معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / رازهای پنهان بازی‌بازان | رازهای جذابی که توسط بازی‌بازان کشف شدند

رازهای پنهان بازی‌بازان | رازهای جذابی که توسط بازی‌بازان کشف شدند

صنعت بازی‌های ویدئویی نیز همانند هر حیطه‌ی دیگری، رمز و راهای مربوط به خود را دارد. قضیه این‌طور نیست که سازندگان، همه چیز را بسیار راحت و شفاف جلوی چشم شما بگذارند؛ گاهی اوقات باید برای کشف نکات ریزی که سازندگان در جای‌جای بازی یا تریلرهای آن پنهان کرده‌اند، تلاش فراوانی کنید. اگر بخواهیم افرادی را مثال بزنیم که عاشق رمز و رازهای فراوان در بازی‌هایشان هستند، آقایان کوجیما و میازاکی به احتمال زیاد می‌توانند مثال‌های خوبی باشند. اما همیشه راز‌های مذکور، در خلال بازی‌ها نیستند و گاهی اوقات باید در تریلرهای عناوین مختلف به دنبال آنان بگردیم.امروز، تلاش می‌کنیم تا چند مورد از جالب‌ترین رازهای پنهان بازی‌بازان در عناوین و تریلرهایشان قرار داده بودند و البته توسط بازی‌بازان کشف شد را به همراه یکدیگر مرور کنیم.

 

رازهای پنهان بازی‌بازان
رازهای پنهان بازی‌بازان

پیام بازی Cyberpunk 2077 در مراسم E3 2018

رازهای پنهان بازی‌بازان
Cyberpunk 2077

 

این بازی سال‌ها است که بازی‌بازارن را منتظر گذاشته است و به نوعی می‌توان گفت که در مراسم E3 2018، در مراسم مایکروسافت دوباره معرفی شد. البته این تریلری که در مراسم نمایش داده شد، حاوی پیامی مخفی و طولانی بود؛ در این پیام در رابطه به روند توسعه‌ی بازی، قفل DRM و البته تاریخ انتشار بازی صحبت‌هایی شده بود. قابل ذکر است که در این میان صحبت‌هایی نیز از خریدهای درون‌برنامه‌ای شد، ولی تمامی این موارد در سال ۲۰۱۹ به صورت رسمی اعلام شدند و اگر شما این پیام را کشف نکرده بودید، اکنون از تمام محتویات آن با خبر هستید.

پیام بازی Cyberpunk 2077 در سال ۲۰۱۹

رازهای پنهان بازی‌بازان
Cyberpunk 2077

 

بعله! ۲ مورد ابتدایی لیست امروز ما به بازی Cyberpunk 2077 مربوط می‌شود که البته در دو سال پیاپی نیز نمایش پیام مخفی آن رخ داد. در سال ۲۰۱۹، نمایشی از گیم‌پلی این بازی پشت درهای بسته در اختیار بعضی افراد خوش‌شانس (واقعا خوش‌شانس) قرار گرفت، که حای یک پیام مخفی ولی خوشایند بود: در این پیام توضیح داده شده بود که چرا این گیم‌پلی پشت درهای بسته به نمایش در آمد و چه زمانی به صورت دقیق می‌توان آن را به عموم نشان داد. به هر حال، زمانی که گیم‌پلی این بازی به نمایش عموم در آمد، هیچ‌کس اصلا خرده‌ای به استودیوی سازنده بابت این موضوع نگرفت؛ چرا که گیم‌پلی، گرافیک، موسیقی، شخصیت‌ها و تمامی موارد این حیطه کاملا عالی بودند و تنها کاری که بازی‌بازان توانستند در آن زمان بکنند، تشویق سازندگان بازی بود.

رابط کاربری مخفی Mortal Kombat

رازهای پنهان بازی‌بازان
Mortal Kombat

 

پیش از این که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در دسترس عموم قرار بگیرند، رمز و رازهای کشف شده در صنعت بازی‌های ویدئویی و البته سینما، برای مدت‌های طولانی مخفی می‌ماندند. چه بسا که بسیاری از رازهای کشف شده در آن زمان هنوز هم به صورت جهانی آشکار نشده‌اند و به نوعی هنوز مخفی مانده‌اند. به هر حال، بازی‌های قدیمی و زیادی هستند که رمز و رازهای بسیاری را در دل خود جای داده بودند و مثال یکی از آن‌ها، سری Mortal Kombat  است. در حقیقت، موردی که برای این نسخه در نظر گرفته‌ایم، مربوط به نسخه‌ی اول و دوم این سری می‌شود که در سال ۲۰۱۶ به صورت جهانی آشکار شد! در این دو نسخه رابط کاربری مخفی وجود دارد که در آن‌ها آیتم‌های مخفی و پایان شخصیت‌های مختلف این مجموعه‌ی محبوب را شاهد بودیم. تصور کنید که چنین رازی بعد از ۲۰ سال به صورت جهانی آشکار شد…و الان؟ تنها ۳۰ دقیقه پس از کشف یک راز، همه به لطف شبکه‌های مجازی از آن باخبر هستند.

کد RGB برای اکس‌باکس اسکارلت

رازهای پنهان بازی‌بازان
اکس‌باکس اسکارلت

با اسکارلت آشنایی دارید؟ قطعا تمامی شما در اولین وهله به یاد کنسول جدید شرکت مایکروسافت می‌افتید، ولی آیا تا به حال به دیگر جنبه‌های این لغت و معنای آن فکر کرده‌اید؟ اسکارلت به صورت دقیق یک رنگ شامل ۱۰۰ درصد قرمز، ۱۴٫۱ درصد سبز و خالی از رنگ آبی است. این رنگ را می‌توان جزو قرمزترین قرمزهای جهان دانست! رنگی که معمولا برای قدرت از آن استفاده می‌شود و در فرهنگ شرق نیز نماد قدرت و توانمندی است.

شرکت مایکروسافت پیش از مراسم E3 2019 در توییتر خود پیام‌هایی ارسال می‌کرد تا بازی‌بازان را بیش از پیش مشتاق کنفرانس خود کند. در میان این توییت‌ها، اعداد و ارقامی را می‌توان یافت که اگر آن‌ها را در کنار هم بگذاریم، عدد RGB رنگ اسکارلت بدست می‌آید: ff2400. مایکروسافت به صورت غیر مستقیم به نمایش و معرفی کنسول جدید خود و نام آن اشاره می‌کرد که البته در همان روز‌های قبل ار مراسم E3 2019، توسط بازی‌بازان کشف شد. آیا هنوز هم در هوش و ذکاوت افراد مشغول در مایکروسافت شک دارید؟

Metal Gear Solid V

رازهای پنهان بازی‌بازان
Metal Gear Solid V

هیچ شکی نیست که آقای کوجیما را می‌توان یک دیوانه‌ی نابغه نامید ولی دقت کنید! نمی‌توان یک دیوانه‌ی نابغه بود، بدون این که دیوانه بود! جمله سنگین بود. بگذریم، سال‌ها است که این کارگردان بزرگ با شوخی‌ها و رازهایی که در ساخته‌های خود قرار داده، بازی‌بازان را شگفت‌زده و سرگرم کرده است. او سطح جنون و خلاقیت را در زمان معرفی بازی Metal Gear Solid 5 یک پله ارتقا داد.

 رازهای پنهان بازی‌بازان
The Phantom Pain

در ابتدا، شاهد بودیم که یک بازی کاملا جدید با نام The Phantom Pain معرفی شده که توسط یکی از استودیوهای گم‌نام کونامی ساخته می‌شود. پس از بررسی‌های فراوان، مشخص شد که اگر فضای میان نوشته‌های The Phantom Pain را به هم وصل کنید، نام Metal Gear Solid V ساخته می‌شود! کوجیما! دیوانه یا نابغه؟

 رازهای پنهان بازی‌بازان
The Phantom Pain

MEW

رازهای پنهان بازی‌بازان
MEW

استودیوی گیم‌فریک (Game Freak) اصلا و ابدا قصد نداشت که شخصیت Mew را به عنوان یک پوکمان در بازی Pokemon Red and Blue قرار دهد. پس از این که ساخت بازی تماما به پایان رسید و حتی سازندگان آماده‌ی انتشار آن شدند، یکی از برنامه‌نویسان حاضر در استودیو تصمیم می‌گیرد که یک شوخی کوچک با دیگر همکارانش کند؛ در نتیجه این شخصیت را در کدهای بازی قار می‌دهد به صورتی که در آینده تنها خود افراد حاضر در استودیو بتوانند آن را کشف کنند. خب همان‌طور که حدس می‌زنید، بازی‌بازان از انتظارات این سازنده‌ باهوش‌تر بودند و پس از مدت کوتاهی شخصیت Mew را در کدهای بازی کشف می‌کنند. پس از آن، این شخصیت به صورت رسمی و به عنوان یک پوکمان به بازی اضافه می‌شود.

نوشته‌های Hylian در بازی Breath of the Wild

رازهای پنهان بازی‌بازان
Breath of the Wild

بازی Breath of the Wild یکی از عناوین شاهکار نسل هشتم به شمار می‌رود. در این میان، شما با نوشته‌هایی به زبان Hylian در بازی روبرو می‌شوید؛ نوشته‌هایی که توسط آنان می‌توان با ۳ تن از خدایان این بازی ارتباط برقرا رکرد. در اصل، این نوشته‌ها را اگر به انگلیسی بازگردانی کنید، متوجه می‌شوید که تمامی آن‌ها معنا دارند. برای مثال، یکی از این جمله‌ها به نسخه‌ی ابتدایی سری Zelda و شعار معروف آن اشاره دارد: این که بخواهی تنها بروی، خطرناک است!

مکزیکو در Red Dead Redemption 2

رازهای پنهان بازی‌بازان
Red Dead Redemption 2

بازی Red Dead Redemption 2 بدون شک یک عنوان تمام و کمال در تمام حیطه‌ها بود. داستان‌سرایی، جهانی آزاد و بزرگ، گیم‌پلی روان و واقعی، موسیقی‌های زیبا و … همگی باعث شدند تا این بازی به الماس درخشان استودیوی سازنده در نسل هشتم تبدیل شود. نقشه‌ی نسخه‌ی دوم این سری، قسمت‌های زیادی از نقشه‌ی قسمت اول را نیز در دل خود دارد، ولی خبری از مکزیکو که اتفاقا در نسخه‌ی اول بسیار مهم بود، نیست. قابل توجه است که شهر نیو آستین (New Austin) و رودخانه‌ای در پایین آن طراحی شده‌اند، ولی مکزیکو که باید در قسمت پایینی رودخانه قرار داشته باشد، وجود ندارد. البته پس از اتمام بخش داستانی بازی، شما می‌توانید با استفاده از یک گلیچ، از رودخانه‌ی مذکور رد شده و به شهر مکزیکو که کاملا نیز طراحی شده است قدم بگذارید.

قاتل‌های زنجیره‌ای در Red Dead Redemption 2

رازهای پنهان بازی‌بازان
Red Dead Redemption 2

بر هیچ کس پوشیده نیست که راک‌استار علاقه دارد خط داستانی‌های مخفی و ماموریت‌های جانبی جذاب ولی دور از دسترس را در بازی‌های خود قرار دهد. خب Red Dead Redemption 2 نیز از این قاعده خارج نیست. در سرتاسر نقشه‌ی این بازی، شما با صحنه‌هایی روبرو می‌شوید که در آن شخصی به صورت بسیار خشنی به قتل رسیده است. همچنین با خون مقتول، پیامی نیز برروی دیوار یا سنگ‌های اطراف نوشته شده است. شما اگر این نوشته‌ها را خوانده و سر نخ آن‌ها را دنبال کنید، نهایتا به قاتل این اشخاص می‌رسید که یکی از جذاب‌ترین و جالب‌ترین ماموریت‌های مربوط به قاتل‌های زنجیره‌ای بازی‌های ویدئویی را تشکیل می‌دهد.

انفجار گوشی‌های همراه در GTA V

رازهای پنهان بازی‌بازان
GTA V

باز هم راک‌استار و باز هم رمز و راز! زمانی که صحبت از راک‌استار می‌شود و سری GTA، ما مطمئن می‌شویم که تا سال‌ها باید مواردی جذاب ولی پنهان را در بازی کشف کنیم. موردی که قرار است در ادامه برای شما توضیح دهیم، در ابتدا تنها در حد یک شایعه بود، ولی پس از مدتی اثبات شد که حقیقت دارد. اگر شما شماره‌ای خاص (۱-۹۹۹-۳۶۷-۳۷۶۷) را در گوشی خودتان شماره‌گیری کنید، بدون هیچ دلیلی یک انفجار نسبتا جالب در بالای سر شخصیتتان رخ می‌دهد. در این میان ظاهر گوشی شما نیز به کلی عوض می‌شود. هنوز دلیل این مورد مشخص نیست، هدف خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است و هنوز نمی‌دانیم که چرا این قابلیت در بخش آنلاین بازی عمل نمی‌کند. ولی خب…راک‌استار است دیگر!

