معماری
خانه / آموزش ها / فرق بازی اورجینال با کارکرده

فرق بازی اورجینال با کارکرده

شاید بتوان مهم‌ترین دلیلی را که گیمرهای ایرانی به خرید بازی‌های اورجینال روی آوردند، عدم امکان اجرای بازی‌های کپی روی پلی استیشن ۴ عنوان کرد. با وجود اینکه هم اکنون اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه امکان اجرای بازی‌های کپی روی کنسول هک شده وجود دارد، بسیاری از گیمرها همچنان نسخه اورجینال را ترجیح می‌دهند.

فرق بازی اورجینال با کارکرده

با این حال به دلیل گرانی بازی‌های اورجینال خرید نسخه‌های کارکرده یا دسته دوم عناوین PS4 رایج‌تر شده است. همین امر باعث شده تا سوالی برای برخی از گیمرها پیش بیاید که فرق بازی اورجینال با کارکرده چگونه است. در این مقاله نه تنها به این سوال پاسخ می‌دهیم بلکه نکات مهمی نیز برای خریداران نسخه‌های کارکرده ارائه خواهیم داد.

نسخه‌های اورجینال بازی PS4 اصولا داخل پکیجی پلمپ شده هستند. دلیل این امر نیز مشخص است. علاوه بر اینکه پکیج به معنی عدم استفاده شخص دیگری از دیسک بازی محسوب می‌شود، بلکه محتویات داخل پکیج نیز دست نخورده باقی می‌مانند. این محتویات می‌توانند کدهایی برای باز کردن امکانات، سلاح‌، شخصیت، مراحل یا سیزن پس (Season Pass) باشند یا حتی شامل نقشه فیزیکی بازی، دستورالعمل، پوستر و کد دموی بازی‌های دیگر یا تبلیغات شوند. البته باید گفت که در برخی از بازی‌های پلمپ، محتویاتی در داخل پکیج وجود ندارد.

با این حساب اگر نسخه کارکرده بازی پلی استیشن ۴ را خریداری کنید به احتمال فراوان کدهای درون پکیج قبلا استفاده شده‌اند یا پکیج می‌تواند فاقد محتویات اضافه باشد. در طرف دیگر نسخه کارکرده به این معنی است که دیسک بازی قبلا استفاده شده و ممکن است بر اثر کارکرد نادرست خط و خراش‌هایی برداشته باشد. اصولا این خراش‌ها نیز عمر دیسک را کاهش می‌دهند.

با اینکه به تفاوت‌های جزئی پرداختیم بزرگ‌ترین تفاوت اصلی دو نسخه از بازی در قیمت آن‌ها است. اصولا بازی‌های کارکرده با قیمتی تقریبا نصف یا دو سوم از نسخه پکیج (اورجینال) به فروش می‌رسند. با این حال در هنگام خرید نسخه کارکرده باید به نکاتی توجه کنید.

در درجه اول پکیج را باز کرده و از تطابق دیسک بازی با پکیج مطمئن شوید. اصولا تمامی دیسک‌های بازی پلی استیشن ۴ دارای چاپ رنگی باکیفیت هستند که عنوان بازی و ریجن آن، روی کاور دیسک حک شده است. در واقع باید مطمئن شوید که فروشنده دیسک بازی را تغییر نداده است.

در درجه بعدی از محتویات داخل پکیج مطمئن شوید زیرا برخی از گیمرها کدهای داخل پکیج را استفاده نمی‌کنند. درواقع با در اختیار داشتن این کدها از تمامی امکاناتی برخوردار می‌شوید که دارنده نسخه دسته اول بازی از آن‌ها بهره می‌برد.

در انتها از سلامت دیسک مطمئن شوید. اصولا دیسک‌هایی که خط و خراش بسیاری دارند در اجرای بازی‌ها به مشکل برخورده و بخشی از اطلاعات ثبت شده روی آن‌ها برای کنسول قابل خواندن نیست.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. سوالات خود را با ما در میان قرار دهید.

فرق بازی اورجینال با کارکرده
Telegram
فرق بازی اورجینال با کارکرده
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *