معماری
خانه / کنسول بازی / رسمی: تاریخ عرضه پلی استیشن ۵ مشخص شد

رسمی: تاریخ عرضه پلی استیشن ۵ مشخص شد

در ماه آوریل سال جاری بود که کمپانی سونی اعلام کرد که در حال ساخت نسل بعد کنسول پلی استیشن است و از آن زمان، شایعات متعددی پیرامون این کنسول و قابلیت‌های آن پخش شده است، اما کمپانی سونی نسبت به هیچ کدام از این شایعات واکنشی نشان نداده بود. صبح امروز، جیم رایان (Jim Ryan) رئیس کل و مدیرعامل شاخه سرگرمی کمپانی سونی اعلام کرد که نسل بعدی کنسول سونی، پلی استیشن ۵ نام دارد و تاریخ عرضه پلی استیشن ۵ در دسامبر ۲۰۲۰ خواهد بود. البته با توجه به عرضه پروژه اسکارلت از سوی مایکروسافت در همین بازه زمانی و انواع شایعات مختلف، این پنجره زمانی برای عرضه پلی استیشن ۵ قابل پیش بینی بود.

تاریخ عرضه پلی استیشن 5
 
علاوه بر تأیید نام و تاریخ عرضه کنسول PS۵، جیم رایان اطلاعاتی از کنترلر پلی استیشن ۵ نیز عرضه کرد.

 
کنترلر پلی استیشن ۵ دو ویژگی بارز خواهد داشت. اولین ویژگی «فیدبک تطابقی لمسی» (Adaptive Haptic Feedback) است که جایگزین موتورهای لرزاننده دوال شاک ۴ خواهد شد و از نظر عملکرد، شباهت زیادی به فیدبک لمسی گوشی‌های آیفون خواهد داشت. با این تکنولوژی، شما تمام برخوردها و اتفاقات درون بازی را با جزئیات بیشتری در دستان خود احساس خواهید کرد و رایان وعده داده که این تکنولوژی، تجربه بازی‌های ویدیویی را برای گیمر دگرگون خواهد کرد. برای مثال، تصادف یک خودرو در بازی یا دویدن در یک زمین گلی، هر کدام به شکلی متفاوت به گیمر منتقل خواهند شد تا بهتر از همیشه خود را درون بازی تصور کنید.

رایان ویژگی دوم را «دکمه‌های ماشه‌ای تطابقی» (Adaptive Triggers) توصیف کرده است. در کنترلر پلی استیشن ۵، دکمه‌های L2 و R2 کاملا از نو طراحی شده‌اند و هر بازی‌ساز می‌تواند مقاومت این دکمه‌ها را بر اساس بازی خود تنظیم کند. برای مثال با این دکمه‌های جدید، شما فشار ناشی از کشیدن کمان برای پرتاب تیر یا رانندگی در یک جاده سنگلاخی را کاملا در انگشتان خود احساس خواهید کرد و در بازی‌های شوتر، هر دکمه مانند ماشه یک سلاح در دستان شما خواهد بود. این تکنولوژی جدید نه تنها در بازی‌های رقابتی و حرفه‌ای بسیار کاربردی خواهد بود، بلکه به بازی‌سازان این فرصت را می‌دهد تا از خلاقیت خود استفاده کنند و تجربه‌هایی بی‌نظیر را خلق کنند.

رایان اعلام کرده که علاوه بر کیت توسعه پلی استیشن ۵ که در اختیار بازی سازان قرار گرفته، نمونه اولیه این کنترلر نیز به آن‌ها ارائه شده تا از همین الان با قابلیت‌های آن آشنا شوند و در عناوین جدید خود از آن بهره ببرند. رایان وعده داده که با این کنترلر جدید، تنها محدودیت برای بازی‌سازان، خلاقیت آن‌ها خواهد بود. او همچنین وعده داد که به زودی اطلاعات بیشتری ازکنسول PS5 منتشر خواهد شد.
 

نظر شما درباره این اطلاعات جدید از پلی استیشن ۵ چیست؟

تاریخ عرضه پلی استیشن 5
Telegram
تاریخ عرضه پلی استیشن 5
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *