معماری
خانه / آموزش ها / راهنمای بازی Control ؛ نکاتی درباره نقشه بازی، آپگریدها و ساخت سلاح

راهنمای بازی Control ؛ نکاتی درباره نقشه بازی، آپگریدها و ساخت سلاح

بازی کنترل به تازگی منتشر شده و نمرات خوبی هم از منتقدان دریافت کرده است. اگر شما هم از علاقه مندان به این بازی هستید با راهنمای بازی Control همراه باشید.

راهنمای بازی Control
جدیدترین بازی استودیوی خوشنام رمدی به تازگی برای رایانه های شخصی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر شده است. Control یک بازی اکشن ماجراجویی با داستانی عجیب و غریب است که در یک ساختمان اسرار آمیز، پر از وقایع و اتفاقات مرموز جریان دارد. شخصیت اصلی بازی که  «جسی» نام دارد کنترل اوضاع و احوال این ساختمان را به دست گرفته و باید با امکانات و سلاح‌هایی که دارد با دشمنانی خطرناک مواجه شود، معما حل کند و از محیط‌های پرمخاطره بگذرد.

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Control

کنترل مانند ساخته‌های قبلی رمدی المان‌های جدیدی در گیم‌پلی‌اش دارد که یادگیری همه آن‌ها نیازمند صرف زمانی زیاد در بازی است. برای اینکه بتوانید به تمام این المان‌ها تسلط پیدا کنید لازم است مدت زیادی را در محیط‌های بازی بگذرانید. شاید در اوایل بازی با اسلحه تغییر‌پذیر جذابی که در دست دارید حسابی احساس آرامش و راحتی کنید اما وقتی جلوتر می‌روید و با معماهای سخت‌تر مواجه می‌شوید به راهنما نیاز خواهید داشت. ما در این مطلب سعی می‌کنیم مواردی را مطرح کنیم که به شما در پشت سر گذاشتن مراحل این بازی کمک می‌کنند.

راهنمای بازی Control ؛ نکاتی درباره نقشه بازی، آپگریدها و ساخت سلاح

 
اول از همه قدرت Launch را ارتقا دهید

در ابتدای بازی کنترل توانایی‌های محدودی در اختیار دارید. همچنین امکان زیادی برای ارتقای آن‌ها نخواهید داشت. بنابراین کمتر پیش می‌آید که برای ارتقای یک مهارت اشتباه بکنید. اما وقتی در بازی پیشروی کنید همه چیز پیچیده‌تر می‌شود و لازم است دست به انتخاب‌های سرنوشت‌سازی بزنید. انتخاب‌هایی که تعیین می‌کنند ابتدا کدام قدرت‌های خود را ارتقا دهید. پیشنهاد ما این است که قدرت Launch را در اولویت بگذارید.

راهنمای بازی Control
Control Guide / راهنمای بازی کنترل

این قدرت به شما اجازه می دهد تا صندلی‌ها، کپسول‌های آتش نشانی و سایر اشیایی که در محیط می‌بینید را به سمت دشمنان پرتاب کنید. گیم پلی بازی هم به گونه‌ای طراحی شده که با این مکانیزم سازگاری کامل دارد. قدرت Launch یکی از کارآمدترین توانایی‌های شما در بازی است که حتی در مراحل ابتدایی نیز خیلی به کمک‌تان خواهد آمد. با ارتقای این قدرت می‌توانید کاری کنید که اشیا پرتابی، صدمه بیشتری به دشمنان برسانند. همچنین با ترکیب Launch با مادهای شخصی می‌توانید تاثیر این قدرت را بیشتر کنید. در ادامه درباره مادها بیشتر توضیح خواهیم داد.

بهترین مادهای شخصی آنهایی هستند که به سلامتی و انرژی مربوط می‌شوند

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Control

میزان سلامتی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در بازی کنترل است. هرچه در بازی پیشرفت می‌کنید به ارزش سلامتی بیشتر پی می‌برید. در حالت عادی ممکن است تصور کنید که سلامتی شما خیلی زودتر از آن چیزی که انتظارش را دارید به پایان می‌رسد اما با استفاده از مادهای مربوط به بازیابی سلامتی می‌توانید ورق را برگردانید و کاری کنید که سلامتی شما دیرتر به پایان برسد و زودتر تجدید شود.
در واقع سیستم ریکاوری سلامتی در بازی کنترل به این شکل است که شما با آسیب دیدن، خون خود را از دست می‌دهید و برای بازیابی آن باید دشمنان را بکشید و کریستال‌های آبی را که با مرگ آنها به جا می‌ماند تصاحب کنید. با گرفتن این کریستال‌ها مقداری به خون یا سلامتی شما اضافه می‌شود. حالا اگر از مادهای ارتقای سلامتی استفاده کنید، با هر بار گرفتن کریستال‌ها میزان بیشتری خون به دست می‌آورید. اما علاوه بر این مادها که Health Recovery نامیده می‌شوند، انواع دیگر نیز در بازی وجود دارند. مثلاً Energy و Launch Efficiency دو نوع دیگر از مادها هستند که باعث می‌شوند تا قدرت‌های جادویی شما (مثل قدرت Launch) ارتقا پیدا کند. البته پیشنهاد می‌کنیم که مادهای بازیابی سلامتی را در اولویت قرار دهید و سپس به فکر مادهای انرژی و جادویی باشید.

 
همه چیز را بخوانید

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Contro

تعداد بی‌نهایت متن خواندنی در بازی کنترل وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. نکته مهم این است که این موارد خواندنی خیلی اوقات هم نکات مهمی از داستان بازی را بازگو کرده و هم به شما کمک می‌کنند تا به شکل آسان‌تری مراحل بعدی را پشت سر بگذارید. بنابراین بی‌حوصلگی و تنبلی را فراموش کنید و متن‌هایی که بازی به شما ارائه می‌کند را با دقت بخوانید. مطمئن باشید از این کار ضرر نمی‌کنید.

 
هر وقت گم شدید سوار آسانسور شوید

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Contro

این مورد کمی عجیب به نظر می‌رسد اما واقعاً جواب می‌دهد. در طول بازی کردن Control به دفعات اتفاق می‌افتد که درون ساختمان بزرگ بازی گم می‌شوید و نمی‌دانید که باید به کدام سمت حرکت کنید. در این حالت ممکن است دقایق زیادی را سردرگم باشید و در محیط‌های بازی به دور خودتان بچرخید. نکته مهم این است که در بیشتر این موارد باید وارد آسانسور شوید و به مسیر خود ادامه دهید.
آسانسورها معمولاً شما را به محیط‌های جدید یا مکان‌های قبلی می‌برند که در آنجا می‌توانید راه خود را دنبال کنید و به هدف بعدی برسید.

نقشه خوانی را یاد بگیرید

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Control

در بازی کنترل برای هر مکانی یک نقشه وجود دارد، اما این نقشه به طور دقیق به شما می‌گوید که برای رسیدن به یک نقطه باید چه مسیری را طی کنید. در ابتدای بازی محیط‌ها کمی ساده‌تر هستند و می‌توانید خودتان راه را پیدا کنید، اما وقتی وارد محیط‌های پیچیده تر می‌شوید اوضاع تغییر می‌کند. نقشه سیاه و سفید بازی اطلاعات اندکی به شما می‌دهد، اما اگر بتوانید این اطلاعات را به درستی تحلیل کنید، پیدا کردن مسیر خیلی راحت‌تر می‌شود. باید این نکته را در ذهن داشته باشید که محیط های تیره‌تر معمولاً بالاتر از از محیط‌های روشن‌تر قرار دارند.
در قسمتی از نقشه بالا که با دایره رنگی مشخص شده است می‌توانید ببینید که قسمت پایین‌تر از آسانسور با رنگ تیره دیده می‌شود. در نگاه اول به نظر می‌آید که اگر از آسانسور خارج شوید وارد منطقه‌ای سیاه خواهید شد اما در واقع این طور نیست. تیرگی و روشنی‌ها در نقشه بازی نشان دهنده سطح‌های مختلف هستند. اگر همین نکته کوچک را در ذهن داشته باشید خیلی راحت‌تر می‌توانید راه خود را پیدا کنید.

 
با انجام ماموریت های فرعی آیتم های ارزشمندی به دست می آورید

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Control

در بازی کنترل، شما می‌توانید فقط به ماموریت‌های اصلی بچسبید و داستان بازی را دنبال کنید، اما راه دیگری هم وجود دارد و آن انجام ماموریت‌های فرعی است. شما می‌توانید از شخصیت‌های مختلف داخل بازی ماموریت بگیرید و از این طریق به محیط‌های مختلف قدم بگذارید و کارهای متفاوتی را انجام دهید. بدین ترتیب هم لذت بیشتری از بازی می‌برید و هم می توانید جسی را قوی‌تر کنید.
در ابتدای بازی یکی از شخصیت‌ها همین موضوع را به شما گوش‌زد می‌کند، ولی یادتان باشد که در ادامه می‌توانید به اتاق همین شخصیت برگردید و از تخته روی دیوارش، ماموریت‌های مختلف را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به بخش اجرایی بروید و با اعضای مختلف صحبت کنید و از آنها مأموریت بگیرید. این ماموریت‌ها معمولاً پاداش‌های خوبی نصیب‌تان می‌کنند؛ مخصوصاً امتیازات مهارت یا همان Ability Points بسیار ارزشمند هستند.

از قابلیت Astral Constructs به درستی استفاده کنید

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Contro

در بازی کنترل مکان‌هایی وجود دارند که به آنها Control Point گفته می‌شود. در این مکان‌ها شما می توانید کارهای مختلفی را انجام دهید. مثلاً می توانید به صورت سریع جابه‌جا شوید و به ساخت سلاح‌های جدید یا ارتقای توانایی‌های خود بپردازد. با ورود به این مکان‌ها گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار می‌گیرند که یکی از آنها Astral Constructs است. این گزینه خود شامل دو حالت می‌شود که عبارتند از Weapon Forms و Mods.
با Weapon Forms می‌توانید سلاح‌های جدید بسازید یا سلاح‌های قبلی خود را ارتقا دهید. یادتان باشد که همیشه این بخش را چک کنید چون بازی به شما اعلام نمی‌کند چه زمانی یک ارتقای جدید برای سلاح‌ها به دست آورده‌اید.
در بخش Mods می‌توانید مادهای شخصی برای ارتقای توانایی‌های جسی بسازید و یا به ساخت ماد مخصوص اسلحه اصلی بپردازید. البته در طول مراحل بازی به اندازه کافی ماد پیدا می‌کنید تا بتوانید قدرت‌های خود و اسلحه خودتان را افزایش دهید، اما در اواخر بازی لازم می‌شود که به ساخت مادها هم روی بیاورید.

 
از گشت و گذار غافل نشوید

راهنمای بازی Control
راهنمای بازی Control

در بسیاری از مواقع در بازیControl  وارد مکان‌های فرعی می‌شوید که راز و رمزهای زیادی را در خود پنهان کرده‌اند. این مکان‌ها اگرچه ربطی به خط داستانی اصلی بازی ندارند، اما شگفتی‌های زیادی را شامل می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که وارد این مکان‌ها شوید و با شخصیت‌های مختلف صحبت کنید، ماموریت‌های فرعی را انجام دهید و تا می‌توانید آیتم‌های به‌درد بخور جمع کنید.
در بیشتر مواقع گشت و گذار باعث می‌شود تا یک راز جدید را کشف کنید. البته گاهی هم به بن بست می‌خورید و در این شرایط چاره‌ای جز برگشتن ندارید. به طور کلی هر چه بیشتر ماجراجویی کنید لذت بیشتری از  بازی خواهید برد.

در این مطلب که به عنوان راهنمای بازی Control تهیه کردیم، چند نکته کلیدی و مهم را برای پشت سر گذاشتن مراحل بازی به شما یادآور شدیم. البته نکات بیشتری هم وجود دارند اما آنچه در بالا گفته شد مهمترین مواردی هستند که باید در ذهن داشته باشید. لطفاً اگر شما هم نکته یا ترفندی بلد هستید که انجام بازی را آسان‌تر می‌کند، آن را با ما و سایر مخاطبان در میان بگذارید. در ضمن می‌توانید نظرات خودتان را در رابطه با بازی کنترل از طریق کامنت‌ها مطرح کنید.

راهنمای بازی Control
Telegram
راهنمای بازی Control
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *