معماری
خانه / اخبار / اخبار گوناگون / جزییات قرارداد اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب منتشر شد

جزییات قرارداد اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب منتشر شد

چندی پیش، خبری مبنی بر بسته شدن قرارداد همکاری بین کمپانی‌های اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) و یوتیوب (YouTube) را شنیدیم. اما از جزییات قرارداد اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب که به منظور انحصاری کردن استریم‌های شرکت اکتیویژن بلیزارد بسته شده بود، اطلاعاتی در دست نبود.

جزییات قرارداد اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب
از طرفی دیگر، شاید بزرگ‌ترین سوالی که این قرارداد در اذهان باقی می‌گذارد، مقدار پول رد و بدل شده بین این دو شرکت باشد. اما بالاخره، اطلاعات جدیدی از این قرارداد منتشر شد که طبق آن، حق پخش استریم‌های عناوین Call of Duty ،Overwatch و Hearthstone، با هزینه‎ی سرسام آور ۱۶۰ میلیون دلاری به یوتیوب داده شده است. بدین ترتیب، پوشش ویدیوهای لیگ Call of Duty که یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های بازی‌های ویدیویی است، تنها به یوتیوب سپرده خواهد شد. از طرف دیگر، به زودی شاهد برگزاری مسابقات Overwatch و به دنبال آن، هجوم بیننده‌ها به یوتیوب خواهیم بود.

اما این موضوع که توییچ برای تمدید قرارداد خود با اکتیویژن بلیزارد اقدامی نکرد نیز جای سوال دارد. قرارداد پیشین اکتیویژن با توییچ که بخش عمده‌ی آن به لیگ Overwatch اختصاص می‌یافت، به صورت یک قرارداد دو ساله و با ارزش ۹۰ میلیون دلار تنظیم شده بود. همچنین، قرارداد فعلی اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب نیز به صورت یک قرارداد سه ساله و با ارزش ۱۶۰ میلیون دلار تنظیم شده است و با یک حساب سرانگشتی می‌توان ادعا کرد که با احتساب یک سال بیشتر، مبلغی حدود دوبرابر قرارداد با توییچ، عاید اکتیویژن بلیزارد خواهد شد. علاوه براین، بازهم بیشترین سهم از این قرارداد مختص بازی Overwatch است. نکته‌ی جالب دیگری که در این قرارداد وجود دارد، سهم بازی Hearthstone از این قرارداد است که مبلغ صفر دلار را جلوی نام خود می‌بیند.

همچنین، در این قرارداد بندهای تشویقی برای تبلیغات و موارد دیگر نیز گنجانده شده است تا در صورت رضایت یوتیوب، مبلغ بیشتری به اکتیویژن بلیزارد داده شود. از طرفی دیگر، اکنون سرویس Google Cloud در اختیار اکتیویژن بلیزارد خواهد بود تا بتواند از مزایای آن نیز استفاده کند. در مجموع، با اینکه این قرارداد ضرر فراوانی به توییچ می‌زند، اما می‌تواند نقطه‌ی عطفی برای اکتیویژن باشد تا قدم‌های بلندی رو به جلو بردارد.

جزییات قرارداد اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب
Telegram
جزییات قرارداد اکتیویژن بلیزارد و یوتیوب
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *