معماری
خانه / شبکه های اجتماعی / فیسبوک برای بازگشت به کشور چین، در حال تدارک ابزاری جهت سانسور محتواست

فیسبوک برای بازگشت به کشور چین، در حال تدارک ابزاری جهت سانسور محتواست

فیسبوک در حال تدارک و توسعه ابزاری برای این شبکه اجتماعی است که بنا بر منطقه حضور کاربران، پست های آنها را قبل از انتشار عمومی نظارت کرده و با عبور از فیلتر محتوا، سانسور می کند.

به گزارش نیویورک تایمز، گام اول برای رویکرد صلح طلبانه مارک زاکربرگ و بازگشت به مناطق ممنوعه ای مانند کشور پهناور چین است که البته به مذاق برخی از کارمندان این شرکت خوش نیامده است.

FaceBook از سال ۲۰۰۹ در منطقه مورد بحث فیلتر شد؛ اما مدیر این شبکه اجتماعی مشابه با هر شرکت دیگری که در حوزه تکنولوژی فعالیت می نماید، به جمعیت ۱٫۳ میلیارد نفری چین به عنوان فرصتی شگفت برای رشد و پیشرفت نگاه می کند.

فیس بوک
facebook_area404_04

تایمز در این گزارش اشاره می کند در حال حاضر ابزارهایی برای نشر مطلب در مناطق پاکستان، روسیه و ترکیه جهت سانسور محتوا فعالیت می کنند، اما ابزار جدید به طور کلی ارسال آنها از طریق پست های شخصی را نیز تحت شعاع و نظارت قرار خواهد داد.

در همین راستا برخی از کارمندان داخلی فیسبوک که از توسعه این ابزار رضایت ندارند، تصمیم دارند به نشانه اعتراض از سمت خود استعفا کرده و انزجار خود را در مورد رویکرد چینی ها اعلام کنند.

هرچند نیویورک تایمز تاکید می کند حضور یک ابزار سانسور محتوا برای تغییر و فیلترگذاری روی گفته ها و پست های سیاسی مردم، ممکن است دولت های دیگر را نیز به استفاده از آنها ترغیب نماید؛ «مایک اسحاق» گزارشگر این خبرگزاری معتقد است احتمالاً دولت آمریکا یکی از مشتریان پروپاقرص این ابزار خواهد بود.

توییتر سهواً حساب کاربری مدیر و موسس خود را مسدود کرد

نوامبر ۲۰۱۶ به ماهی تبدیل شده که مشهورترین شبکه های اجتماعی دچار مشکلات سهوی و بعضاً خنده داری گردیده اند.

بعد از ماجرای پیش آمده برای فیسبوک که اشتباهاً پیغام تسلی خاطر برای بازماندگان برخی از کاربران (از جمله شخص مارک زاکربرگ) ارسال نمود، امروز توییتر نیز حساب کاربری مدیر و موسس خودش «جک دورسی» را سهواً مسدود کرد.

کمتر از دو هفته بعد از آنکه فیسبوک تصور کرد مدیریت این شبکه اجتماعی مرده، توییتر آبی نیز به موجب بازنگری در عملکرد سایت و توسعه ابزار جدید، دچار نقص فنی شده و دسترسی دورسی به سایت را قطع کرد.

توییتر هفته گذشته اعلام کرد با به کار گیری ابزاری جدید و رویکردی جدی تر با محتوا و هشتگ های توهین آمیز (به خصوص در مورد هجمه های صورت گرفته علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا) مبارزه خواهد کرد.

به نظر می رسد حساب کاربری دورسی در ادامه پیاده سازی این عملیات به اشتباه مسدودسازی شده و برای زمان حدود ۲ الی ۳ ساعت در همین حالت باقی مانده است.

بعد از بازگشت اوضاع به حالت معمول، جک در پست نخست خود نوشت: «اکانت توییتر خودم را راه اندازی کردم… دوباره! (مسدود شدن حسابم اشتباهی داخلی بود.»

با همه این تفاسیر در تماس وب سایت Tech Crunch با توییتر، تمام مشکلات برطرف شده و این شبکه اجتماعی صحیح و سلامت به روند خودش ادامه می دهد. فقط امیدوار هستیم فردی که این اتفاق سهوی را موجب شده، مجبور نباشد در روزهای باقی مانده تا کریسمس به دنبال شغل جدیدی بگردد.

منبع:New York Times

برای خرید گیفت کارت فیس بوک کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *