معماری
خانه / پلی استیشن 5 / شایعه: عرضه پلی استیشن ۵ به دلیل اشتباه در طراحی کنسول تأخیر خواهد خورد

شایعه: عرضه پلی استیشن ۵ به دلیل اشتباه در طراحی کنسول تأخیر خواهد خورد

به تازگی شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شده که شاید پاسخی برای این سوال باشد که چرا سونی هنوز از پلی استیشن ۵ رونمایی نکرده است.

پلی استیشن 5

روز گذشته، فردی به نام جف ریکل (Jeff Rickel) در یوتیوب اظهار کرد از منابعی شنیده است، سونی برای طراحی دوباره پلی استیشن ۵، تاریخ عرضه آن را عقب خواهد انداخت. این فرد مدعی است که سونی در ساخت پلی استیشن ۵ با مشکل جدی روبرو شده است و ممکن است عرضه آن را شش الی ۱۲ ماه عقب بیاندازد و به احتمال بسیار زیاد، نسل نهم کنسول‌ها را به مایکروسافت خواهد باخت.

بنا به ریکل، پلی استیشن ۵ از مشکل خنک‌کنندگی رنج می‌برد و با طراحی فعلی، سیستم خنک‌کنندگی کنسول توان پشتیبانی از قطعات پیشرفته آن را ندارد. ریکل مدعی است که هارد SSD پلی استیشن ۵ حرارت بسیار زیادی را تولید می‌کند که کنسول در دفع آن ناتوان است. علاوه بر هارد SSD، پلی استیشن ۵ دارای چیپ هفت نانومتری AMD و کارت گرافیکی قدرتمند است که همگی نیازمند سیستم خنک‌کننده قدرتمندی هستند. به همین دلیل، گفته می‌شود که سونی ناچار است تا طراحی کنسول خود را تغییر دهد و از طراحی مانند ایکس باکس سری ایکس استفاده کند، در نتیجه، طرح‌های مفهومی مانند طرح زیر، قابل استفاده نخواهند بود.

پلی استیشن 5

ریکل منبع خود را بازی‌سازانی نامشخص و کارمندان سونی معرفی کرده است و دلیل عدم رونمایی از پلی استیشن ۵ را نیز همین مشکل عنوان می‌کند. ریکل معتقد است که سونی نتوانسته کنسولی بسازد که عملکردی قابل قبول داشته باشد و به همین دلیل بازی‌سازان نیز از ساخت بازی برای آن عاجز خواهند بود، این در حالی است که بسیاری از بازی‌سازان کیت توسعه پلی استیشن ۵ را در اختیار دارند و چندین بازی از جمله بازی‌های Godfall و The Outriders برای آن در دست توسعه هستند.

پلی استیشن 5

آنچه باعث می‌شود تا این شایعه و ادعای جف ریکل چندان اعتباری نداشته باشد، سابقه این فرد است که همواره علیه سونی و کنسول پلی استیشن شایعه‌پراکنی کرده و بارها به کینه توزی علیه سونی متهم شده است. علاوه بر سابقه بد جف ریکل درباره پلی استیشن، بسیاری حرف‌های او را متناقض با شواهد ناشی از بررسی فنی این کنسول و نظرات بازی‌سازان می‌دانند و هنوز هیچ نشریه معتبری نتوانسته صحت این ادعا را ثابت کند. در حال حاضر نیست تنها منابع این شایعه، دو سایت Tweaktown و Notebookcheck هستند که هیچ‌کدام اعتباری در مطرح کردن این شایعات ندارند. ماه گذشته، مارک سرنی (Mark Cerny) از جزئیات سیستم خنک‌کننده پلی استیشن ۵ پرده‌برداری کرد که نشان می‌داد این کنسول از نظر کاهش دما و مصرف برق، کمبودی نخواهد داشت.

تا زمانی که سونی از پلی استیشن ۵ رسما رونمایی نکند، باید به این‌گونه شایعات با دقت بیشتری توجه نشان داد. با توجه به پاندمی COVID-19، مشخص نیست که سونی چه زمانی از کنسول جدید خود رونمایی می‌کند و اگرچه اعلام کرده که پلی استیشن ۵ در تعطیلات ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد، اما ممکن است شاهد تأخیر آن باشیم.

پلی استیشن 5
Telegram
پلی استیشن 5
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *