معماری
خانه / پلی استیشن 5 / شایعه: پلی استیشن ۵ قابلیت های ویژه ای برای بازیکنان کم بینا دارد

شایعه: پلی استیشن ۵ قابلیت های ویژه ای برای بازیکنان کم بینا دارد

کمپانی‌های بازی‌سازی پیشرفت‌های چشم‌گیری در بخش تکنولوژی داشته‌اند. اضافه کردن ویژگی‌های بیشتر و در دسترس قرار دادن پلتفرم‌ها برای همه افراد، از نتایج این پیشرفت بوده است. سونی نیز ظاهرا در حال آزمایش یک قطعه اضافی برای کنترلر پلی استیشن ۵ است تا بتواند به بازیکنان کم‌بینا از طریق کنترل‌های لمسی و نوعی سیستم بریل، کمک کند تا بتوانند بازی‌های محبوب خود را تجربه کنند.

پلی استیشن 5

یکی از طرح‌های مربوط به حقوق تجاری کنترلر پلی استیشن ۵ نشان می‌دهد که بازیکنان کم‌بینا می‌توانند با اضافه کردن قطعه‌ای مستطیلی‌شکل، بازی‌های خود را به صورت راحت‌تری تجربه کنند. این طرح البته سال پیش ثبت شده بود، اما اکنون توسط یکی از کابران ResetEra کشف شده است.

پلی استیشن 5

در توضیح این طرح، نوشته شده: «این قطعه قابل‌حمل از نوعی سیستم کاربری ارتباطی (که در تصویر معلوم نیست) تشکیل شده و کار آن، دریافت اطلاعات متنی است. این اطلاعات ممکن است از یک واحد پردازشی اطلاعات دریافت شود. در بعضی از موارد، اطلاعات متنی ممکن است از کنترلری که به واحد پردازش متصل است، دریافت شود و در این حالت، کنترلر هم به عنوان دریافت‌کننده اطلاعات و هم پخش‌کننده آن عمل خواهد کرد. نحوه ایجاد این اطلاعات نیز ممکن است از طریق خود واحد پردازش که مثلا بازی یا برنامه‌ای را اجرا کرده است، انجام شود. همان‌طور که پیش از این گفته شد، این اطلاعات توانایی هم‌خوان شدن با اطلاعاتی مثل منوهای سیستم، منو‌ها و متنون درون بازی‌ها و دیگر موارد را دارد.»

در بخش دیگری از توضیحات مربوط به این طرح نوشته شده است که بازیکنان کم‌بینا می‌توانند از طریق پاسخ‌های لمسی مثل بیرون‌زدگی بخشی از این قطعه و تکان خوردن‌های دسته نیز بخشی از اطلاعات را دریافت کنند. در بعضی از موارد نیز ممکن است که متن درون بازی به خط بریل تبدیل شده و روی این پد مشخص شود. سونی با استفاده از مثال Huldra Shop در بازی God of War، می‌گوید که ویژگی‌های متن به گفتار و زوم کردن برای بازیکنان کم‌بینا کافی نیست و این پد قابل‌حمل اجازه می‌دهد که این بازیکنان نه فقط محتوای متنی، بلکه «سمبل‌هایی شبیه به تیرها، شکل‌های مختص هر بازی و مواردی دیگر» را به راحتی دریافت کنند.

اگرچه توجه به این نکته ضروری است که طرح‌های ثبت‌شده تجاری بسیاری وجود دارند که هیچ‌وقت به مرحله تولید انبوه نخواهند رسید، اما به نظر می‌رسد که سونی برای ایجاد دسترسی راحت بازی‌ها به بازیکنان کم‌بینا مصمم و متعهد است. مایکروسافت نیز با عرضه کنترلر تطبیق‌پذیر خود، کار مشابهی انجام داد و بازخورد بسیار مثبتی نیز دریافت کرد.

پلی استیشن 5
Telegram
پلی استیشن 5
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *