معماری
خانه / پلی استیشن 5 / هزینه تولید هر دستگاه پلی استیشن ۵ برای سونی مشخص شد

هزینه تولید هر دستگاه پلی استیشن ۵ برای سونی مشخص شد

قطعات نادری که در دستگاه PS5 به کار رفته است باعث شده هزینه تولید هر دستگاه پلی استیشن ۵ حدودا ۴۵۰ دلار باشد و سونی را وارد چالشی سخت با مایکروسافت بر سر قیمت‌گذاری کند.

هزینه تولید هر دستگاه پلی استیشن 5

طبق گزارش Bloomberg، این هزینه تولید بالا باعث شده سونی در تعیین قیمت PS5 اندکی صبر کند، چیزی که در نسل‌های گذشته شاهد آن نبودیم. زیرا که سونی معمولا قیمت کنسول را در ماه فوریه سال انتشار مشخص می‌کرد و نهایتا در فصل بهار وارد مرحله تولید انبوه می‌شد.

جهت مقایسه، قیمت PS4 هنگام عرضه ۴۰۰ دلار تعیین شد و به گزارش HIS Markit، هزینه تولید هر دستگاه از آن ۳۸۱ دلار بود. اگر همه شرایط مشابه نسل هشتم باشد و شاهد افزایش قیمت یکسان باشیم، قیمت PS5 باید حداقل ۴۷۰ دلار باشد.

بزرگترین دشواری سونی در تولید PS5 «منبع مطمئن DRAM و حافظه فلش NAND» است. این قطعات یکی از اصلی‌ترین قطعات در تهیه گوشی‌های هوشمند هستند و این دلیل کمبود منابع برای دسترسی به این قطعات است.

غیرطبیعی نیست اگر قیمت کنسول کمتر از هزینه تولید آن یا حداقل برابر با آن باشد. زیرا که سرویس‌های اشتراکی و بازی‌ها به اندازه کافی درآمدزا هستند. هرچند منابع ادعا می‌کنند که سونی در دوراهی‌ای قرار دارد که در آن یا می‌تواند قیمت کنسول را جهت برابری با Xbox Series X کمتر از هزینه تولید قرار دهد، یا راهی پیدا کند که بتواند از کنسول درآمدزایی کند.

علی‌رغم اینکه قیمت کنسول هنوز ثبت نشده، اما بسیاری از قطعات PS5 تعیین شده‌اند، از جمله سیستم خنک‌کننده که نسبتا گران‌قیمت است. سونی می‌خواهد از دور بودن حرارت از چیپ‌های قدرتمند داخل کنسول مطمئن باشد.

سونی همچنین اخیرا اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا تاثیری روی فرایند تهیه و تولید کنسول پلی‌استیشن ۵ نداشته است.

گزارش Bloomberg همچنین نشان می‌دهند که سونی برای انتشار نسخه جدید PlayStation VR نیز برنامه‌ریزی می‌کند که مدتی پس از انتشار پلی‌استیشن ۵ در تعطیلات ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد.

به گفته سونی، رشد و پیشرفت این نسل کنسول‌ها بسیار بیشتر و سریع‌تر از نسل‌های قبل خواهد بود و این به علت اجرا شدن بازی‌های PS4 روی PS5 است.

مایکروسافت نیز تا E3 2020 برای رونمایی از قیمت Xbox Series X صبر می‌کند اما از آنجا که سونی رسما عدم حضور خود را در E3 امسال تایید کرد، معرفی قیمت کنسول PS5 شاید بیشتر از آن به طول بینجامد.

شاید هدف سونی از نگه‌داشتن معرفی پلی‌استیشن ۵، معرفی کامل آن در طی یک مراسم باشد. سونی تاکنون از لوگو رسمی PS5 رونمایی کرده است، در حالی که مایکروسافت در Game Awards 2019 با معرفی کنسول Xbox Series X همه را غافلگیر کرد.

هزینه تولید هر دستگاه پلی استیشن 5
Telegram
هزینه تولید هر دستگاه پلی استیشن 5
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *