معماری
خانه / کنسول بازی / بهترین حافظه SSD در بین تمامی پلتفرم ها از آن پلی استیشن ۵ هست

بهترین حافظه SSD در بین تمامی پلتفرم ها از آن پلی استیشن ۵ هست

برای مدت زمان مدیدی در رسانه‌های مختلف بحث‌ مربوط به اهمیت و نوع حافظه SSD استفاده شده در کنسول‌های نسل نهمی پلی‌استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس، به‌یکی از داغ‌ترین جوانب این کنسول‌ها تبدیل شده بود و کارشناسان اعتقاد داشتند که ورود این نوع تراشه‌های ذخیره سازی می‌توانند قدم‌های رو به جلویی را در صنعت بازی‌های ویدیویی بردارند.

حافظه SSD

در حالی که هر دو شرکت سونی و مایکروسافت به‌صورت رسمی اعلام کرده‌اند که پلی‌استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس از این نوع حافظه‌ها استفاده خواهند کرد، اما به‌نظر سونی تمرکز و توجه بیشتری را صرف این جنبه تاثیرگذار از کنسول خود کرده است. به‌صورتی که مارک سرنی (Mark Cerny) طراح ارشد کنسول پلی‌استیشن ۵، در مراسم معارفه رسمی از این کنسول اعلام کرد که حافظه SSD به‌کار رفته در این کنسول به‌قدری توانایی‌های این دستگاه را افزایش داده است که دیگر صفحات بارگذاری و ذخیره‌سازی در پلی‌ استیشن ۵ به‌ نوعی حذف خواهند شد.

اما با رونمایی از موتور گرافیکی Unreal Engine 5 در روز سه شنبه، که در واقع اولین دمو از توانایی‌های فوق‌العاده کنسول سونی و موتور گرافیکی شرکت Epic Games به‌شمار می‌رفت، مشخص شد که سخنان سرنی کاملا جنبه‌های حقیقی داشته‌اند و حافظه به‌کار رفته در این کنسول یک پیشرفت انقلابی در زمینه بازی‌های ویدویی خواهد بود. در همین راستا رییس شرکت Epic Game یعنی تیم سویینی (Tim Sweeney) اظهار کرد که حافظه منحصربفرد و فوق قدرتمند کنسول پلی‌استیشن ۵ بهترین ذخیره‌ساز SSD در تمامی پلتفرم‌های دیگر است. به‌گونه‌ای که این حافظه حتی با گران قیمت‌ترین و یا حتی دیگر کنسول نسل نهمی مایکروسافت نیز قابل مقایسه نخواهد بود.

سویینی در مصاحبه خود با خبرنگار حوزه بازی‌های ویدویی، جف کیلی (Geoff Keighley) بیان کرد:« سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات در کنسول پلی‌استیشن ۵ به‌زبانی ساده در بالاترین سطح‌های جهانی قرار دارد. اما این حافظه نه‌تنها از دیگر کنسول‌ها رده بالاتری دارد، بلکه بهترین حافظه به‌کار رفته در تمامی پلتفرم‌های بازی به‌حساب می‌آید. اما ارزش این ویژگی در جایی منجر به‌درخشش این کنسول خواهد شد که دیگر خلق دنیاهای فوق گسترده و با جزییات بالا یک رویا نخواهند بود و به‌وسیله این تراشه بسیار مهم به‌حقیقت خواهند پیوست. هم‌چنین دیگر دوران صفحات بارگذاری و پدیدآمدن ناگهانی اجزای گرافیکی در تصاویر به‌پایان رسیده است.»

در واقع شرکت Epic در زمینه طراحی کنسول پلی‌استیشن ۵ روابط بسیار نزدیکی را با شرکت سونی داشته است و دست‌آورد این همکاری باعث شده است تا سونی تمرکز و توجه بسیار بالایی را اختصاص به بخش ذخیره‌سازی کنسول خود کند و بر عقیده سویینی این اتفاق باعث خواهد شد تا رایانه‌های شخصی برای اولین بار پس از تقریبا دو دهه از کنسول‌های بازی حداقل در زمینه سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات عقب بمانند. اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، این حقیقت است که نه سرعت و نه میزان فضای ذخیره‌سازی در عملکرد این تراشه SSD باعث منحصربفرد شدن آن نشده‌اند، بلکه خلق الگوریتمی خاص و پیشرفته که در آن هسته‌های پردازنده و سیستم اطلاعاتی کنسول می‌تواند از طرق جدید و بسیار سریعی به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی داشته باشند، باعث شده تا این هارد SSD پیشرفت‌های بسیار چشم‌گیری را تجربه کند.

شرکت Epic Games موازی با توسعه کنسول پلی‌استیشن ۵ به ساخت موتور گرافیکی جدید که Unreal Engine 5 بوده پرداخته است و همین موضوع می‌تواند منجر به هرچه بهینه‌تر شدن عناوین مختلف روی این کنسول شود، دقیقا همان‌گونه که در روز سه شنبه کاربران توانستند قدرت واقعی این کنسول و موتور گرافیکی را روی پلی‌استیشن ۵ مشاهده کنند.

اطلاعات منتشر شده در رابطه به جزییات و مشخصات حافظه SSD به‌کار رفته در کنسول پلی‌استیشن بسیار محدود و اندک است، اما آن‌طور که تا به الان به‌صورت رسمی اعلام شده است تنها اطلاعاتی در رابطه با میزان فضای این حافظه است که ۸۲۵ گیگابایت را می‌تواند در خود جای دهد. البته شاید این سوال به وجود آید که باتوجه به هرچه حجیم‌تر شدن عناوین مختلف و پیشرفت تکنولوژی ممکن است که این میزان حافظه برای یک کنسول نسل نهمی بسیار اندک باشد، اما آن‌چه که باید در ذهن داشت این است که به‌وسیله سرعت و قدرت قابل توجه این حافظه توسعه‌دهندگان عناوین بازی دیگر مجبور نخواهند بود تا با رونوشت‌های پی‌ در پی از جنبه‌های مختلف بصری عناوین خود حجم بازی‌ها را بالا ببرند. به‌زبانی ساده‌تر پیشرفت کنسول‌های نسل نهمی در زمینه‌های سرعت و قدرت پردازشی باعث شده است تا جزییات گرافیکی دیگر لازم نباشند تا به‌چند حالت و با وضوح‌ها و جزییات مختلف در بازی حضور داشته باشند، به‌گونه‌ای که در گذشته باتوجه به زاویه دید و فواصل دید ناظر نسبت به احجام و یا سازه‌های گرافیکی، جزییات این اجسام برای کاهش فشار پردازشی در تراشه‌های گرافیکی کاهش و یا افزایش می‌یافتند و یا حتی در برخی مواقع به‌کلی حذف و ناگهان ظاهر می‌شدند که این موضوع باعث پدیده Pop-In در عناوین بازی می‌شده است. اما با پیشرفت گسترده دو کنسول سونی و مایکروسافت دیگر پردازنده‌های گرافیکی قادر خواهند بود تا جزییات و سازه‌های دنیا بازی را با نهایت وضوح و تمامیت خود در تمامی فواصل به‌تصویر بکشند و در همین راستا توسعه‌دهندگان دیگر قادر خواهند بود تا تنها به‌طراحی یک نمونه از المان‌های گرافیکی خود در بازی‌ها بسنده کنند.

اگرچه در چندین سال گذشته رسم بر این بوده است که کنسول‌های بازی نسبت به رایانه‌های شخصی به‌مراتب ارزان‌تر و هم‌چنین ضعیف‌تر باشند، اما جالب است که بالاخره کاربران این پلتفرم‌ها نیز می‌توانند به آخرین تکنولوژی‌های روز دست پیدا کنند و از آن استفاده ببرند. سونی هنوز تصمیم نگرفته است تا بالاخره از تمامی مشخصات و جزییات کنسول پلی‌استیشن ۵ پرده‌برداری کند اما باتوجه به نزدیک شدن تاریخ عرضه این کنسول می‌توان انتظار داشت که هر لحظه سونی زمان برگزاری این رونمایی را اعلام کند و به‌صبر مخاطبان خود پایان دهد.

کنسول پلی‌استیشن ۵ در تعطیلات زمستانی سال جاری به‌بازار عرضه خواهد شد.

حافظه SSD
Telegram
حافظه SSD
instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *