معماری
خانه / کنسول بازی / اجرای بازی‌ها برروی کنسول‌ های نسل نهم با رزولوشن ۸K بستگی به بازی‌سازان دارد

اجرای بازی‌ها برروی کنسول‌ های نسل نهم با رزولوشن ۸K بستگی به بازی‌سازان دارد

سونی و مایکروسافت هر دو اعلام کرده‌اند که کنسول‌ های نسل نهم قابلیت رسیدن به رزولوشن ۸K‌ را دارند، اما بسیاری این را باور ندارند، و حق هم دارند چراکه شرکت‌ها وعده‌هایی هنگام عرضه‌ی کنسول‌ها می‌دهند که بعداً به آن‌ها وفا نمی‌کنند؛ این را تاریخ صنعت بازی‌ها به ما آموخته است.

کنسول‌ های نسل نهم

کنسول‌ های نسل نهم

برای مثال، پلی‌ استیشن ۴ قرار بود به ۴K دست یابد. درحالیکه این ادعا تا زمان عرضه‌ی پلی‌ استیشن ۴ پرو ممکن نشد (که همان هم بیشتر اوقات بازی‌ها را با رزولوشن ۴K کامل اجرا نمی‌کرد). با این اوصاف، چه میزان اهمیتی باید برای وعده‌ی رزولوشن ۸K برروی پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس قائل شویم؟

به‌تازگی مصاحبه‌ای با فرانسیسو آیسا گارسیا (Franciso Aisa Garcia) انجام شده است. او عضو سابق ناتی داگ (Naughty Dog) و راکستار (Rockstar) بوده و اکنون طراح ارشد گیم‌پلی پروژه‌ی محرمانه‌ی استودیوی جدید مایکروسافت، اینیشیتیو (The Initiative) است. در این مصاحبه، درباره برداشت او از ۸K و دیدگاه یک توسعه‌دهنده درباره اینکه آیا پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس می‌توانند به این رزولوشن دست یابند، پرسیده شده است.

به گفته‌ی گارسیا، بااینکه هر دو کنسول قابلیت اجرای رزولوشن ۸K را دارند، شاید بازی‌ها نیاز به کم‌کردن از برخی جزئیات برای رسیدن به این کیفیت داشته باشند؛ مسأله‌ای که در دنیای بازی‌سازی اصلاً ناشناخته نیست. بنابراین اینکه بازی‌های به این رزولوشن دست یابند یا نه، بستگی به توسعه‌دهندگان آن بازی‌ها دارد.

 

صادقانه بگویم، توضیح دادنش سخت است. مثلاً پلی‌استیشن ۴ این قابلیت را دارد که بازی را با رزولوشن ۴K اجرا کند، اما مسأله این است که توسعه‌دهنده چه مرزهایی برای عنوان خود مشخص می‌کند. اگر بر بسیاری از سخت‌افزارها فشار بیاورید، اجرای رزولوشن ۴K بسیار سخت خواهد بود. خصوصاً اگر بخواهید آن را کامل (native) رندر کنید. بنابراین این سؤال پیش می‌آید که چه هدفی برای عنوان خود دارید، و اینکه واقعاً رزولوشن ۸K چه کمکی می‌کند؟

 

به‌گفته‌ی گارسیا، رزولوشن ۸K برای کنسول‌ های نسل بعد حقیقت دارد؛ درصورتیکه توسعه‌دهندگان از بخش‌های دیگر بازی‌ها کم کنند. به‌نظر او، بهتر است تمرکز به‌جای رزولوشن برروی نرخ فریم بالاتر و پایدارتر قرار بگیرد.

 

تخصص من در حیطه‌ی گیم‌پلی و هوش مصنوعی است، نه گرافیک. بنابراین حرف من ممکن است مستند نباشد، اما می‌دانم که این کنسول‌ها توانمند هستند. از نظر من، همه چیز بستگی به این دارد که مرز را کجا تعیین می‌کنید. آیا می‌خواهید به ۸K دست یابید اما از قابلیت‌های دیگر بزنید؟ یا ترجیح می‌دهید ویژگی‌های دیگری در بازی قرار دهید و به رزولوشن ۴K‌ بسنده کنید؟ به‌نظرم خیلی شبیه مسئله‌ی نرخ فریم است. ترجیح می‌دهید ۶۰ فریم را در ازای حذف برخی جزئیات به‌دست بیاورید یا برعکس؟

 

این مسأله‌ی جدیدی نیست که سازندگان سخت‌افزار در ماه‌های منتهی به عرضه‌ی کنسول‌های جدید، وعده‌های بلندپروازانه‌ای بدهند که روی کاغذ منطقی به‌نظر برسند ولی تا حداقل چند سال بعد از عرضه‌ی کنسول‌ها در عمل دیده نشوند. رزولوشن ۸K شاید چیز جذابی باشد ولی وقتی حتی ۴K هم به استاندارد این صنعت تبدیل نشده است، نمی‌توان معمول شدن استفاده از ۸K را در آینده‌ی نزدیک متصور شد. همان‌طور که گارسیا گفت، بهتر است که توسعه‌دهندگان تمرکز خود را برروی اجرای پایدارتر بازی‌ها بگذارند تا افزایش رزولوشن.

رییس ایکس‌ باکس، فیل اسپنسر، قبلاً درباره اهمیت بیشتر نرخ فریم برروی ایکس‌ باکس سری ایکس صحبت کرده بود که امیدوارکننده است. همچنین، همین حالا هم در بازی‌های معرفی‌شده‌ی نسل نهم نمونه‌هایی از این تمرکز برروی نرخ فریم را می‌بینیم. عنوان DiRT 5 برروی پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس از نرخ فریم ۱۲۰ پشتیبانی می‌کند و بخش چندنفره‌ی Gears 5 نرخ فریم ۱۲۰ را برروی ایکس‌ باکس سری‌ ایکس هدف قرار داده است. تهیه‌کننده‌ی بازی Gran Turismo، کازونوری یامائوچی (Kazunori Yamauchi) در گذشته گفته بود که نرخ فریم ۱۲۰ تا ۲۴۰ را برای آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند.

عرضه‌ی کنسول‌ های نسل نهم سونی و مایکروسافت، پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس برای تعطیلات پایان سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است.

Telegram
Telegram
Instagram
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *