معماری
خانه / سیستم عامل ، اپلیکیشن و نرم افزار / آیا اپلیکیشن‌ های ایرانی در طرح جدید اپل برای همیشه از کار خواهند افتاد؟

آیا اپلیکیشن‌ های ایرانی در طرح جدید اپل برای همیشه از کار خواهند افتاد؟

 گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که اپل از آوریل ۲۰۲۰ معادل فروردین ۱۳۹۹ تصمیم به راه انداختن طرح جدیدی دارد که طی آن اپلیکیشن‌ های ایرانی ممکن است برای همیشه از کار بیافتند.

اپلیکیشن‌ های ایرانی

شرکت اپل به تازگی اعلام کرده از آوریل ۲۰۲۰ دیگر به اپلیکیشن‌های جدید اجازه استفاده از UIWebView نمی‌دهد و به صورت تدریجی تا دسامبر ۲۰۲۰ تمامی اپلیکیشن‌های مبتنی بر آن را در آیفون‌ها مسدود می‌کند.

اپل به توسعه دهندگان هشدار داده که اگر از API مبتنی بر UIWebView برای توسعه اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند، باید هر چه سریع‌تر روند توسعه اپلیکیشن‌های خود را تغییر دهند و آن را به WKWebView تغییر دهند. اپل همچنین اعلام کرده که مسدود سازی اپلیکیشن‌های مبتنی بر این API به دلیل مسائل امنیتی بوده است و این اپلیکیشن‌ها دیگر امکان استفاده در آی او اس، مک او اس و آیپد او اس را نخواهند داشت.

بر این اساس می‌توان پیش بینی کرد که اپلیکیشن‌های ایرانی مبتنی بر این API به زودی و مشخصاً در سال ۱۳۹۹ با مشکلاتی جدی مواجه شوند و دیگر امکان ارائه خدمات به کاربران محصولات اپل را نداشته باشند.

پس از مسدود شدن اپلیکیشن‌های ایرانی برای دسترسی به اپ استور در پاییز ۱۳۹۶ و پس از آن مسدود شدن اپلیکیشن‌های مبتنی بر مجوز انترپرایز، بسیاری از توسعه دهندگان ایرانی مجبور به ارائه اپلیکیشن‌های خود از طریق WebView به کاربران خود شدند.

با این حال به نظر می‌رسد که شرکت اپل تصمیم دارد تا اپلیکیشن‌های مبتنی بر این API را نیز به زودی مسدود کند و کاربران امکان دسترسی به نرم افزارهای مبتنی بر این خدمات را نخواهند داشت.

البته هنوز توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ های ایرانی در مورد این مسئله واکنشی نشان نداده است و معلوم نیست که شرکت‌ها و کسب و کارهای ایرانی چه راهکار جدیدی را برای ارائه اپلیکیشن‌های خود به کاربران در نظر خواهند گرفت.

اپلیکیشن‌ های ایرانی
Telegram
اپلیکیشن‌ های ایرانی
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *