معماری
خانه / پلی استیشن 5 / قیمت واقعی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و اس در بازار‌های جهانی چقدر است؟

قیمت واقعی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و اس در بازار‌های جهانی چقدر است؟

تولید و عرضه کنسول‌های نسل نهم و هر سخت افزار دیگری که در یک سال اخیر عرضه شده، با مشکلات زیادی همراه بوده است. شیوع ویروس کرونا تاثیر بسیار بدی روی تولید سخت افزار‌های مختلف گذاشته و کمپانی‌های بزرگ نمی‌توانند محصولات خود را در تعداد معمول تولید کنند. علاوه بر پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و اس، کارت های گرافیک نسل جدید Nvidia و AMD هم به چنین مشکلاتی دچار شده‌اند و موجودی حال حاضر این محصولات اصلا پاسخگوی نیاز‌های بازار نیست. در نتیجه، تعداد زیادی از خریدارانی که موفق به تهیه محصول مورد نظرشان از خرده فروشی‌ها نشده‌اند، به فروشنده‌های بازار‌ سیاه و قیمت‌های چند برابری آن‌ها مراجعه می‌کنند. در ادامه به مرور قیمت واقعی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و اس در بازار‌های جهانی میندازیم.

قیمت واقعی پلی استیشن 5

کمبود این محصولات باعث شده تا قیمت آن‌ها در بازار سیاه و دست دوم سر به فلک بکشد و بعضا تا بیش از دو برابر قیمت واقعی‌شان به فروش برسند. برای مثال، قیمت پلی استیشن ۵ معمولی در خرده فروشی‌های رسمی ۴۹۹ دلار است، اما در فروشگاه‌هایی مانند ebay که افراد مختلف (محتکرین یا خریداران خوش شانس) این کنسول را برای فروش قرار می‌دهند، کنسول PS5 حتی بیش از ۱۲۰۰ دلار هم قیمت گذاری شده است و خرید و فروش‌های انجام شده نشان می‌دهند که خریداران تا ۱۰۲۴ دلار برای خرید پلی استیشن ۵ هزینه کرده‌اند.

در لیست زیر می‌توانید جدیدترین تفاوت بازار رسمی و بازار سیاه در قیمت پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس و اس و کارت گرافیک‌های نسل جدید Nvidia و AMD را مشاهده کنید. این قیمت‌ها شامل محصولات دست دوم نمی‌شوند.

قیمت واقعی پلی استیشن ۵ در بازار‌های جهانی

قیمت واقعی پلی استیشن 5

توجه داشته باشید که این قیمت‌ها برای یک هفته اخیر هستند و قیمت‌های بازار سیاه در ماه‌های ابتدایی عرضه (مخصوصا کنسول‌ها) بسیار بیشتر از این روزها بوده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، پلی استیشن ۵ دیجیتال که قیمت اصلی‌اش ۱۰۰ دلار پایین‌تر از پلی استیشن ۵ معمولی است تقریبا با قیمتی برابر با کنسول ۵۰۰ دلاری سونی خرید و فروش می‌شود. این موضوع نشان دهنده تقاضای بسیار بالا برای خرید این محصولات و کمبود آن‌ها در بازار است که به فروشندگان اجازه می‌دهد با بالاترین قیمت ممکن این کنسول‌ها را معامله کنند. این قیمت‌ها تنها شامل نسخه‌های عادی کنسول‌های نسل نهمی می‌شوند و اگر در کنار خود کنسول‌ لوازم جانبی دیگری هم برای فروش قرار گرفته باشند قیمت نهایی محصول مورد نظر ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ دلار بیشتر خواهد شد.

البته خریداران کمی سراغ خرید پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس با این قیمت‌های نجومی می‌روند و بسیاری از آن‌ها به فروش نمی‌رسند، اما خرید و فروش (حداقل در ماه‌های ابتدایی عرضه) پلی استیشن ۵ نسخه دیجیتال و ایکس باکس سری اس رونق بیشتری داشته که در نهایت باعث افزایش قیمت پلی استیشن ۵ دیجیتال (به علت تقاضای بسیار بیشتر) شده است.

اما وضعیت خرید و فروش کارت‌ گرافیک‌های Nvidia و AMD اصلا مشابه کنسول‌های نسل نهم نیست. کمبود این محصولات در بازار به قدری شدید است که حتی کارت گرافیک RTX 3090 که با قیمت بیش از ۲۰۰۰ دلار در ebay به فروش گذاشته شده هم مشتریان زیادی دارد. تقریبا تمامی مدل‌های دیگر هم وضعیت مشابهی دارند و با هر قیمتی که فروشنده‌ها بخواهند به سرعت به فروش می‌رسند. برای مثال، تعداد کارت گرافیک‌های Nvidia که در روز ۲ دسامبر سال گذشته میلادی در سایت ebay به فروش رسیدند مجموعا به ۲۰۰۰ عدد نرسید و این رقم برای کارت‌های نسل جدید AMD تنها ۲۷ عدد بود.

خرید مستقیم این محصولات از خرده فروشی‌های معتبر با قیمت واقعی‌شان تقریبا غیر ممکن است و تنها راه خرید از این فروشگاه‌ها از طریق واسطه آشنا و یا ربات‌هایی است که به محض موجود شدن این محصولات، هر تعداد ممکن را پیش خرید می‌کنند.

حتی خرده فروشی‌های مختلف مانند Gamestop و Newegg هم در چنین وضعیتی از کمبود محصولات سو استفاده می‌کنند و محصولات کم طرفدارشان را در یک باندل با کارت گرافیک‌ها یا کنسول‌های نسل جدید به فروش می‌رسانند. البته حتی موجودی همین باندل‌ها هم به سرعت تمام می‌شود.

البته موجودی محصولات جدید در روز‌های اول عرضه نسل‌های قبلی هم بسیار کمتر از تقاضای بازار بوده و این مشکل تنها با گذر زمان حل می‌شد. اما شرایط خاص یک سال گذشته باعث شده تا کمپانی‌هایی مانند مایکروسافت و Nvidia اعلام کنند که مشخص نیست چه زمانی قادر به افزایش تولید محصولات‌شان خواهند بود و این کمبود ممکن است چند ماه دیگر هم ادامه داشته باشد.

مشخصا این مشکلات روی بازار ایران که هیچ خرده فروشی رسمی در آن فعالیت نمی‌کند تاثیر بسیار بیشتری می‌گذارند و بیشتر شدن تعداد واسطه‌ها برای رسیدن کنسول‌ PS5 و ایکس باکس سری ایکس و اس به ایران، باعث افزایش قیمت دوباره این محصولات توسط دلال‌های حاشیه خلیج فارس می‌شود.

Telegram/giftcardbaz
Telegram/giftcardbaz
Instagram/giftcardbaz
Instagram/giftcardbaz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *