معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / نبرد نامتعادل | راهکارهای نینتندو برای بقا در نسل آینده

نبرد نامتعادل | راهکارهای نینتندو برای بقا در نسل آینده

در حال حاضر، کنسول نینتندو سوییچ در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و همچنان یکی از موفق‌ترین کنسول‌های تمام دوران‌ها محسوب می‌شود. فروش سخت‌افزار و نرم‌افزار نینتندو سوییچ همچنان خوب و چشم‌گیر است و عناوین مولتی پلتفرم مختلفی برای آن عرضه می‌شود. به نظر می‌رسد که Nintendo از زمان عرضه‌ی کنسول گیم‌کیوب، بهترین دوران خود را پشت سر می‌گذارد. حال، کنسول‌های نسل هشتمی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان به هفتمین سال عرضه‌ی خود نزدیک می‌شوند و دیگر چیزی تا عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی باقی نمانده است.

نینتندو

نکته‌ی مهم این است که کنسول‌های اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ همچنان تا مدتی به کار خود ادامه خواهند داد اما تنها یک سال تا عرضه‌ی کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت باقی مانده است. در حقیقت، آن‌ها در تعطیلات سال بعدی میلادی عرضه می‌شوند. در حالی که کنسول نینتندو سوییچ دیگر یک اسباب‌بازی ساده و کوچک برای کودکان محسوب نمی‌شود، کنسول‌های نسل بعدی به زودی وارد صحنه‌ی رقابت می‌شوند و استانداردهای نسل فعلی تغییر خواهند یافت و این موضوع شکاف بین سوییچ و رقیبانش را زیاد می‌کند. حال، نینتندو پس از عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت در سال آینده‌ی میلادی، چه کاری را می‌تواند انجام دهد تا سوییچ نیز به رقابت با آن‌ها بپردازد؟

از طرفی، این بحث کمی زود به نظر می‌رسد؛ با توجه به این نکته که در حال حاضر کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت را به خوبی نمی‌شناسیم. همه‌ی ما می‌دانیم که آن‌ها گران هستند و تهدیدی برای سوییچ از نظر قیمت محسوب نمی‌شوند. اما از طرف دیگر، با توجه به این که در حال حاضر سوییچ تنها کنسول شرکت Nintendo در بازار محسوب می‌شود و دیگر نمی‌توان کنسول‌های سونی و مایکروسافت را دست کم گرفت، این سوال مطرح می‌شود که پس از عرضه‌ی کنسول‌های نسل جدید، نینتندو سوییچ چگونه می‌خواهد راه خود را ادامه دهد؟

نینتندو
تا زمان عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت و بر اساس مسیر فعلی نینتندو سوییچ، پیش‌بینی می‌شود که حدود ۵۰ میلیون دستگاه از این کنسول فروخته خواهد شد. در وضعیت فعلی، نینتندو سوییچ عناوین مختلفی از جمله ۳D Zelda, 2D Zelda, Mario, Mario Kart, Smash Bros., Animal Crossing, Pokemon و بازی Fire Emblem را دارد. به عبارت ساده، به نظر می‌رسد بسیاری از گلوله‌های موجود در خشاب نینتندو که می‌توانند برای فروش بیشتر این دستگاه استفاده شوند، خرج شده‌اند. پس از این چه بازی‌های انحصاری برای این کنسول عرضه‌ خواهد شد؟

تا زمان عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت و بر اساس مسیر فعلی نینتندو سوییچ، پیش‌بینی می‌شود که حدود ۵۰ میلیون دستگاه از این کنسول فروخته خواهد شد. در وضعیت فعلی، نینتندو سوییچ عناوین مختلفی از جمله ۳D Zelda, 2D Zelda, Mario, Mario Kart, Smash Bros., Animal Crossing, Pokemon و بازی Fire Emblem را دارد. به عبارت ساده، به نظر می‌رسد بسیاری از گلوله‌های موجود در خشاب نینتندو که می‌توانند برای فروش بیشتر این دستگاه استفاده شوند، خرج شده‌اند. پس از این چه بازی‌های انحصاری برای این کنسول عرضه‌ خواهد شد؟ Super Mario Odyssey 2؟ دنباله‌ی بازی Zelda: Breath of the Wild؟ نسخه‌ی دیگری از سری بازی‌های Pokemon؟ آیا این عناوین تحسین‌برانگیز باعث می‌شوند که در نسل بعد بار دیگر به خرید این کنسول ترغیب شوید؟

در مورد عناوین مولتی پلتفرم چطور؟ کنسول نینتندو سوییچ به طور شگفت‌انگیزی، از تعداد زیادی عناوین مولتی پلتفرم پشتیبانی می‌کند. این نکته کمی تعجب‌آور است؛ چرا که سخت‌افزار Nintendo Switch در برابر کنسول‌های اکس‌باکس وان و پلی‌اسیتشن ۴ ضعیف‌تر است (همان‌طور که کنسول اکس‌باکس وان از اکس‌باکس وان اکس و پلی‌استیشن ۴ از پلی‌استیشن ۴ پرو ضعیف‌تر هستند). مشخصا عناوین مولتی پلتفرم بسیاری برای نینتندو سوییچ عرضه شده‌اند و از بازی‌های بزرگ آن می‌توان به پورت بسیار خوب بازی The Witcher 3 اشاره کرد. در حالی که پورت از کنسول‌های نسل هشتمی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان به نینتندو سوییچ مشکل است، اما در عین حال امکان‌پذیر بودن آن را نشان می‌دهد. اما به عنوان مثال، پورت از کنسول پلی‌استیشن ۵ به نینتندو سوییچ چقدر دشوارتر و امکان آن کم‌تر خواهد بود؟ کنسول نینتندو سوییچ از نظر سخت‌افزاری احتمالا دو نسل از کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت عقب‌تر خواهد بود. آیا عرضه‌ی عناوین مولتی پلتفرم برروی نینتندو سوییچ با مشکل مواجه خواهند شد؟

با این حال، راه‌هایی برای نینتندو سوییچ وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌تواند حتی پس از عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی نیز از آنان استفاده کند. اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که تقریبا ۳ سال از عرضه‌ی نینتندو سوییچ می‌گذرد و این بدان معناست که این کنسول در اوج کار خود قرار دارد. به عبارت ساده، نینتندو سوییچ در وضعیتی همانند کنسول پلی‌استیشن ۴ قرار دارد. بنابراین انتظار می‌رود که فروش این دستگاه کاهش یابد و احتمالا نینتندو نیز برای آن آماده شده است.

نینتندو
یک راه آسان برای افزایش فروش کنسول، افت قیمت آن است. با وجود آن که تقریبا سه سال از عرضه‌ی نینتندو سوییچ می‌گذرد، این کنسول با کاهش قیمت روبه‌رو نشده است. سوییچ Lite، مدل ارزان‌تر و ساده‌تر این کنسول، حدود ۲۰۰ دلار قیمت دارد. نینتندو می‌تواند قیمت‌های مدل اصلی سوییچ و مدل Lite را تا ۲۵۰ و ۱۵۰ دلار کاهش دهد. در این زمان، خانواده‌ها و بازی‌بازان سوییچ را انتخاب می‌کنند. در اینجا نینتندو خسارت کاهش قیمت کنسول خود را از طریق افزایش فروش آن جبران خواهد کرد. علاوه بر این، پشتیبانی مداوم از عناوین انحصاری و به طور مثال، عرضه‌ی بازی Metroid Prime 4، همچنان علاقه و اشتیاق به این کنسول را زنده نگه می‌دارد.

نکته‌ی دیگری که باید در نظر گرفته شود، جذابیت ذاتی کنسول نینتندو سوییچ است. این شاید به دلیل تطبیق‌پذیری سیستم یا به دلیل میراث کنسول‌های نینتندو یا جدید بودن بازی های نسل فعلی باشد. در هر صورت، سوییچ به خوبی فروش می‌رود. این امر به طور ذاتی با توجه به فروش بالا و قابل توجه این کنسول و حتی در زمانی که نسخه‌ی جدیدی از آن وجود ندارد، ثابت می‌شود. سخت‌افزار و قدرت فروش آن، سوییچ را جذاب نگه می‌دارد. در طول یک سال این تغییرات صورت نخواهد پذیرفت و در واقع، با عرضه‌ی عناوینی همچون Pokemon و Animal Crossing، پشتوانه و فروش کنسول قوی‌تر و بیشتر خواهد شد. به طور کلی، شما نینتندو سوییچ را به خاطر قدرت سخت‌افزاری آن خریداری نمی‌کنید.

یک راه آسان برای افزایش فروش کنسول، افت قیمت آن است. با وجود آن که تقریبا سه سال از عرضه‌ی نینتندو سوییچ می‌گذرد، این کنسول با کاهش قیمت روبه‌رو نشده است. سوییچ Lite، مدل ارزان‌تر و ساده‌تر این کنسول، حدود ۲۰۰ دلار قیمت دارد. Nintendo می‌تواند قیمت‌های مدل اصلی سوییچ و مدل Lite را تا ۲۵۰ و ۱۵۰ دلار کاهش دهد. در این زمان، خانواده‌ها و بازی‌بازان سوییچ را انتخاب می‌کنند. در اینجا Nintendo خسارت کاهش قیمت کنسول خود را از طریق افزایش فروش آن جبران خواهد کرد. علاوه بر این، پشتیبانی مداوم از عناوین انحصاری و به طور مثال، عرضه‌ی بازی Metroid Prime 4، همچنان علاقه و اشتیاق به این کنسول را زنده نگه می‌دارد.

از نظر پشتیبانی از عناوین مولتی پلتفرم، ممکن است پورت بازی‌های نسل فعلی برروی نینتندو سوییچ کاهش یابد و دلیل آن شکاف و فاصله‌ی سخت‌افزاری این کنسول با کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس اسکارلت است. با این حال، بخش عمده‌ی پشتیبانی از بازی‌های مولتی‌پلتفرم، شامل عناوین ژاپنی، بازی‌های مستقل و پورت عناوینی از کنسول‌های پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ بوده است. وجود کنسول‌های قدرت‌مندتر باعث نمی‌شود که سوییچ نتواند از عهده‌ی اجرای برخی از بازی‌ها برنیاید. بله، ممکن است Cyberpunk 2077 برای سوییچ عرضه نشود، اما آیا شما واقعا این کنسول را برای تجربه‌ی این بازی خریده‌اید؟

 حتی احتمال عرضه‌ی نینتندو سوییچ پرو در کنار کنسول‌های نسل بعدی نیز در نظر گرفته نشده است. اما آنچه که می‌خواهم بیان کنیم، این است که نینتندو اقدامات و راه‌های خوبی را برای حفظ رقابت و فروش سوییچ با کنسول‌های نسل بعدی در اختیار دارد. کنسول نینتندو سوییچ بدون توجه به چیز دیگری باید به فروش خوب خود ادامه دهد.

نینتندو
Telegram
نینتندو
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *