معماری
خانه / پلی استیشن 5 / ثبت اختراع جدید سونی به قابلیت فوق‌العاده‌ی شناسایی افراد توسط DualSense اشاره دارد

ثبت اختراع جدید سونی به قابلیت فوق‌العاده‌ی شناسایی افراد توسط DualSense اشاره دارد

اخیرا یک اختراع ثبت شده توسط شرکت سونی نشان می‌دهد که احتمالا کنترلر DualSense کنسول پلی‌ استیشن ۵ قادر خواهد بود افراد مختلفی که از یک کنترلر استفاده می‌کنند را تشخیص دهد.

DualSense

به نظر می‌رسد که کنترلر نسل نهمی شرکت سونی یعنی DualSense قرار است پیچیده‌تر از آنی باشد که کاربران به سادگی و راحت از آن استفاده کنند. اخیراً اطلاعاتی در مورد اختراعی ثبت شده توسط بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی منتشر شده است و نشان می‌دهد که این محصول هوشمند احتمالا در آینده می‌تواند کاربران مختلف را از یکدیگر شناسایی کند. به طور خاص می‌توان این گونه گفت که برای امنیت و راحتی کاربران یک کنسول واحد، می‌تواند افراد مختلف را تشخیص دهد.

همانطور که انتظار می‌رود به مانند سایر ثبت اختراع‌های شرکت سونی، اطلاعات مربوط به این مورد نیز با اصلاحات شکسته و تا حدودی نامفهوم همراه هستند تا به سادگی نتوان آن‌ها را رمزگشایی کرد اما مطلبی که مشخص است، احتمال استفاده از قابلیت شناسایی یاد شده در کنترلر DualSense بسیار بالا به نظر می‌رسد. طبق اطلاعاتی که از این مطالب به دست آمده است مشخص گردید که کنترلر DualSense به بیش از یک سنسور مخصوص مجهز خواهد بود. حال وقتی یک کاربر کنترلر را از روی زمین بردارد و بالا نگه دارد، برخی از این سنسورهای مخصوص لمسی یا حرکتی اطلاعات مربوط به شناسایی فرد را به کنسول پلی‌ استیشن ۵ منتقل خواهند کرد که این امر در نهایت به شناسایی کاربر مورد نظر منجر خواهد شد.

در نکته‌ا‌ی جالب تصور بر این است که این ثبت اختراع فوق‌العاده مربوط به اهمیت دادن شرکت سونی به حفظ حریم شخصی و راحتی کاربران کنسول پلی‌ اسیتشن ۵ در نسل نهم می‌شود و آن‌ها قصد دارند حریم امنیتی و خصوصی کاربران خود را بسیار افزایش دهند. بررسی این ثبت اختراع از دو نظر حائز اهمیت خواهد بود: اول این که احتمال دارد این اقدام برای حساب‌های کاربری افراد مختلف برروی یک کنسول باشد و این افراد مختلف تنها با به دست گرفتن کنترل شناسایی شده و به راحتی وارد حساب خود شوند. دومین نظریه مربوط به استفاده‌ی یک کاربر پلی‌ استیشن ۵ از کنسول دیگری است که با استفاده از این قابلیت قادر خواهد بود به سادگی به حساب خود دسترسی پیدا کرده و تمامی بازی‌ها و فایل‌های ذخیره‌ی خود را بارگذاری نماید.

در هر صورت باید در نظر داشت که بازی‌بازان باید برای ورود به حساب کاربری خود رمز ورودشان را وارد کنند و ممکن است این اتفاق در حضور افراد دیگری رخ دهد. حتی ممکن است یک کاربر که برروی کنسول شخص دیگری وارد حساب کاربری خود شده است، در هنگام خروج فراموش کند که از حساب خود خارج شود و از این طریق فرصت برای سوءاستفاده‌ی سایرین فراهم شود و به اطلاعات حساب کاربری این فرد دسترسی پیدا نمایند.

حال این ثبت اختراع و ویژگی احتمالی آینده‌ی کنترلر DualSense راه حل این مشکل بزرگ و امنیتی خواهد بود. هنگامی که یک بازی‌باز کنترلر را بردارد به صورت خودکار شناسایی می‌شود، به حساب کاربری خود دسترسی پیدا می‌کند و دیگر نیازی به وارد کردن رمز ورود خود ندارد. از طرفی هنگامی که کاربر استفاده از کنسولی را تمام می‌کند و شخص دیگری کنترلر را به دست گیرد، سیستم به صورت خودکار از حساب کاربری شخص اول خارج می‌شود و اجازه‌ی سوءاستفاده را به دیگران نخواهد داد. البته باید در نظر داشت که این ویژگی احتمالی ممکن است نقص‌ها یا مشکلاتی را به همراه داشته باشد اما بدون شک در بخش تنظیمات می‌توان بسیاری از این اقدامات را کنترل کرد.

در حالی که بدون شک این ویژگی چشمگیر و فوق‌العاده است اما احتمال دارد تنها در بخش حفظ حریم خصوصی موفق ظاهر شود و در موارد دیگر مشکلاتی را ایجاد نماید. ممکن است برخی از افراد نگران این قضیه باشند که شرکت سونی بتواند از طریق کنترل پایگاه داده‌ی خود آن‌ها را در هر جایی که هستند به وسیله‌ی پروکسی‌های مخصوص ردیابی نماید. این موضوع همچنین می‌تواند مشکلات زیادی را برای افرادی که قصد دارند به صورت قانونی و یا غیرقانونی از حساب کاربران دیگر استفاده کنند، ایجاد نماید.

در هر صورت باید در نظر داشت که این موارد تنها به یک ثبت اختراع مربوط هستند که ممکن است هرگز جنبه‌ی عملی به خود نگیرد. با این حال به نظر می‌رسد که اگر شاهد این ویژگی در کنترلر DualSense نباشیم، باز هم شرکت سونی در پی اقدامات مختلف برای افزایش حریم خصوصی کاربرانش باشد و اقدامات مشابهی را برنامه‌ریزی نموده و اجرا کند.

Telegram
T.me/giftcardarzan
Instagram
Instagram>giftcardbaz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *