معماری
خانه / پلی استیشن 5 / وبسایت Digitimes | احتمال فروش بیش از ۱۲۰ میلیون دستگاه از پلی استیشن ۵

وبسایت Digitimes | احتمال فروش بیش از ۱۲۰ میلیون دستگاه از پلی استیشن ۵

عمر متوسط کنسول‌ ها معمولا ۶ سال بوده است و البته کنسول‌های پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۴ با افزایش این زمان به ۷ سال، به نوعی سنت‌شکنی کرده‌اند. اکنون به نظر می‌رسد که یکی از کنسول‌های موردانتظار نسل بعد یعنی پلی استیشن ۵ ممکن است کم‌ترین میزان عمر متوسط یک کنسول را تجربه کند.

پلی استیشن 5

پلی استیشن ۵

طبق گزارشی که وبسایت Digitimes منتشر کرده است، افراد نزدیک به زنجیره منابع سونی در تایوان ادعا کرده‌اند که چرخه عمر پلی استیشن ۵ قرار است ۵ ساله باشد و همچنین، از احتمال فروش بین ۱۲۰ تا ۱۷۰ میلیون دستگاه کنسول در همین بازه زمانی خبر داده‌اند. این میزان فروش، رقم بسیار بالایی به نظر می‌رسد چون پلی استیشن ۴ حتی با عمر ۶ ساله خود، تازه توانسته است فروش بیش از ۱۱۰ میلیون را پشت سر بگذارد.

در همین گزارش آمده است که انتظار می‌رود میزان فروش پلی استیشن ۵ در مقایسه با ایکس باکس سری ایکس نیز در همین بازه زمانی ۲ برابر باشد که منطقی هم به نظر می‌رسد چون مایکروسافت قصد دارد رویکرد کنسول‌محور خود را تغییر دهد و پشتیبانی از سرویس‌های اشتراکی خود را بیشتر کند.

اگر ادعاهای این گزارش درست باشد، پس می‌توانیم بگوییم که سونی می‌خواهد پلی استیشن ۶ را در سال ۲۰۲۵ عرضه کند. البته حتی اگر این هدف نهایی سونی باشد، اتفاقات زیادی در طول ۵ سال آینده ممکن است این زمان عرضه را به تاخیر بیندازند.

این میزان پیش‌بینی بالا از آمار فروش احتمالا به معنای این است که سونی نمی‌خواهد قیمت خیلی سنگینی برای کنسول خود تعیین کند. پیش از این گزارش شده بود که به خاطر ساختار سفارشی و پیچیده SSD و دیگر ویژگی‌های باکیفیتی که پلی استیشن ۵ دارد، احتمال افزایش قیمت دور از انتظار وجود دارد. اظهارات برخی از مدیران سونی و پلی‌استیشن نیز تا به امروز، به نوعی تاییدکننده همین نگرانی‌ها بودند. با این حال، به نظر می‌رسد که پیش‌بینی فروش بالا به معنای در دسترس‌تر بودن اقتصادی کنسول برای گروه‌های مختلف باشد. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که در هیچ‌کدام از این گزارشات، تفاوتی بین نسخه اصلی با نسخه دیجیتالی و بدون دیسک کنسول وجود ندارد. تفاوتی که می‌تواند کلید اصلی سونی برای استراتژی قیمت‌گذاری و عرضه و تقاضای کنسول‌هایش باشد.

چندی پیش نیز گزارش شده بود که سونی در حال افزایش تولید کنسول خود است تا بتواند توانایی پاسخ‌گویی به حجم اولیه شدید تقاضا پس از زمان عرضه را داشته باشد. با کنار هم قرار دادن این دو گزارش نیز می‌توان به این نتیجه منطقی رسید که قرار نیست قیمت کنسول بسیار بالا باشد. سونی هنوز نگفته است که چه زمانی قصد دارد قیمت کنسول را اعلام کند، اما مراسم بعدی State of Play که طبق آخرین شایعات قرار است در ۶ آگوست برگزار شود، می‌تواند زمان مناسبی برای انتشار جزئیات بیشتر از کنسول باشد.

سونی قول داده است که پیش از عرضه رسمی کنسول، زمانی را برای ثبت سفارشات پیش‌ فروش پلی استیشن ۵ اعلام کند تا علاقه‌مندان و خریداران این کنسول بتوانند خرید خود را پیش از زمان عرضه نهایی کند. در گزارش دیگری نیز گفته شده است که سونی به هر نفر، فقط یک کنسول خواهد فروخت تا از به وجود آمدن بازار سیاه و کاهش میزان عرضه جلوگیری کند.

شما درباره احتمال کوتاه‌تر بودن چرخه عمر کنسول‌های نسل بعد چه فکر می‌کنید؟ آیا سونی می‌تواند با ارائه قیمتی رقابتی‌تر، فروش بالای کنسول خود را تضمین کند؟

Telegram
T.me/giftcardarzan
Instagram
Instagram>giftcardbaz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.