معماری
خانه / کنسول بازی / کارگردان استودیوی Coldens Interactive | قدرت پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس تقریباً یه اندازه هست

کارگردان استودیوی Coldens Interactive | قدرت پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس تقریباً یه اندازه هست

با برگزاری مراسم رونمایی از بازی‌های ایکس‌ باکس سری ایکس و شنیده‌شدن شایعه‌ی مراسم سونی در ماه آگوست، هیجان‌ها برای شروع نسل بعد، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. بنابراین، می‌توانیم دوباره نگاهی بیندازیم که دو کنسول در مقایسه با یکدیگر، در چه وضعیتی قرار دارند. به‌تازگی، یکی از کارگردانان استودیوی Coldens Interactive که مشغول ساخت بازی پلتفرمر Vesper است، ماتئو مارزوراتی (Matteo Marzorati)، مصاحبه‌ای درباره مقایسه فنی دو کنسول نسل نهمی انجام داده است.

استودیوی Coldens Interactive

قدرت پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس

از او درباره حافظه‌ی جامد (SSD) پلی‌ استیشن ۵ که از سرعت خوانش ۵.۵ گیگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن ۸ تا ۹ گیگابایت بر ثانیه بهره می‌برد، و عملکرد این حافظه دربرابر ایکس‌ باکس سری ایکس که به‌ترتیب سرعت خوانش و نوشتن ۲.۴ و ۴.۸ گیگابایت بر ثانیه دارد، پرسیده شد. مارزوراتی توضیح داد:

در نهایت این عملکرد بستگی به ابزارها و مقدار استفاده از این سرعت دارد. این یعنی سازندگان تأثیر مهمی روی این مسأله دارند. دو کنسول معماری و اندکی رویکرد متفاوتی دارند. اما با توجه به چیزی که ما تا الان تجربه کرده‌ایم، تقریباً هم‌رده‌ی همدیگر هستند. حافظه‌های جامد البته، کمک بسیاری به زمان بارگذاری می‌کنند و این امکان را برای بازی‌سازان فراهم می‌کنند که جهان‌های باز حیرت‌انگیزی طراحی کنند.

بعد از حافظه‌های جامد، بحث پردازنده‌ی گرافیکی مطرح است. پردازنده‌ی گرافیکی پلی‌ استیشن ۵ دارای ۳۶ واحد پردازشی (CU) با فرکانس متغیر ۲.۲۳ گیگاهرتز است و مجموعاً ۱۰.۲۸ ترافلاپس توان اجرایی دارد. پردازنده‌ی گرافیکی ایکس‌ باکس سری ایکس ۵۲ واحد پردازشی با فرکانس ۱.۸۲۵ گیگاهرتز دارد و در مجموع ۱۲ ترافلاپس قدرت اجرایی دارد. آیا این تفاوت‌ها تأثیری در توسعه‌ی بازی‌ها دارد؟

این اعداد فوق‌العاده هستند و قدرت اضافه‌ی موجود قطعاً راه‌های جدیدی برای ساخت بازی‌ها آزاد می‌کند، خصوصاً در بازی‌های AAA. این بازی‌ها هر چه توان بیشتر وجود داشته باشد، از آن استفاده می‌کنند. خوشبختانه ما جزو گروه‌های کوچکتر هستیم و نیازی به آن مقدار ترافلاپس نداریم، ولی اعتراضی هم نداریم چراکه [بیشتر بودن ترافلاپس] کار ما را راحت‌تر می‌کند.

عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس، برای تعطیلات پایان سال میلادی ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است.

Telegram
T.me/giftcardarzan
Instagram
Instagram>giftcardbaz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *