معماری
خانه / اخبار / نقد و بررسی بازی Wargroove | نبرد دوست داشتنی کوچک های دلیر

نقد و بررسی بازی Wargroove | نبرد دوست داشتنی کوچک های دلیر

نسل هشتم بازی‌های رایانه‌ای آنقدر که بازی خوب و با کیفیت و AAA با گرافیک‌های فک‌برانداز داشت، که  احتمالا از بسیاری از بازی‌های زیبا و کوچک مستقل که سالانه تعداد زیادی از آن‌ها به بازار عرضه می‌شوند، غافل شده‌اید. همین شش ماه پیش بود که بازی خلاقانه و زیبایی به نام Wargroove برای پلتفرم محبوب PC عرضه شد. اگر بخواهم صادق باشم، آن زمان اصلا با این بازی آشنایی نداشتم. زمانی که برای PS4 عرضه شد، خیلی اتفاقی با نامش برخورد کردم و اصلا همان اسمش جرقه ی جذب من را به خود زد. تا قبل از بازی کردنش هیچ تریلری از آن ندیدم و حتی از دیدن یک عکس هم خودم را محروم کردم تا بدون هیچ پیش زمینه‌ای بازی را تجربه و بررسی کنم.بعد از تجربه ی چندین ساعته بازی در حالت تک‌نفزه، چند نفره آفلاین، آنلاین، کواپ آفلاین و آنلاین، بالاخره تصمیم بر آن شد تا نقد و بررسی این بازی زیبا را تقدیم به شما عزیزان کنم. با نقد و بررسی بازی Wargroove یکی از بهترین بازی‌های استراتژی نوبتی نسل (بله اغراق نمی‌کنم) همراه باشید.

 نقد و بررسی بازی Wargroove
نقد و بررسی بازی Wargroove

نقد و بررسی بازی Wargroove

در سال‌های دور، پادشاه سرزمین Cherrystone حکومتی به ظاهر پاک، اما در باطن آغشته با دروغ را رهبری می‌کرد. او به دلیل وجود نقاطی تاریک در زندگی شخصی‌اش، از گفتن بسیاری از حقایق به دخترش، Mercia، خودداری کرده است و مدام از فاش شدن آن‌ها هراس دارد. طولی نمی‌کشد که Vampireها و دراس آن‌ها، Sigrid، حمله‌ای را به Cherrystone ترتیب داده و خیلی راحت و بدون دردسر، پادشاه را در خونش غوطه‌ور می‌کنند. حال تمام امید مردم این سرزمین و شاید تمام امیدهای انسان‌ها، به تنها فرزند پادشاه، پرنسس Mercia است. او اکنون در مراحل ابتدایی آماده سازی نبرد با شمشیر قرار دارد و حتی توان گرفتن یک شمشیر به درستی هم ندارد؛ اما دست تقدیر برای انسان‌ها منتظر نمی‌ماند.

نقد و بررسی بازی Wargroove
همین شش ماه پیش بود که بازی خلاقانه و زیبایی به نام Wargroove برای پلتفرم محبوب PC عرضه شد. اگر بخواهم ضادق باشم، آن زمان اصلا با این بازی آشنایی نداشتم. زمانی که برای PS4 عرضه شد، خیلی اتفاقی با نامش برخورد کردم و اصلا همان اسمش جرقه ی جذب من را به خود زد. تا قبل از بازی کردنش هیچ تریلری از آن ندیدم و حتی از دیدن یک عکس هم خودم را محروم کردم تا بدون هیچ پیش زمینه‌ای بازی را تجربه و بررسی کنم.

مرسیا، با وجود تمام ضعف‌هایش در اعتماد به نفس و نبرد، مجبور به قبول فرماندهی نیروها می‌شود و این شما هستید که باید او را قدم به قدم، نبرد به نبرد، همیشه و همیشه او را یاری کنید و در سخت‌ترین موقعیت‌ها بهترین استفاده را ببرید. اکنون، مرسیا دیگر وقتی برای گریه و زاری برای پدر و تکمیل آموزش‎‌های جنگیدن را دارد. باید دل را به دریا بزند و حتی ممکن است در راه نجات بشریت خودش هم فدا شود. بعد از ترتیب دادن اولین حمله به خون‌آشام‌ها، متوجه می‌شوید حال نه تنها آن‌ها دشمن شما هستند، که بسیاری از حکومت‌های مناطق مجاور و حتی عده‌ای که ادعای دوستی با Cherrystone را داشتند، در قامت دشمن ظاهر می‌شوند.

نقد و بررسی بازی Wargroove
در سال‌های دور، پادشاه سرزمین Cherrystone حکومتی به ظاهر پاک، اما در باطن آغشته با دروغ را رهبری می‌کرد. او به دلیل وجود نقاطی تاریک در زندگی شخصی‌اش، از گفتن بسیاری از حقایق به دخترش، Mercia، خودداری کرده است و مدام از فاش شدن آن‌ها هراس دارد. طولی نمی‌کشد که Vampireها و دراس آن‌ها، Sigrid، حمله‌ای را به Cherrystone ترتیب داده و خیلی راحت و بدون دردسر، پادشاه را در خونش غوطه‌ور می‌کنند

داستان بازی با تمام سر راستی‌اش، بسیار خوب و منطقی روایت می‌شود. برای من دوست‌داشتنی‌ترین نکته در بخش داستانی بازی، کات‌سین‌های انیمه‌مانند و بسیار زیبای بازی بود که به تعداد زیادی در بخش داستانی وجود دارد. صحنه‌هایی سینمایی، که البته برای من زیباترین بخش بازی بعد از قسمت مبارزاتش بود، خاطره‌انگیزترین و احتمالا بهترین بخش برای انیمه بازهاست. Persona 5، بهترین مثالی است که می‌توان نوع داستان‌گویی بازی را با آن مثال زد; هر چند بدیهی است از لحاظ شخصیت‌پردازی و باورپذیری و اتمسفر داستانی، نه تنها Wargroove که بازی‌های با بودجه‌های آنچنانی هم، در حال حاضر شانسی برای رسیدن به سطح Persona 5 ندارند.

از بخش‌های داستانی بازی که بگذریم، به مهم‌ترین بخش آن، گیم‌پلی بازی می‌رسیم. در همینجا باید بگویم، یکی از بهترین استراتژی‌های نسل در انتظار شماست. واقعا این بازی با وجود گرافیک بسیار ساده و بی‌آلایشش، چنان شما را درگیر خود می‌کند، که مجبور می‌شوید اکثر اوقات Wargroove بازی کنید، تا  اندکی از عطش شما برای تجربه ادامه داستان، یا حالت‌های متنوع چندنفره بازی کاهش پیدا کند.  حال به بررسی بخش ‌های مختلف گیم‌پلی بازی می‌پردازیم; گیم‌پلی بازی عمدتا در نبردها شکل می‌گیرد و شما باید در بخش داستانی ملکه را با استراتژی‌های مناسب به هدف نزدیک کنید و در نهایت آن را از بین ببرید. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟

 نقد و بررسی بازی Wargroove
مبارزات چند نفره بدین صورت است که تا سقف چهار نفر، به هر یک از بازیکن‌‌ها، قسمتی از یک سرزمین بزرگ داده می‌شود. هر یک از بازیکن‌ها، چندین ساختمان از جمله خزانه، پایگاه فرماندهی، ساختمان پرورش نیروهای جدید و یک یا دو ساختمان متفرقه دیگر دارد. با انجام هر حمله توسط هر کدام از بازیکنان، مقداری سکه به آن‌ها اعطا می‌شود که با آن‌ها می‌توانند نیروهای جدیدی خریداری کرده و پرورش دهند. هر کدام از بازیکنان که زودتر بتواند در تایم مشخص شده، ساختمان‌های بیشتری اشغال کند، برنده خواهد بود

شما با هر کلیک بر روی فرد مورد نظر برای هدایت، و سپس انتخاب هدف یا مکان برای جابه جایی، دستور خود را به او خواهید داد . سرزمین بازی، متشکل از ۱۲ فرمانده مختلف است و حالا همه و همه تشنه فرمانروایی ان هستند. هر فرمانده نواری مخصوص به نام Groove دارد که با پر شدن آن حرکات مخصوص به خود را انجام خواهد داد. اگر هم توانایی‌های پرنسس مرسیا و همراهان و وفادارش در طول داستان بازی به مرور افزایش پیدا کند در آینده بسیار کمک حالتان خواهد بود.  یکی از موارد جالب مبارزات، این است که مانند بسیاری از بازی‌های استراتژی نوبتی،  تکلیف نبردتان در همان اول مبارزه، مشخص نیست و شاید مجبور شوید بعد از شروع حمله حتی به یک سرباز کوچک از ارتش رقیب، مبارزه را در دو یا سه نوبت دیگر، در همان موقعیت ادامه دهید که به بازی عمق بسیار زیادی هم می‌بخشد.

مبارزات بازی، در ۴ بخش مختلف آنلاین، Co-op و Local Multiplayer و داستانی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند; اما مورد جالب این است که هر چقدر هم آن‌ها را بازی کنید بعید است سیراب شوید و باز هم خواهید خواست باری یکبار هم که شده روستای دوستتان را در نبردی تن به تن و کاملا Live شکست دهید. مبارزات چند نفره بدین صورت است که تا سقف چهار نفر، به هر یک از بازیکن‌‌ها، قسمتی از یک سرزمین بزرگ داده می‌شود. هر یک از بازیکن‌ها، چندین ساختمان از جمله خزانه، پایگاه فرماندهی، ساختمان پرورش نیروهای جدید و یک یا دو ساختمان متفرقه دیگر دارد. با انجام هر حمله توسط هر کدام از بازیکنان، مقداری سکه به آن‌ها اعطا می‌شود که با آن‌ها می‌توانند نیروهای جدیدی خریداری کرده و پرورش دهند. هر کدام از بازیکنان که زودتر بتواند در تایم مشخص شده، ساختمان‌های بیشتری اشغال کند، برنده خواهد بود. اگر هم بازی زمان دار نباشد، تا کشته شدن تمام فرمانده‌ها ادامه پیدا کرده و فرمانده ی زنده برنده نبرد خواهد بود.

نقد و بررسی بازی Wargroove
مبارزات بازی، در ۴ بخش مختلف آنلاین، Co-op و Local Multiplayer و داستانی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند; اما مورد جالب این است که هر جقدر هم آن‌ها را بازی کنید بعید است سیراب شوید و باز هم خواهید خواست باری یکبار هم که شده روستای دوستتان را در نبردی تن به تن و کاملا Live شکست دهید. مبارزات چند نفره بدین ضورت است که تا سقف چهار نفر، به هر یک از بازیکن‌‌ها، قسمتی از یک سرزمین بزرگ داده می‌شود. هر یک از بازیکن‌ها، چندین ساختمان از جمله خزانه، پایگاه فرماندهی، ساختمان پرورش نیروهای جدید و یک یا دو ساختمان متفرقه دیگر دارد

شاید گرافیک پیکسلی بازی، همان ابتدا شما را از ادامه بازی منصرف کند. ایرادی هم ندارد، خود من هم در ابتدا چنین حسی به بازی داشتم; اما وقتی ایده ناب و پیاده سازی زیبای آن را دیدم و با انجام هر نبرد چه در یخش داستانی و چه چند نفره بیشتر و بیشتر لذت بردم، فهمیدم Wargroove الحق یک شاهکار است. یکی از دلایل شاهکار خطاب کردنش هم، این است که سازندگان در اوج سادگی و با کمترین حد پرداختن به گرافیک موفق به چنین کاری شده‌اند و این ارزش کار را چند برابر می‌کند. خوشبختانه دوربین بازی بسیار مناسب در موقعیت‌های مختلف تنظیم شده است و اصلا شما را اذیت نخواهد کرد.

یکی از بهترین بخش‌های بازی، موسیقی متن عالی بازی است که به دلیل نبود صداگذاری برای شخصیت‌ها در حین گیم‌پلی بازی، بسیار نقش مهمی را ایفا می‌کتد و در واقع تنها پل ارتباطی صوتی بازی با شما، همین قطعات موسیقی زیبایش است و هیچ صدای دیگری به گوش شما نخواهد خورد( البته افکت‎های ضربه و تیراندازی و غیره کاملا کار شده‌اند) جالب است بدانید ریتم موسیقی در هنگام حمله هر یک از طرفین مبارزه تغییر پیدا کرده و همین باعث خو گرفتن بیشتر با بازی هم می‌شود.

نقد و بررسی بازی Wargroove
شاید گرافیک پیکسلی بازی، همان ابنتدا شما را از ادامه بازی منصرف کند. ایرادی هم ندارد، خود من هم در ابتدا چنین حسی به بازی داشتم; اما وقتی ایده ناب و پیاده سازی زیبای آن را دیدم و با انجام هر نبرد چه در یخش داستانی و چه چند نفره بیشتر و بیشتر لذت بردم، فهمیدم Wargroove الحق یک شاهکار است. یکی از دلایل شاهکار خطاب کردنش هم، این است که سازندگان در اوج سادگی و با کمترین حد پرداختن به گرافیک موفق به چنین کاری شده‌اند و این ارزش کار را چند برابر می‌کند

اگر مدت‌هاست دنبال یک بازی استراتژی خوب می‎گردید، اگر طرفدار انیمه‌ها هستید و داستان‌های حماسی دوست دارید، اگر بازی‌های متفاوت و خاص و سرگرم کننده را دوست دارید و در یک کلام: اگر می‌خواهید معنای واقعی سرگرمی تک‌نفره و با دوستان را بچشید حتما و حتما Wargroove را بازی کنید. این روزها یک بازی که قابلیت بازی به هر صورتی که فکرش را بکنید داشته باشد و در عین حال بسیار با کیفیت هم باشد، کمیاب و شاید نایاب شده است.

نقد و بررسی بازی Wargroove
نتیجه گیری
نقد و بررسی بازی Wargroove
telegram
نقد و بررسی بازی Wargroove
Instgram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *