جول (Joel) و الی (Ellie) را فراموش نخواهد کرد. رابطه و پیوندی که بازی بین جول و الی می‌سازد، چیزیست که در هیچ حالت دیگری از داستان‌گویی تجربه نشده است و این برای دریافت یک ضربه محکم احساسی در پایان بازی، حیاتی است.

بازی Dark Souls

10 بازی تاثیرگذار

با وجود اینکه بازی Demon Souls قبل از بازی Dark Souls منتشر شد که آن هم در جای خود، بازی خوبی بود، اما این بازی Dark Souls ساخته استودیو From Software بود که با نقشه بسیار بزرگش توانست ارواح را به این سبک و شکلی که امروزه در بازی‌ها می‌بینیم محبوب کند. بازی Dark Souls بازی‌ایست که آنقدر با دیگر بازی‌ها مقایسه شده که این نقایسه را به یک شوخی تبدیل کرده است و این به علت ساخت یک بازی Melee-Action توسط From Software است که نرمی حرکات و سیستم پاداش‌دهی آن را در کمتر بازی‌ای تجربه می‌کنیم. اگر بازی Dark Souls هرگز وجود نداشت، شاید اکنون بازی‌Nioh، بازی Lords of the fallen و حتی بازی Jedi: Fallen Order به این شکلی که اکنون هستند را تجربه نمی‌کردیم و شاید اصلا آن‌ها را تجربه نمی‌کردیم.

بازی Stardew Valley

10 بازی تاثیرگذار

بازی Stardew Valley که خودش الهام‌گرفته از بازی Harvest Moon است، هنگام عرضه در سال ۲۰۱۶ سر و صدای زیادی در صحنه ایجاد کرد و همواره آن را به عنوان بازی‌ای برای گذراندن وقت و آرامش پیدا کردن یاد می‌کردند. توسعه این بازی فوق‌العاده توسط یک نابغه هنری به نام اریک بارون (Eric Barone) انجام شد. یکی از دلایل شهرت بازی Stardew Valley همین تلاش و وقت گذاشتن اریک بارون به تنهایی برای ساخت این بازی است. تک‌تک جزئیات بازی با دقت و مراقب بسیار ساخته شده است. شخصیت‌ها، موسیقی و طراحی هنری بازی Stardew Valley این احساس را در شما ایجاد می‌کند که انگار به ملاقات چند دوست قدیمی رفته‌اید.

بازی Fortnite

10 بازی تاثیرگذار

بازی‌ای که حتی افرادی غیر از جامعه گیمرها نیز با آن آشنا هستند. بازی Fortnite در سال‌های اخیر، دنیای بازی‌های آنلاین را با ظاهر بامزه، گرافیک کارتونی و سیستم ساخت‌وساز منحصر به فرد خود کاملا تصاحب کرده است. با مقایسه بازی Fortnite با دیگر بازی‌های بتل رویال می‌توانید فرصت راه‌اندازی یک خون و خون‌ریزی تمام عیار را داشته باشد، اما این تنها نشان می‌دهد که این سبک بازی، چقدر در جامعه طرفدار دارد. بازی Fortnite برای چند سال معروف‌ترین بازی در این سبک است و با قرار دادن دیگر بازی‌ها در جعبه‌ای پنهان که درش هرازگاهی باز می‌شود، به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها متوقف شود. همچنین دیدن اینکه بازی چگونه طی سال‌های آینده از یک بازی بتل رویال به چیزی بیشتر تبدیل می‌شود نیز باید جالب باشد.

بازی Pokemon Go

10 بازی تاثیرگذار

کمتر بازی‌ای مانند بازی Pokemon Go چنان شهرت جهانی در هنگام عرضه پیدا کرد. علی‌رغم مشکلات متعدد و محتوای محدود، بازی Pokemon Go موفقیت زیادی برای برند Pokemon و ایده‌های واقعیت افزوده به همراه داشت. شاید هیچ بازی‌ای مانند بازی Pokemon Go میان این تعداد از نسل‌های مختلف افراد بازی نشده باشد. این بازی چنان تاثیری داشت که مردم را وادار می‌کرد تا از خانه‌هایشان خارج شوند و چیزهای جالب و هیجان‌انگیزی ببینند که همگی این‌ها به دنبال پیدا کردن یک پوکمون دیگر حاصل می‌شد.

بازی Outlast

10 بازی تاثیرگذار

با وجود اینکه بازی Outlast اولین بازی در سبک خودش نبود، اما از آن دسته بازی‌های خوش‌ساخت بود و اعتبار زیادی میان بازی‌های ترسناک اول‌شخص کسب کرد و باعث شد بازار این سبک از بازی‌ها از آن زمان تحولات زیادی را به خود ببیند. بازی Outlast نوعی ترس واقعی را به طور قطره‌چکانی به شما تزریق می‌کرد که در کمتر بازی‌ای می‌توان آن حس را تجربه کرد. احساسی که حتی در بازی‌های ژانر وحشت و عنوانی که بعدتر منتشر شدند به ندرت وجود داشت. بازی‌سازان کمی می‌توانند این حس را در بازی منتقل کنند و Red Barrel Studio قطعا یکی از آن دسته بازی‌سازان است.

بازی The Witcher 3

10 بازی تاثیرگذار

در مصاحبه‌های بسیاری از بازی‌سازان و توسعه‌دهندگان همواره از بازی The Witcher 3 می‌شنویم. بازی‌ای که اثر غیرقابل‌انکاری را روی صنعت بازی‌سازی گذاشت. بازی The Witcher 3 با ترکیب داستان‌گویی سینماتیک، نقش‌آفرینی، دنیای پرجزئیات و متنوع و شخصیت‌های فراموش‌نشدنی، تغییری در تمام موضوعات مربوط به بازی ایجاد کرد. بازی The Witcher 3 بازی‌ای خواهد بود که تمام بازی‌های نقش‌آفرینی در آینده با آن مقایسه خواهند شد و به سختی هم‌سطح با آن خواهند شد.

بازی Dishonored

10 بازی تاثیرگذار

بازی Dishonored ساخته Arkane Studio براساس فرمولی مشابه به بازی Thief ساخته شد و با این حال آنقدر کارهای بیشتری با آن فرمول کرد که کمتر کسی انتظارش را داشت. طراحی مراحل بازی Dishonored آنچنان حرفه‌ای انجام گرفته که تاثیرش در رفتار و انتخابات بازیکن و حل خلاقانه معماها کاملا مشهود است و حتی استودیو Valve به این موضوع حسادت می‌کند. این بازی استانداردهای جدیدی در ساخت دنیاهای جالب و سیستم تصمیم‌گیری ایجاد کرد. وجه‌های بسیار زیادی از بازی Dishonored وجود دارد که می‌توان به آن پرداخت. مثلا تغییر منحصر به فرد و جالب سرعت بازی که با هر نوع بازی دیگر در این سبک متفاوت است.

10 بازی تاثیرگذار
Telegram
10 بازی تاثیرگذار
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *