معماری
خانه / اخبار بازی / هر آنچه که باید درباره بازی فیفا ۲۰ بدانید

هر آنچه که باید درباره بازی فیفا ۲۰ بدانید

سری فیفا اگر موفق‌ترین سری بازی‌های ورزشی تاریخ بازی‌های ویدیویی نباشد، قطعا یکی از موفق‌ترین‌ها است و ازسال ۱۹۹۳، سالیانه حداقل یک نسخه از این بازی عرضه شده است و در سال‌های اخیر،تأثیر زیادی در فرهنگ فوتبال گذاشته است.اکنون که زمانی به عرضه بازی فیفا ۲۰ باقی نمانده، فرصت خوبی است تا ویژگی‌های جدید و تغییرات آن رابررسی کنیم و کمی با مودهای جدید بازی، مانند ولتا آشنا شویم.

فیفا 20
فیفا ۲۰

 

قبل از هر چیز، شایان ذکر است که مانند بسیاری از بازی‌های معروف و شناخته شده، بازی FIFA 20 نیز زودتر از عرضه جهانی در خاورمیانه و بازار ایران عرضه می‌شود و در ابتدای عرضه قیمت بالایی دارد. این بازی از روز ۳۰ شهریور در ایران موجود خواهد بود و به مرور،قیمت آن کاهش خواهد یافت.

فیفا 20
فیفا ۲۰

این بازی دارای سه نسخه متفاوت خواهد بود:

نسخه استاندارد با کاور ادن آزار

نسخه Champions Edition با کاور ورجیل ون دایک شامل آیتم ارز درون بازی، لباس و آیتم قرض بازیکنانبخش FUT

نسخه Ultimate Edition با کاور زین‌الدین زیدان شامل آیتم ازر درون بازی، لباس، آیتم قرضبازیکنان بخش FUT و آیتم «بازیکنانی که باید به آن‌هاتوجه کرد»، مخصوص FUT

 

Pro Clubs

یکی از بخش‌های بازی فیفا که در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده، بخش Pro Club است که در فیفا ۲۰ تغییرات جدیدی داشته است. در این نسخه، سیستم جدید ساخت آواتار معرفی شده است که به کاربر اجازه می‌دهد تا علاوه بر داشتن نام و خوشحالی مخصوص، تغییرات بیشتری روی کاراکتر خود اعمال کند. جزئیات بیشتر ساخت صورت و تنوع بیشتر رنگ پوست، از جمله این تنظیمات جدید هستند.

درون بازی نیز به درخواست گیمرها، پوزیشن‌های بال چپ و راست، هافبک چپ و راست و گوش تدافعی چپ و راست بازگشته‌اند. کنترل بازیکن نیز بهبود قابل توجهی پیدا کرده و سیستم پیشرفت بازیکن نیز اکنون تحت تأثیر قد، وزن و پوزیشن بازیکن قرار می‌گیرد و این تنظیمات دیگر جنبه تزئینی ندارند. ۳۰ ویژگی یا trait جدید نیز برای بازیکنان نیز اضافه شده که در کنار ویژگی تخصصی، تأثیر زیادی روی بازی بازیکنان دارند. البته باید توجه کرد افزایش یک ویژگی، باعث کاهش یک ویژگی دیگر می‌شود پس باید در ساخت بازیکن دقت کنید.

در ارائه بازی نیز ویژگی‌های جدیدی دیده می‌شود که از آن‌ها می‌توان به گذار صحنه هنگام بازپخش لحظات حساس، واترمارک، بنر باشگاه، لوگوی پرو کلاب و نمایش اطلاعات به صورت واقعیت افزوده هنگام آغاز بازی و بین دو نیمه اشاره کرد. خوشحالی پس از گل نیز دیگر شامل خوشحالی فردی نمی‌شود و می‌توان یک خوشحالی دسته جمعی نیز اجرا کرد.

 
دو مود جدید دیگر بازی شامل House Rules Cup و Practice می‌شود. House Rules Cup نسخه گسترش‌یافته مود House Rules در فیفا ۱۹ است و تنظیمات و قوانین بازی هر روز عوض می‌شوند. در پایان هفته، برندگان کاپی دریافت خواهند کرد.

بخش تمرینی یا Practice بازی نیز شما را در مقابل هوش مصنوعی قرار می‌دهد که می‌تواند دوست یا رقیب شما باشد. سختی هوش مصنوعی به انتخاب شماست و حتی می‌توانید برای تیم رقیب تاکتیک مشخصی در نظر بگیرید. این بخش به این منظور اعمال شده تا بتوانید در برابر انواع تاکتیک‌ها و بازیکنان تمرین کنید و بازی خود را بهبود ببخشید.

 

ولتا

بازی FIFA Street از بازی‌های آرکید ورزشی محبوب نسل قبل بود که در فیفا ۲۰ به شکل تقریبا متفاوتی با نام Volta Football بازگشته است. در ولتا می‌توانید در مود‌های ۳v3 Rush، ۴v4، ۴v4 Rush، ۵v5 و فوتسال بازی کنید که مودهای Rush بدون دروازه‌بان هستند. ولتا دارای قابلیت شخصی سازی بازیکنان مرد و زن،‌ تیم‌های آنلاین و تنظیمات متنوع دیگر است.

فیفا 20
فیفا ۲۰

هوش فوتبالی

در فیفا ۲۰، ویژگی جدیدی به نام هوش فوتبالی اضافه شده است که شامل بازی با توپ، بازی بدون توپ و فیزیک توپ می‌شود. با این ویژگی و تأثیر آن روی فیزیک توپ، شما زمان و فضای بیشتری روی توپ خواهید داشت و نبردهای تک به تک بسیار حساس خواهند بود و تمرکز زیادی نیز متوجه کنترل بازیکن مدافع شده است. بازیکنان بدون توپ نیز به شکل طبیعی‌تر و هوشمندانه‌تری در زمین پخش خواهند شد.

چرخش توپ نیز تأثیر بیشتری روی مسیر توپ دارد و بازگشت توپ نیز واقع‌گرایانه‌تر شده است. نوع برخورد کفش بازیکنان با توپ و زاویه آن نیز تأثیر مستقیم روی حرکت توپ خواهد داشت.

 

هوش مصنوعی دفاع

در فیفا ۲۰، کنترل مدافعان اهمیت بیشتری دارد و نیازمند مهارت بیشتری است، به همین دلیل هوش مصنوعی مدافعان کمتر شده است و این خود شما هستید که باید به عنوان یک مدافع فکر کنید، در نتیجه کنترل مستقیم مدافعان، نتیجه بهتری می‌دهد و نباید چندان به هوش مصنوعی بازی اتکا کنید. تکل‌ها نیز اگر توسط شما انجام شوند، تأثیر بیشتری دارند و هوش مصنوعی بازی چندان در گرفتن توپ نقشی ندارد. با این هوش مصنوعی جدید، عملکرد گیمر در بازی نقش پررنگ‌تری دارد و البته نمی‌توانید عدم موفقیت خود را به گردن هوش مصنوعی بیاندازید. در هنگام دفاع نیز سرعت مدافعان به گونه‌ای در نظر گرفته شده که شانس بیشتری برای رسیدن به بازیکنان پا به توپ داشته باشند.

فیفا 20
فیفا ۲۰

شوت زدن

با توجه به انتقادات گیمرها، موقعیت‌های تک به تک کمی تغییر کرده‌اند تا شانس شما برای گل زدن بیشتر باشد. دقت شوت در این موقعیت‌ها افزایش یافته است و دروازه‌بان‌ها نیز دیگر ابرانسان نیستند و واکنش‌های طبیعی‌تری خواهند داشت.

 

این اثر حتی زمانی که دروازه‌بان را مستقیم تحت کنترل دارید، در نظر گرفته می‌شود. سرعت دروازه‌بان‌ها کمتر و واقع‌گرایانه‌تر شده و برای گرفتن توپ، باید جهت شیرجه دروازه‌بان را تا لحظه آخر حفظ کنید، زیرا هوش مصنوعی بازی چندان به شما کمک نخواهد کرد.
 

شوت‌‌ها و سانت‌های تک‌ضرب و والی‌ها نیز واقع‌گرایانه‌تر و غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر شده‌اند و البته دقت کمتری دارند.

 بازی فیفا 20
بازی فیفا ۲۰

دریبل‌های روی توپ

حرکت پا به توپ در بازی نیز دارای بعد بیشتری است و دریبل زدن نیازمند دقت بیشتری است. با این کنترل جدید، بازیکنان سریع و چابک شانس بیشتری برای جا گذاشتن مدافع روبروی خود دارند.

پنالتی و ضربه‌های آزاد جدید

پنالتی‌ها و ضربات آزاد در فیفا ۲۰ دارای سیستم جدیدی هستند که به گیمر کمک می‌کنند تا راحت‌تر بتواند به گل برسد. ضربات آزاد کاملا تحول پیدا کرده‌اند و از این پس کنترل بیشتری روی چرخش و مسیر حرکت توپ دارید.

 

پاسکاری

در بازی، پاس‌های ساده دقت بیشتری دارند و دیگر به خاطر یک پاس ساده سرخورده نخواهید شد، اما پاس‌های ۱۸۰ درجه سخت‌تر شده‌اند و بهتر است قبل از پاس دادن،‌ جهت بازیکن را کامل عوض کنید. پاس‌های تک ضرب و پاس‌های تحت فشار نیز اکنون سرعت کمتری دارند و قطع‌کردن آن‌ها راحت‌تر است.

دو نوع جدید پاس نیز به بازی اضافه شده است. پاس دستی dinked که توپ کمی با زمین ارتفاع خواهد داشت و پاس‌های دیواری کنترل شده که بازیکن پس از پاس حرکت خواهد کرد.

شوت‌های زمان‌بندی شده

این مکانیزم جدید در فیفا ۱۹ معرفی شد و واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت. در این نوع شوت، با فشار دادن دکمه شوت، خط باریک و کوتاهی بالای بازیکن ظاهر خواهد شد که با رها کردن دکمه شوت روی منطقه سبز رنگ، بازیکن درون بازی به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن شوت خواهد کرد.

 بازی فیفا 20
بازی فیفا ۲۰

این مکانیزم از نظر بسیاری از گیمرهای حرفه‌ای فیفا ۱۹ بسیار ساده بود، در نتیجه در فیفا ۲۰ فرصت زمان بندی از چهار فریم به دو فریم کاهش یافته و زمان‌بندی شوت‌ها سخت‌تر شده است. حتی با زمان‌بندی درست نیز شوت‌های سبز به اندازه قبل دقیق نخواهند بود.

 

با توجه به این تغییرات گسترده،‌ به نظر می‌رسد که فیفا ۲۰ از فیفا ۱۹ بسیار واقع‌گرایانه‌تر است و شبیه‌ساز بهتری خواهد بود. اما آنچه حرف اول را می‌زند بازخورد و واکنش کاربران خواهد بود و باید دید در سال پیش رو، EA Sports چه تغییراتی روی گیم پلی بازی اعمال خواهد کرد.

 

Career Mode

اگرچه بخش Career Mode بازی‌های فیفا هیچگاه به اندازه FUT برای EA Sports اهمیت نداشته، اما این مود از محبوب‌ترین مودهای سری فیفا است که گیمر را در مقام مربی و بازیکن قرار می‌دهد و شما باید خارج از زمین نیز تیم خود را مدیریت کنید. پس از سال‌ها تغییرات جزئی و کم اهمیت، ظاهرا با فیفا ۲۰ شاهد تغییرات گسترده‌ای خواهیم بود.

اولین تغییر قابل توجه، قابلیت شخصی سازی گسترده‌تر مربی است. شما اکنون می‌توانید یک مربی زن بسازید و این بار، ابزار کامل برای ساخت شخصیت خود دارید و می‌توانید لباس مربی خود را در میانه فصل نیز عوض کنید.

فیفا ۲۰ وعده رابط کاربری بهتری را می‌دهد و مذاکره با بازیکنان برای نقل و انتقالات، دارای رابط راحت‌تری خواهد بود. مصاحبه‌های قبل از بازی‌های مهم نیز اهمیت دارند و حرف‌های شما تأثیر مستقیم روی روحیه بازیکنان تیم‌تان دارند.

 
تغییر دیگر، نحوه تغییر مشخصات بازیکنان است. در نسخه‌های قبلی، مشخصات یک بازیکن با توجه به سن او تغییر می‌کرد و معمولا بازیکنان بالاتر از ۳۰ سال، به سرعت افت می‌کردند. در فیفا ۲۰، سیستم پیشرفت بازیکنان پویا شده است و بازیکنان بالای ۳۰ سال، اگر همچنان عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد، فقط افت نامحسوسی ناشی از بالا رفتن سن را شاهد خواهند بود و از مهارت‌های اصلی و اساسی آن‌ها، کم نخواهد شد.

 

بهترین بازیکنان فیفا ۲۰

چندی پیش EA Sports لیستی از صد بازیکن برتر فیفا ۲۰ را منتشر کرد. این لیست نه فقط در فیفا ۲۰، بلکه در سطح اول فوتبال اروپا نیز اهمیت زیادی دارد و در طول فصل جاری،‌ به تناسب عملکرد بازیکنان در دنیای واقعی، نمره بازیکنان در بازی نیز تغییر خواهد کرد. ۱۰ بازیکن برتر فیفا ۲۰ به قرار زیر هستند:

۱. لیونل مسی

۲. کریستیانو رونالدو

۳. نیمار

۴. ادن آزار

۵. کوین دی برونر

۶. یان اوبلاک

۷. ورجیل ون دایک

۸. محمد صلاح

۹. لوکا مودریچ

۱۰. مارک آندره ترشتگن

 

بازی فیفا 20
بازی فیفا ۲۰

در پایان لازم به ذکر است که در فیفا ۲۰ خبری از بخش داستانی Journey نخواهد بود و بخش داستانی بازی درون بخش ولتا تعبیه شده است، هرچند که اطلاعات چندانی از آن در دسترس نیست و ظاهرا خود EA Sports نیز توجه چندانی به آن نشان نداده است.

بازی فیفا 20
Telegram
بازی فیفا 20
Instagram