دکمه‌ی قرمز در Wasteland 2

رازهای پنهان بازی‌بازان
Wasteland 2

زمانی که بازی Wasteland 2 عرضه شد، همه از خود می‌پرسیدند که دکمه‌ی قرمز بزرگی که در یکی از ساختمان‌های بازی بود چه کاری می‌کند. پس از فشار دادن این دکمه، زمین کمی می‌لرزد و پس از آن…هیچ! البته تصور می‌کردیم که هیچ. با فشار دادن این دکمه منطقه‌ای جدید در بازی آزاد می‌شود. زمانی که شما به این منطقه بروید، با شخصی به نام آرون چاوت (Aaron Chwatt) روبرو می‌شوید و او شما را به دکمه‌ی قرمز دیگری هدایت می‌کند. پس از این که شما این دکمه را نیز فشار می‌دهید، دوباره زمین می‌لرزد و پس از آن ارون به شما می‌گوید «تو همه را به مرگ محکوم کردی! همه را جهنمی کردی!». البته بعد از این اتفاق هیچ چیز مهمی در بازی رخ نمی‌دهد! در اصل استودیوی سازنده با قضیه‌ی دکمه‌های قرمز سر به سر بازی‌بازان گذاشته است و آن‌ها را برای زمانی هرچند کوتاه به خنده واداشته است.

مرگ نیکول در  Dead Space

رازهای پنهان بازی‌بازان
Dead Space

مرگ شخصیت نیکول (Nicole) در بازی Dead Space واقعا یکی از صحنه‌های به یادماندنی این عنوان را رقم زد. عنوانی که سراپا خشم، ترس و قطع کردن دست و پای موجودات ترسناک است، با یک کرگ غم‌انگیز همراه شده است. اما برای فهمیدن این نکته، اصلا لازم نیست که بازی را به اتمام برسانید. در بخش انتخاب مرحله‌ی این بازی، اگر حرف ابتدایی هر یک از مراحل را در کنار هم بگذارید، با جمله‌ی Nicole is Dead روبرو می‌شوید! هرچمد که این رمز از آن دسته رازهایی نبود که به سختی کشف شود، ولی استودیوی سازنده خلاقیت نسبتا جالبی برای آن به خرج داده بود.

نوشته‌های Duke Nukem 3D

رازهای پنهان بازی‌بازان
Duke Nukem 3D

در بازی Duke Nukem 3D، دیوارها و شهر به صورت کلی ویران شده و پر از خرابی و سوراخ هستند. در این میان، تیم سانزده بعضی از سوراخ‌های دیوارها را طراحی و بعضی دیگر را طراحی نکرده بودند؛ بدان معنا که بازی‌بازان نتوانند وارد آنان شوند. ولی خب همان‌طور که از نام این مقاله و محتوای آن پیدا است، قطعا متوجه شده‌اید که بالاخره بازی‌بازان راهی برای ورود به این سوراخ‌ها پیدا کردند و تیم سازنده نیز کاملا آماده‌ی این موضوع بود. در داخل این سوراخ‌ها جمله‌هایی نظیر «اینجا چه کار می‌کنی؟»، «تو قرار نبود که اینجا باشی»، «اینجا هم قرارا نبود باشی» و در نهایت «ببین! تو یا خیلی ک.چک هستی یا داری تقلب می‌کنی! کدام؟». تیم سازنده قطعا با این خلاقیت خود لبخند را بر لب بازی‌بازان آورد و برای همیشه از این کار آنان به عنوان یکی از برترین رازهای بازی‌های ویدئویی یاد می‌شود.

مبارزه با The End در Metal Gear Solid 3

رازهای پنهان بازی‌بازان
Metal Gear Solid 3

اگر از گوجیما به عنوان یک نابغه یاد کردیم، چطور انتظار داشتید مورد اول رازهای مخفی در بازی‌های ویدئویی به این کارگردان اختصاص پیدا نکند؟! البته به احتمال خیلی زیاد، تمامی شما با راز نهفته در بازی Metal Gear Solid 3 آشنا هستید، ولی به هر حال از آن به عنوان یکی از بهترین نکات مخفی در بازی‌های ویدئویی یاد می‌شود. در این نسخه، شما با باس‌فایت‌های زیاد و البته جذابی روبرو می‌شوید که یکی از آن‌ها The End است؛ تک‌تیرانداز پیری که مبارزه با آن برای شما احتمالا یکی از بخش‌های سخت بازی بوده است. علاوه بر روش عادی، شیوه‌ی دیگری نیز برای مقابله با این باس‌ وجود دارد. کافی است تا به قسمت تنظیمات بازی رفته، ساعت و سال این قسمت را به جلو ببرید و سپس بازی را اجرا کنید. زمانی که دوباره بازی را اجرا کنید، مشاهده می‌کنید که The End بر اثر کهولت سن و این که شما در اصل در آینده به سراغ او رفته‌اید، دار فانی را وداع گفته و بدین شیوه یکی از سخت‌ترین باس‌های کلی سری Metal Gear Solid با مرگ طبیعی از سر راه شما برداشته شده است! دوباره باید این نکته را ذکر کنم…کوجیما، دیوانه یا نابغه؟

 

رازهای پنهان بازی‌بازان
Telegram
رازهای پنهان بازی‌بازان
اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *