معماری
خانه / نکته ها و ترفند ها / نکاتی که در تریلر گیم‌ پلی بازی Ghost of Tsushima دریافتیم

نکاتی که در تریلر گیم‌ پلی بازی Ghost of Tsushima دریافتیم

همان‌طور که وعده داده شده بود، سونی دیروز یک تریلر گیم پلی ۱۸ دقیقه‌ای را از بازی Ghost of Tsushima در رویداد State Of Play به‌ نمایش گذاشت. اگر شما همانند بسیاری از مخاطبان از دیدن این تریلر بازمانده‌اید و یا مایل هستید تا به تمام نکات موجود از این نمایش پی ببرید، می‌توانید از مطالعه ادامه این مطلب نهایت استفاده را ببرید.

بازی Ghost of Tsushima

نکات بازی Ghost of Tsushima

گیم پلی رونمایی از بخش‌های فنی بازی Ghost of Tsushima برای مدت‌ها از دید مخاطبان غایب بوده است و می‌توان گفت که از زمان آخرین نمایش این بازی در همایش E3 2018 علاقه‌مندان به این اثر نتوانستند تا به‌صورت مشخص گیمپلی این عنوان را مشاهده و با جزییات آن آشنا شوند. اما یک نکته که قبل از انتشار تریلر دیروز توانسته بود توجهات زیادی را متمرکز به‌خود کند، وجود نداشتن هیچ راه و یا مسیر کمکی در بازی عنوان شده بود. بدین ترتیب که بازی عملا جزییات بسیار اندک و خلاصه‌ای را در صفحه بازی که به واژه HUD شناخته می‌شود، گنجانده است. و اگرچه که همانند خبرهای گذشته هیچ نوع راهنما برای مسیریابی در بازی وجود ندارد، اما توسعه‌دهندگان با خلاقیتی تحسین برانگیز توانسته‌اند تا چندین علائم و نشانه را در جهان بازی پدیدآورند که به بازیکنان این امکان را می‌دهند تا بتوانند مسیر اصلی خود را پیدا کنند و به ادامه ماجراجویی خود بپردازند. برای مثال شما می‌توانید در نقشه بازی نقطه مشخصی را درنظر بگیرید و بازی سعی خواهد کرد به‌وسیله المان‌های طبیعی موجود در جهان این عنوان نظیر جهت وزش باد و یا تابش نور به‌بازیکنان راهنمایی کند که مسیر موردنظر آن‌ها از کدام سمت است. هم‌چنین این امکان فراهم شده است که بازیکنان در مواقع نیاز با فراخواندن باد اما تنها برای چند ثانیه، مسیر خود را در هنگام گم شدن دوباره پیدا کنند.

اما در زمانی که بازیکنان در حال جست و جو در دنیای گسترده بازی هستند، عوامل طبیعی و جهان زنده بازی سعی خواهند کرد تا توجه شما را از آن خود کنند. به این صورت که اگر در مواقعی دود و یا مه غلیظ بر بلندای مناطقی پدید آیند به این معنا است که در آن‌جا احتمالا اشخاصی اقدام به برپایی کمپ کرده‌اند. و یا در مواقعی پرندگان و حتی حیواناتی نظیر روباه‌ به نزدیکی شما خواهند آمد از مناطق مخفی و یا آیتم‌ها گم‌گشده درون طبیعت بازی شما را آگاه خواهند کرد. تمامی این تصمیمات تنها برای تحقق این موضوع بوده است که بازیکنان در حین تجربه این عنوان به‌میزان حداقل متوصل به منوهای کمکی و یا نگه‌داشتن لحظه‌ای بازی برای دریافت اطلاعات جدید و یا راهنمایی شوند.

سیستم مبارزات

همان‌طور که سازندگان بازی بسیار تاکید داشتند، سیستم مبارزات بازی Ghost of Tsushima به دو روش بسیار متفاوت تقسیم شده است. به‌صورتی که شخصیت جین (Jin) در بازی روایت داستانی را به‌عنوان یک سامورایی همه‌کاره و بسیار توانا آغاز خواهد کرد، و در همین راه روش‌های نیاکان و آئین بوشیدو را در پیش خواهد گرفت، اما در ادامه و رخ دادن برخی اتفاقات در روند داستانی بازی، او مجبور خواهد شد تا روش و سنن خود را به‌طور کلی کنار بگذارد و به یک شبه تاریکی تبدیل شود. که این حقیقت نهایت منجر به از بین رفتن تمامی محدودیت‌های او در حین مبارزات می‌شود. حال که تعریفی خلاصه از این دو سبک متفاوت مبارزه در بازی Ghost of Tsushima ارائه شد، در ادامه نگاهی دقیق‌تر به این موضوع خواهیم داشت.

در زمانی که شخصیت جین در قامت یک سامورایی به‌نبرد با دشمنان خود می‌پردازد، بازیکنان می‌توانند یک مینی گیم به‌نام مبارزه تن به تن (Standoff) را فعال کنند، که در نتیجه شخصیت بازی با دشمنان خود به‌صورت تک‌نفره مبارزه خواهد کرد و به‌نوعی یک دوئل میان آن‌ها شکل خواهد گرفت. در این حالت زمان‌بندی و نوع حرکات جین بسیار حساس است زیرا باتوجه به مرگ‌بار بودن مبارزات در این حالت، کوچک‌ترین اشتباه از سوی هر دو طرف مبارزه باعث خواهد شد که آن‌ها در یک نگاه از بین بروند. قدرت شمشیر جین به‌حدی زیاد است که اون می‌تواند با یک‌بار چرخاندن شمشیر خود جان یک دشمن را بگیرد. درواقع تمامی اتفاقات رخ داده در این بخش بسیار سریع و کشنده خواهند بود. و همین‌طور که جین ماجراجویی خود را ادامه می‌دهد و به مصاف دشمنان مغولستانی خود می‌رود بازیکنان می‌توانند شاهد تغییرات اساسی در سبک مبارزات او باشند. جین دیگر در مصاف با این نوع دشمنان خود روش‌های شرافت‌مندانه نظیر دوئل‌های تک به تک را کنار گذاشته و تفکر Sekiro را جایگزین منش سامورایی خود می‌کند. همانند عناوین ساخته شده توسط استودیو From Software، در سیستم مبارزات بازی Ghost of Tsushima روی دفع کردن ضربات دشمنان تاکید شده است، دفعی که با ضربات سریع به دشمنان ادامه پیدا می‌‌کند، به نظر می‌رسد که به عنوان یک سامورایی، سرعت و ظرافت نیاز دارید، همچنین می‌توانید با تغییر دادن حالت ایستادن می‌توانید سبک مبارزتان را تغییر دهید.

درحالی که بازی همواره به‌شما این امکان را می‌دهد که به‌صورت شرافتمندانه و سنتی به‌نبرد با حریفان بپردازید، اما واضح است که که در بخش‌هایی از بازی شما به‌صورت یک شبح و بدون هیچ قانون و محدودیتی به‌کشتار دشمنان خواهید پرداخت، این اتفاق چیزی است که حتی در کاور بازی نیز به آن اشاره شده است. اما زمانی که این منش و طرز فکر به‌شخصیت بازی نفوذ پیدا می‌کنند سیستم مبارزات بازی به‌کل تغییر یافته و بیشتر به سبک‌ عناوین مخفی‌کاری نزدیک می‌شود. بدین صورت که امکانات و قابلیت‌های زیادی در اختیار شخصیت بازی قرار خواهد گرفت تا بازیکنان بدون این‌که مجبور شوند هویت و یا مکان خود را فاش کنند بتوانند دشمنان را از پیش روی بردازند. پرتاب ترقه و سنگ‌ریزه می‌توانند حواس دشمنان را پرت کنند و بازیکنان می‌توانند با نزدیک شدن به آن‌ها به‌آرامی کار حریفان را یک‌سره کنند. در دموی منتشر شده نشان داده شد که جین با بالا رفتن از سقف خانه‌ها حتی می‌تواند از بالا نیز به سر دشمنان خود فرود آمده و آن‌ها را از پای دربیاورد. هم‌چنین سلاح‌هایی نظیر تیر و کمان نیز در اختیار او قرار دارد تا امکان کشتن مغول‌ها از فواصل دور و بدون سر و صدا فراهم شود. بمب‌های گیج کننده و یک خنجر بلند (Wakizashi) نیز برای جین فراهم شده است تا او در هنگام لو رفتن بتواند به‌سرعت از خود دفاع کند.

این دو سبک مبارزه همان‌طور که متوجه شدید بسیار با یکدیگر متفاوت هستند، اما مشخص نیست که میزان این آزادی در انتخاب روش مبارزات تا چه اندازه در بازی نهایی پیاده سازی شده است، اما براساس تریلر منتشر شده می‌توان انتظار داشت که بازیکنان در بازی می‌توانند در هر زمان میان این دو تفکر به تجربه این عنوان بپردازند و باتوجه به‌ماموریت‌های مختلف این دو سبک متفاوت را بایکدیگر تلفیق کنند.

بازی Ghost of Tsushima

شخصی‌سازی

درکنار این موضوع که بازیکنان می‌توانند همواره سلاح‌های شخصیت جین را بروزرسانی کرده و بهبود ببخشند، اما این امکان فراهم شده که ظاهر او نیز دچار تغییراتی شود. شما می‌توانید با انتخاب زره‌ها، برچسب‌ها و لباس‌های متفاوت و یا رنگ‌های مختلف جین را به‌سلیقه خود دربیاورید، و این قابلیت برای تمامی بخش‌های پوشش او صدق خواهد کرد. اما بهای این شخصی‌سازی تنها می‌تواند از راه جمع‌آوری آیتم‌هایی به‌نام Dye Flowers (گل‌های رنگی) صورت گیرد که در جهان بازی یافت می‌شوند. اما یک جنبه از شخصی‌سازی در بازی وجود دارد که بر بخش مبارزات بازی نیز اثرات زیادی دارد، و آن هم طلسم‌هایی است که شخصیت جین می‌تواند دراختیار داشته باشد. این طلسم‌ها که Omimori نام دارند در بخش‌های خاصی از بازی پیدا می‌شوند و زمانی‌که توسط بازیکن برای پوشش جین انتخاب می‌شوند، او می‌تواند از مزایای مختلفی بهره‌مند شود. به‌عنوان مثال طلسم‌ Okuninushi این امکان را فراهم می‌آورد که سلامتی شما در زمان مبارزات با سرعت بیشتری ریکاوری شود و در سوی دیگر طلسم Unseen باعث می‌شود تا در مواجه با بمب‌های دودزا میزان سلامتی شما تا ۲۵ درصد بیشتر افزایش پیدا کند. هم‌چنین چندین آویز دیگر نیز وجود دارند که به‌شما در زمینه مبارزات بازی کمک‌های شایانی را به‌جای می‌آورند اما در گیمپلی نشان‌داده شده در روز گذشته اثری از آن‌ها نبود.

جنبه‌های هنری و تصویر برداری

استودیو ساکرپانچ اعلام کرده است که بازی Ghost of Tsushima از قابلیت تصویر برداری محیطی (Photo Mode) پشتیبانی خواهد کرد، و به‌همین منظور امکان اضافه کردن فیلترهای هنری مختلف و استفاده از المان‌های طبیعی بازی نظیر وزش باد و چرخش زاویه تصویر، برای کاربران مهیا شده است تا مخاطبان بتوانند تصاویر بسیار تاثیرگذاری را از اتمسفر رویایی این بازی ثبت کنند. هم‌چنین امکان ساخت تصاویر متحرک (GIF) و اضافه کردن موسیقی متن به این‌گونه تصاویر نیز در بازی وجود خواهند داشت که نوبه خود می‌توانند ارزش تجربه این اثر را دوچندان سازند.

بازی Ghost of Tsushima در روز ۱۷ جولای مصادف با ۲۷ تیر ماه سال جاری به‌صورت انحصاری برای کنسول پلی‌ استیشن ۴ عرضه خواهد شد.

بازی Ghost of Tsushima
Telegram
بازی Ghost of Tsushima
instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *