معماری
خانه / اخبار / اخبار گوناگون / چالش‌های پیش روی کاربران برای گارانتی محصولات اپل

چالش‌های پیش روی کاربران برای گارانتی محصولات اپل

یکی از مهم‌ترین مسائل در زمان خرید محصولات شرکت اپل در ایران خرید دستگاه به همراه گارانتی یا بدون گارانتی است. گارانتی محصولات اپل به یکی از چالش‌های مهمی تبدیل شده که بسیاری از کاربران را در زمان خرید محصولات مختلف گمراه می‌کند و سؤالات زیادی را برای کاربران ایجاد می‌کند.

گارانتی محصولات اپل
گارانتی محصولات اپل

شرکت‌های گارانتی کننده محصولات اپل در ایران بر اساس شرایطی خاص خدمات و پشتیبانی را به کاربران ارائه می‌دهد و به ازای آن، پیش از آغاز فرایند استفاده از دستگاه، مبلغی را از کاربران دریافت می‌کنند. در این میان بسیاری از کاربران از فروشندگان این سؤال مهم را می‌پرسند که آیا خرید گارانتی برای محصولات اپل در ایران به صرفه است یا بهتر است دستگاه را بدون خدمات گارانتی خریداری کنند.

گارانتی محصولات اپل

مشکلات و معایب شرکت‌های گارانتی کننده

بسیاری از شرکت‌های گارانتی کننده ایرانی، در زمان خرید محصولات، هزینه کامل خدمات گارانتی را از کاربران دریافت می‌کنند. این در حالی است که در بسیاری از اوقات، خدمات کافی را به کاربران ارائه نمی‌دهند. این شرکت‌ها، طبق قانون حمایت از حقوق مصرف کننده، در زمان وارد کردن محصولات از طریق منابع رسمی باید خدمات پس از فروش و گارانتی را به مشتریان خود ارائه دهند. این در حالی است که هزینه‌ای که مشتریان بابت دریافت خدمات گارانتی به این شرکت‌ها پرداخت می‌کنند، در زمان خرابی دستگاه، صرف تعویض یا تعمیر سریع و تحویل دوباره دستگاه به مشتری نمی‌شود. در بسیاری از موارد شرکت‌های یاد شده به مشتریان اعلام می‌کنند که خرابی دستگاه شامل گارانتی نمی‌شود و از تعمیر یا تعویض دستگاه سر باز می‌زنند؛ در بسیاری از اوقات نیز شرکت‌های گارانتی کننده اقدام به انتقال دستگاه به دبی و تعویض دستگاه از آن طریق می‌کنند که باعث طولانی شدن پروسه تعمیر یا تعویض و نارضایتی مشتری می‌شود.

آیا برای محصولات اپل در ایران گارانتی تهیه کنیم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که تمامی محصولات اصلی اپل، به صورت پیش‌فرض به همراه یک سال گارانتی بین‌المللی شرکت اپل آماده عرضه به بازار می‌شوند. اپل تمامی محصولات اصلی خود را تا یک سال درزمینهٔ موارد مختلف پشتیبانی می‌کند؛ علاوه بر این، در صورتی که خرابی‌های شایعی در دستگاه‌ها وجود داشته باشد (نظیر باز شدن پنل پشتی اپل واچ نسل ۱ و مشکل بیس باند آیفون ۷) در مدت زمان مشخصی طی فراخوانی از کاربران این محصولات درخواست می‌کند تا پیش از پایان رسیدن مهلت گارانتی یک ساله به نزدیک‌ترین اپل استور رسمی مراجعه کنند.

گارانتی بین‌المللی و رسمی اپل لزوماً به یک سال محدود نمی‌شود

گارانتی اپل لزوماً به یک سال محدود نمی‌شود؛ بلکه کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای مشخص، سرویس Apple Care+ را در برخی از کشورهای جهان برای دستگاه خود خریداری کنند که شامل شرایط گسترده‌تری برای ارائه خدمات پس از فروش می‌شود.

آیا ایرانیان می‌توانند از خدمات پس از فروش رسمی اپل استفاده کنند؟

 پاسخ این سؤال مثبت است! اما چالش اصلی برای کاربران ایرانی محصولات اپل این است که شرکت اپل به صورت مستقیم در کشور حضور رسمی ندارد. در حقیقت اپل استور رسمی که از طریق بخش Genius Bar خدمات پس از فروش رسمی اپل را ارائه دهد در ایران نیست و کاربران ایرانی باید به نزدیک‌ترین اپل استور رسمی که در شهر دبی واقع شده است مراجعه کنند. در این میان، شرکت‌هایی در ایران با دریافت هزینه‌ای مشخص (که معمولاً معادل هزینه گارانتی دستگاه در ایران است) دستگاه را به اپل استورهای رسمی انتقال می‌دهند و پس از انجام خدمات تعمیراتی آن را به مشتریان در ایران تحویل خواهند داد.

از طرف دیگر، شرکت‌های گارانتی کننده ایرانی به خاطر عدم حضور رسمی اپل در کشور اقدام به ارائه خدمات ویژه به کاربران می‌کنند. هر چند که خدمات ارائه شده توسط این شرکت‌های گارانتی معمولاً محدود به شرایطی خاص بوده و در تمامی مواقع امکان ارائه خدمات پس از فروش را به مشتریان ایرانی ندارند؛ کما اینکه در بسیاری از مواقع شرکت‌های گارانتی کننده ایرانی نیز به منظور تعمیر دستگاه اقدام به انتقال دستگاه خراب به اپل استورهای رسمی خارج از کشور می‌کنند. با این حال مشتری در زمان خرید محصول، باید هزینه گارانتی آن‌ها را نیز پرداخت کند.

مزایای استفاده از خدمات پس از فروش رسمی شرکت اپل چیست؟

مزایای استفاده از خدمات پس از فروش رسمی شرکت اپل می‌توان به محدود شدن پرداخت هزینه به زمان خرابی دستگاه، تعمیر دستگاه توسط تکنسین‌های رسمی شرکت اپل و پشتیبانی کامل پس از انجام خدمات تعمیرات اشاره کرد. کاربران ایرانی برای استفاده از این خدمات، تنها در صورت خرابی دستگاه هزینه نقل و انتقال آن را به اپل استور رسمی واقع در کشورهای خارجی پرداخت می‌کنند و در عین حال از خدمات تکنسین‌های رسمی خود شرکت اپل بهره می‌برند.

این در حالی است که شرکت‌های گارانتی کننده ایرانی دستگاه‌ها را معمولاً توسط تکنسین‌های غیررسمی و در برخی از اوقات از خود خدمات یک ساله شرکت اپل بهره می‌برند و در عین حال هزینه ارائه خدمات گارانتی را پیش از آغاز فرایند استفاده از دستگاه از کاربران دریافت می‌کنند.

گارانتی محصولات اپل
telegram
گارانتی محصولات اپل
Instgram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *