معماری
خانه / اخبار بازی / بازی The Last of Us 2 داستانی «در مورد چرخه خشونت» است

بازی The Last of Us 2 داستانی «در مورد چرخه خشونت» است

هالی گراس (Halley Gross) یکی از نویسندگان بازی The Last of Us 2 و یکی از آن افرادی که قبل از آن که به کمپانی Naughty Dog بپیوندد تا روی این داستان تاریک انتقام کار کند، روی سریال‌های فاخری مثل سریال WestWorld مشغول به کار بود و نحوه نگرش جدیدی به عرصه روایت داستان در بازی‌ها وارد می‌کند. برای او، داستان بازی تنها در مورد هیولاها نیست بلکه در مورد زخم‌های درونی است که الی (Ellie) یا باید سعی در ترمیم آن‌ها داشته باشد و یا تلاش کند با آن‌ها زندگی کردن را یاد بگیرد.

بازی The Last of Us 2

او همچنین می‌گوید: «در نهایت می‌توانیم بگیم این داستانی در مورد چرخه خشونت است، درسته؟ اما فراتر از آن، این داستان مکالمه‌ای در در ارتباط با تاثیر سیستماتیک آسیب‌های ذهنی بر روح و روان شما است. و برای این کار، الی این زخم عمیق روحی و روانی را تجربه کرده و قطعا این زخم‌ها روی نحوه ارتباط او با جهان تاثیرگذار هستند. این موضوعات تماما بر احوالات الی تاثیر می‌گذارند و این اتفاق در حالی می‌افتد که ما به عمق بیشتری از قضایا می‌رسیم. با این حال، الی توسط نیروی عشق به جلو رانده می‌شود. علاقه است که او را به انجام این ماموریت برای عدالت هل می‌دهد. حسی که نسبت به جوئل (Joel) و دینا(Dina) دارد، حس عشق است. این لحظات هستند که او را هدایت می‌کنند. »

گراس ادامه می‌دهد: «قسمت زیادی از کاری که قصد انجام آن را داریم این است که به «چرا»یی ماجرا بپردازیم.» گراس توضیح می‌دهد که بازی The Last of Us 2 تنها یک داستان در مورد انتقام نیست، داستانی است در ارتباط با آن که در وهله اول چه چیزی یک شخصیت را به سمت رفتار‌های خشونت‌آمیز می‌راند. گراس می‌گوید «می‌توان گفت، بله، الی این ماموریت را به خاطر عدالت انجام می‌دهد. اما چرا؟ این تاثیر بر او چیست و چه چیزی باعث می‌شود به راهش ادامه دهد؟ و این همان روشنایی است که امیدوارم باعث ایجاد تعادل در مقابل قسمت‌های تاریک‌تر بازی شود.»

بازی The Last of Us 2

انتخاب‌های سخت

این که از بازیکنان بخواهیم این آسیب‌های روحی و روانی را به همراه الی تجربه کنند و بعد از آن دوباره دسته بازی خود را بردارند تا با آسیب‌های بیشتری روبرو شوند، خواسته بزرگی است. گراس اعتقاد دارد این وظیفه داستان است که این مبارزه را جذاب کند و به دلیل الی برای ادامه دادن ایمان داشته باشد «ما سعی داریم به شما کمک کنیم سختی تصمیم‌های دشواری که الی باید بگیرد را حس کنید، به شما کمک کنیم که درک کنید چقدر یافتن راه در هر روز کار سختی است و در اکثر موقعیت‌ها، شما می‌توانید تصمیم بگیرید که ترجیح می‌دهید با مخفی‌کاری کار کنید یا خیر، می‌توانید تصمیم بگیرید در نبرد‌ها درگیر شوید. بنابراین امیدواریم نسبت به روایت الی احساس تعلق خاطر کنید اما در نهایت به سمت پیام انتخاب سوق داده شوید. در مورد این که چطور هر انتخاب سخت است و هر موضوع یک فداکاری در خود دارد و هر چیز تاثیری دارد.

گراس در ادامه موضوع صحبت، را به سگ‌ها کشاند. سگ‌ها در بازی The Last of Us 2 برای نوازش کردن نیستند و برخوردهایی که با آن‌ها خواهید داشت تا سرحد آسیب روانی پیش می‌رود. در نسخه دمو ما، که در حوالی شهری سیاتل بود، باید هنگامی که به دنبال دوست خودمان تامی (Tommy) می‌گردیم، با سگ‌هایی که بوی ما را دنبال می‌کنند مقابله کنیم.

به علت طبیعت دموهای بازی‌ها، هنوز نمی‌دانیم چرا دوستمان گم شده است یا اهمیت او برای الی تا چه حد است، تاکنون اطلاعات خیلی کمی داریم که در فاصله زمانی پنج ساله میان بازی The Last of Us 2 و بازی پیشینش چه اتفاقاتی رخ داده است اما تاکنون آنقدر از غریزه الی مطمئن هستیم که این قضایا اهمیت بسیار کمی دارند.

گراس می‌گوید «مطمئنم که با سگ‌ها روبه‌رو شدید و این یکی از چالش‌های سخت بازی است. چقدر علاقه من به تامی قراره مجبورم کنه که با این سگ‌ها درگیر بشوم؟ راهی برای من هست که از این سگ‌ها اجتناب کنم؟ آیا باید این تصمیم سخت را بگیرم؟ و امیدوارم تاثیر فرسایشی این تصمیمات روی الی را حس کنیم و همچنین امیدوارم بتوانیم بیشتر و عمیق‌تر با الی و راهی که می‌رود همذات پنداری کنیم»

درگیر شدن، لغت مناسبی برای توصیف شرایط است. سگ‌ها سرسخت و کشنده هستند و نسبت به انسان‌هایی که از آن‌ها نگه‌داری می‌کنند، شانس بسیار بیشتری برای یافتن شما دارند. هنگامی که پیدایتان کنند، فرار سخت است اما تماشای الی که با چاقو یکی از سگ‌ها را می‌کشد هم کار آسانی نیست. و اگر فکر می‌کنید وضعیت برای شخصیت‌های انسان متفاوت است، دوباره فکر کنید، من در طول دوران بازی کردن بازی‌های متفاوت بیش از هزاران شخصیت را کشته‌ام اما این اولین بار بود که برای آن احساس گناه کردم. هنگامی که به یک دشمن شلیک می‌کنید، بقیه شخصیت‌ها در سکوت و آرامش به کار خود ادامه نمی‌دهند، به مرگ‌ها عکس‌العمل نشان می‌دهند، با گریه اسم دوستانشان را فریاد می‌زنند و یا از شدت اندوه و غصه بغض می‌کنند. درست است که این دشمنان شخصیت‌های مجازی غیرقابل‌بازی هستند اما به هیچ وجه شخصیت‌های بی‌نام و نشان و فراموش شدنی نیستند. «می‌خواهیم شرایط برای الی حساس‌تر شود. بنابراین، هر بار در این شرایط قرار بگیرید، از طرفی مجبور هستید با یک شخصیت غیر قابل بازی درگیر شوید، اکنون به این شخصیت تیر زدید و دوستانش اسمش را فریاد می‌زنند و باید تاثیر خشونت خود را نیز در حین فرار از این صحنه با خود حمل کنید.»

بازی The Last of Us 2

به چالش کشیدن الی

با آنکه در بعضی از شخصیت‌های بازی‌های ماجرایی اکشن دیگر توانایی قتل ناگهانی برای شخصیت‌ها تا حدی توی ذوق می‌زند، برای الی کاملا قابل درک است. داستان پیش زمینه الی توضیح می‌دهد که بر خلاف شرایطی که برای لارا کرافت (Lara Croft) بچه پولدار و یا گنج‌یاب جذاب معروف، نیتن دریک (Nathan Drake) وجود داشت، قتل آن چنان تفاوت عظیمی برای الی تولید نمی‌کند. از گراس پرسیده شد که آیا حسی پدرانه یا مادرانه نسبت به الی، شخصیتی که تیم رشد او از کودکی را شاهد بوده‌اند، وجود دارد؟

«فکر می‌کنم کاری که سعی در انجام آن داریم، به چالش کشیدن الی است. می‌خواهیم ببینیم هنگامی که در شرایطی چنین وحشیانه بزرگ می‌شود، تبدیل به چه شخصیتی می‌شود و قسمتی از نوشتن، متاسفانه، شکنجه کردن شخصیت‌هایتان، قراردادن آن‌ها در شرایط سخت و آزمایش ارزش‌ها و انگیزه‌های آنان است. بنابراین با آن که ما عاشق الی هستیم، برای تماشای بزرگ شدن او هم بسیار هیجان زده هستیم اما قطعا قرار نیست او را نازپرورده بار بیاوریم.

این تفاوت‌های ظریف برای دشمنان نیز صادق است. قسمت جدید اضافه شده که برای بار اول در یک تریلر در نمایش State of Play کمپانی Sony مشاهده شد، با نام WLF یا جبهه غربی آزادسازی (Western Liberation Front) شناخته می‌شود. گروه غریبه‌ هراس از مزدوران که از دنیای بیرون می‌ترسند و به نظر با نظم و بی‌رحم می‌رسند. هنوز نمی‌دانیم چه نقش بزرگتری در داستان خواهند داشت اما قطعا در کنار فرقه دیده شده در تریلر‌های قبلی، تهدیدی برای الی و مردمش خواهند بود.

در حالی که این دشمنان جدید باید به اندازه دشمنان ناقص شده و جهش یافته‌ای که بازی را تعقیب می‌کنند، تهدید‌آمیز باشند، همچنان انسان هستند. به همین وسیله همذات‌پنداری کردن با آنان آسان‌تر است و ترسناک‌تر از دشمنانی هستند که الی و جوئل در قدیم مجبور به مقابله با آنان بودند. «آن‌ها خانواده دارند، بچه‌ دارند، همانطور که الی به کاری که انجام می‌دهد ایمان دارد، آن‌ها نیز به کاری که انجام می‌دهند اعتقاد دارند و در نهایت این انگیزه است که این موجودات را حتی ترسناک‌تر می‌کند. درست است؟ آن‌ها باهوش‌ترند، توانایی‌های بیشتری دارند و در حال تصمیم گرفتن هستند. در حالی که آلوده شده‌ها تنها قربانی شرایط هستند.

این موضوعات تنها در دیالوگ‌ها و ویدیو‌های بازی نیست که دیده می‌شود بلکه کمپانی ناتی داگ مثل همیشه جهانش را با افرادی از دنیای قدیم پر کرده است. نامه‌ها و دفترچه‌ خاطرات و تکه‌های کاغذ که لایه جدیدی از روایت داستان به المان‌های ترس بازی اضافه می‌کنند.
بازی The Last of Us 2

طبق توضیحات گراس:‌ «همانطور که در بخش‌های ابتدایی دمو مشاهده کردید، از بین بردن کلیکر‌ها (clickers) و نابودی آلوده شدگان (infected) جزو تضمینی بازی هستند. ریسک‌ها و خطراتی نیز در کنار این موارد وجود دارند اما تمام این موارد آشنا هستند، آن‌چه برای شما بیگانه خواهد بود، وجود مردمی با ارزش‌های متفاوت از شما است و وجود ناشناخته است. آسان است که به رفتار‌های قبیله‌محوری رو بیاوریم و آن‌ها را دشمنان خود بدانیم. می‌خواهیم الی با این چالش‌ها دست و پنجه نرم کند اما در نهایت، هدف انسانی ساختن داستان است. حتی اگر با دلایل گروه WLF برای کاری که انجام می‌دهند موافق نباشید، حتی اگر در کنار آن‌ها نایستید، همچنان درک خواهید کرد که آن‌ها نیز انسان هستند. »

صحبت با گراس ما را مطمئن کرد که در فوریه، هنگامی که بازی The Last of Us Part 2 منتشر شود، نشان می‌دهد که برای تمام کسانی که عاشق بازی اصلی بودند و نسل جدیدی از بازیکنان که به دنیای بازی می‌پیوندند، ارزش صبر کردن را داشته است. با داستانی قابل احترام طرف هستیم که آماده درگیر شدن با موضوعات ناراحت‌کننده، دردناک و سوالاتی در ارتباط با طبیعت انسان و از ذات از دست دادن هست و در عین حال مقادیر زیادی از آدرنالین اکشن ماجرایی برای شما آماده کرده است تا در روند طی کردن داستان به شما نیرو دهد. برنامه‌های خود برای فوریه را کنسل کنید چون بازی The Last of Us 2 تنها بازی مهم ابتدای سال ۲۰۲۰ است.

بازی The Last of Us برای کنسول PS4 در تاریخ دوم اسفند امسال (۲۱ فوریه ۲۰۲۰) منتشر می‌شود.

بازی The Last of Us 2
Telegram
بازی The Last of Us 2
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *