معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / هرآنچه از بازی Call Of Duty Modern Warfare می دانیم

هرآنچه از بازی Call Of Duty Modern Warfare می دانیم

سری Call Of Duty، بدون شک از با اهمیت‌ترین نام‌های حاضر در عرصه بازی‌های شوتر اول شخص است. نامی که با طی کردن روند تکاملی و حرکت رو به جلو، که گاهی تند و گاهی کند و عذاب‌آور بود، اکنون در آستانه معرفی فرزندی جدید است که به زودی، ویژگی‌های جدید و قابلیت‌های پیشرفته خودش را به ما نشان می‌دهد. بازی Call Of Duty Modern Warfare به زودی خودش را به همگان نشان می‌دهد.

بازی Call Of Duty Modern Warfare

درباره بخش داستانی چه می‌دانیم؟

در بازی Call Of Duty Modern Warfare، داستانی در خاورمیانه را دنبال می‌کنیم. داستانی که ما را میان خاورمیانه و اروپا جابه‌جا می‌کند تا هربار، زندگی افرادی را تجربه کنیم که در نزدیکی مرگ نفس می‌کشند. بازیکنان، این بار برخلاف دفعات گذشته، به طرز ویژه‌ای شاهد یک داستان عمیق‌تر و چندلایه‌تر هستند و داستان را تنها از یک زاویه نمی‌بینند. این بار، بازیکنان علاوه بر حضور در کالبد سربازان حرفه‌ای و پیشرفته، در کنار آزادی‌طلبان، با کمترین تجهیزات ممکن نیز قرار می‌گیرند. سربازان آزادی طلب، داستان خودشان را دارند، مردم عادی داستان خودشان را دارند و سربازان ویژه نیز از خودشان می‌گویند. به این صورت، شاهد داستان پخته‌تر، ویژه‌تر و درگیرکننده‌ای هستیم که معنا واقعی رشد را به ما نشان می‌دهد. به تازگی، استودیو سازنده نیز ویدیوهای مختلفی از پشت صحنه ساخت بازی منتشر کرد که در آن، استفاده از سربازان حرفه‌ای و موشن کپچر و همچنین روند اجرای مراحل بازی نشان داده شده بود. یکی از مراحلی که شاهد نمایش آن بودیم، مرحله لندن بود. جایی که نیروهای ویژه انگلیسی، SAS، پس از رخ دادن یک حمله تروریستی، وارد کار می‌شوند. نیروهای ویژه به مقر اصلی تروریست‌ها وارد می‌شوند و به دنبال سردسته آنان با نام The Wolf هستند. یا مرحله‌ای که در آن، داستان Farah، یک شورشی که شهرشان مورد حمله قرار گرفته را روایت می‌کند. در طول تاریخ سری، شاهد داستان‌هایی با سطح‌های متفاوت بودیم. از داستان‌های ضعیف گرفته تا قوی و جنجالی. اگرچه سازندگان بارها اعلام کردند که بخش‌هایی از این بازی حذف شده، و یا اینکه این بازی محتوای سیاسی ندارد، اما با توجه به تجربه ما از سری، به احتمال زیاد شاهد حضور مراحل جنجالی و داستانی به مراتب قابل توجه و سردتر از گذشته هستیم. سازندگان ایندفعه سعی دارند تا آن سمت تاریک و زشت جنگ را بیشتر نشان بدهند.

 بازی Call Of Duty Modern Warfare

بخش آنلاین

در بخش چندنفره، شاهد گستردگی بسیار بالایی هستیم. سه دسته Flash Maps، Tactical Maps و Battle Maps نقشه‌های بخش آنلاین بازی را تشکیل می‌دهند. نقشه‌های دسته Flash بیشتر در مکان‌های نزدیک و کوچک جریان دارند و برای مثال در این مورد شاهد حضور حالت Gunfight هستیم. مود جدید چند نفره به نام Gunfight هم به این بازی اضافه شده است که در نقشه‌ای کوچک، دو تیم دو نفره را با تجهیزاتی کاملا شانسی رو به روی هم قرار می دهد. نقشه های این مود به قدری کوچک هستند که شما باید در ظرف ۴۰ ثانیه تیم رقیب را حذف کنید. در صورتی که تیم رقیب را نکشید، قوانین بازی، برنده را مشخص می‌کنند. در یکی از حالت‌ها، یک پرچم اضافه می شود که با تصاحب آن می توانید بازی را برنده شوید و در حالت دیگر، تیمی میزان سلامتی بیشتری داشته باشید برنده است. در این مود خبری از زنده کردن هم تیمی ها نیست و اگر هم تیمی کشته شود، تا پایان دست قابلیت ادامه بازی را ندارد. نقشه‌های دسته Battle Maps اما همانطور که از نامشان پیداست، بسیار گسترده و بزرگ هستند و در این نسخه، برای مثال حالتی مانند Ground War وجود دارد که در نقشه‌ای بزرگ، تعداد زیادی از بازیکنان در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند بیشتر شبیه به حالت‌هایی است که در بازی‌هایی مانند Battlefield دیده بودیم. دسته Tactical اما بیشتر مربوط به حالت سنتی و قدیمی بخش آنلاین سری می‌شود و سبک‌های متفاوتی مانند Team Deathmatch و Domination را شامل می‌شوند. سیستم شخصی‌سازی بازی بازسازی شده و اکنون بازیکنان با بخشی به نام Gunsmith سروکار دارند. جایی که شخصی‌سازی بازی در پنج بخش مختلف خلاصه می‌شود. تفنگ‌هایی با کلاس‌های متفاوت و ابزارهای شخصی‌سازی متفاوت وجود دارند. اما برای هر سلاح، تنها پنج قسمت خالی برای استفاده از این ابزارها وجود دارد تا تعادل و تمایز خاصی میان بازیکنان مختلف ایجاد شود. انیمیشن‌های اصلاح شده، بازسازی شده و جدیدی نیز به بازی و بخش آنلاین اضافه شدند که به بهبود تجربه بازیکنان منجر شده است. اکنون ما شاهد تخریب‌پذیری بیشتر محیط هستیم. برای مثال، درهایی که با دست و ابزارهای ساده به راحتی می‌شکنند و باز می‌شوند، اکنون به سادگی توسط مواد منفجره از بین می‌روند و بخش‌های دیگر نقشه مانند کاورها و وسایل ریزتر نیز قابلیت تخریب را دارند که نشان دهنده دقت زیاد سازندگان روی جزئیات است. شیوه جدیدی برای کاور گرفتن و مخفی شدن پشت دیوارها وجود دارد و انیمیشن‌های هدف‌گیری نیز دچار دگرگونی شده‌اند. با دگرگونی قابل توجه کلاس‌های مبارزه، اکنون ما شاهد حضور شخصیت‌های متفاوت قابل انتخاب با ظاهر و توانایی‌های ظاهری خاص هستیم. اما قابلیت‌های مبارزه‌ای، اینبار در بخش شخصی‌سازی و بدون درنظر گرفتن محدودیت قابل دسترسی هستند. مانند قابلیت حمل چند سلاح همزمان و یا افزایش ظرفیت خشاب‌ها. بخش‌های دیگری نیز به بازی اضافه شده‌اند که تجربه بازی‌باز را به مراتب متنوع‌تر از گذشته می‌کند. برای مثال حالت شب به بازی افزوده شده که در آن بازیکنان مختلف در شب و با استفاده از عینک‌های مخصوص در محیطی تاریک به مبارزه می‌پردازند یا اینکه بخشی به نام Realism وجود دارد که در آن، تمام موارد فانتزی بازی حذف می‌شوند و نشان‌گرهای تفنگ‌ها نیز حذف می‌شوند.

قابلیت Cross Play

برای اولین بار در تاریخ، قابلیت Cross Play نیز به سری Call Of Duty آمده. از این پس، کاربران هر سه پلتفرم رایانه‌های شخصی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان می‌توانند در کنار هم به تجربه بخش آنلاین بازی بپردازند. نکته مهم در رابطه با قابلیت Cross Play در این بازی، این است که ابتدا، برای تجربه این شیوه از بازی، باید حساب مخصوص بازی Call Of Duty داشته باشید. با ورود به این حساب، امکان بازی آنلاین به همراه دوستان شما، از دیگر پلتفرم‌ها فراهم می‌شود. همه حالت‌های مختلف بخش آنلاین، به صورت Cross Play قابل بازی هستند، مگر بخش Ranked و مسابقات رقابتی ویژه که در ادامه و با عرضه بازی، بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شوید. نکته قابل توجه دیگر این است که سیستم ورود بازیکنان به یک مسابقه، در زمان فعال بودن Cross Play، به داشتن یا نداشتن دسته بازی بستگی دارد. به این صورت که بازیکنانی که با موس و کیبورد به تجربه بخش آنلاین می‌پردازند، از بازیکنانی که با دسته بازی یا گیم‌پد بازی می‌کنند جدا می‌شوند. با وجود این‌، اگر بخواهید به همراه دوستانتان از پلتفرم‌های دیگر به تجربه بازی بپردازید، این مورد برداشته می‌شود و هیچ مانعی سر راهتان نمی‌ماند! البته که هر دو کنسول دیگر نسل هشتم، یعنی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴، از موس و کیبورد پشتیبانی می‌کنند و اگر شما قصد دارید تا این عنوان را روی رایانه‌های شخصی امتحان کنید، همیشه قرار نیست روبه‌روی پلتفرم هم نوع خود قرار بگیرید. بعضی‌ها می‌پرسند که ممکن است بازیکنانی که دارای کنسول هستند به کمک قابلیت Aim Assist بتوانند به سهولت بازیکنانی که با موس و کیبورد بازی می‌کنند را شکست دهند؛ در هر صورت، سازندگان قول داده‌اند که بیشترین تعادل را میان پلتفرم‌های مختلف در این زمینه ایجاد کنند تا ما شاهد تجربه‌ای برابر و واقعی‌تر از همیشه باشیم. از قول سازندگان، وقت بسیار زیادی برای بررسی مشکلات و موانع ویژگی Cross Play و حضور آن در بازی صرف شده است. وقت زیادی برای آنکه بیشترین تعادل میان قدرت و دقت بازیکنان مختلف صورت بگیرد. آن‌ها، از بازیکنان حرفه‌ای زیادی استفاده کردند و هربار با استفاده از نظرات بهترین بازیکنان، سعی در بهبود تجربه آنلاین بازی داشتند. صحبت‌هایی که قطعاً امیدوارکننده هستند و نوید یک تجربه استثنایی را به طرفداران می‌دهند. پائول هایل، (Paul Haile)، مدیر تولید این بازی در این باره می‌گوید:

نه تنها ما زمان بسیاری را صرف متعادل سازی کردیم تا اطمینان حاصل کنیم که بازیکنان در هر پلتفرمی برابر خواهند بود بلکه؛ ما در ادامه آزمایشات بسیاری به کمک بازیکنان حرفه ای و تازه کار انجام دادیم و هیچ گاه پلتفرم بهترین بازیکنان قابل پیشبینی نبود.

بازی Call Of Duty Modern Warfare

 Season Passها نیز به طور کلی از بازی خداحافظی کرده‌اند و برنامه سازندگان در ادامه، ارائه محتویات رایگان پس از عرضه است. بخش Spec Ops نیز از دیگر موارد جدید حاضر در بازی است. در این بخش، بازیکنان می‌توانند در کنار یکدیگر، به انجام برخی از مراحل و ماموریت‌های ویژه بپردازند. اینبار، بخش Spec Ops باز هم گسترده شده است و اکنون شاهد پشتیبانی از چهار بازیکن به صورت همزمان هستیم. به نظر می‌رسد که نقشه‌هایی از بازی‌های قبلی سری در این عنوان نیز حضور دارند. در همین بخش، حالتی به نام Survival وجود دارد که با توجه به همکاری کمپانی Activision با پلی استیشن ۴، این حالت به مدت یک سال به صورت انحصاری برای این کنسول می‌ماند. نکته جالب اینجاست که احتمالاً تا زمان انتشار عمومی حالت Survival، ما شاهد عرضه قسمت بعدی این سری هستیم! البته کارگردان بازی، تیلور کوروساکی (Taylor Kurosak) جهت اطلاع گفته بود که این مورد تنها محتوای انحصاری بازی است. سازندگان وعده دادند که بازیکنان، در این بخش، شخصیت‌های مهم داستانی بازی را ملاقات می‌کنند. مدیر بخش ارتباطات استودیوی سازنده یعنی Infinity Ward، اشتون ویلیامز (Ashton Williams) هم پس از آن در پیامی نوشت:

    

 اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تمامی مود جدید Special Ops در تاریخ ۲۵ اکتبر برای همه پلتفرم ها عرضه می‌شود. ما حتی مشتاق آن هستیم که در تاریخ ۸ اکتبر این مود را به طور کامل معرفی کنیم. زمانی که ما بازی را در تاریخ ۲۵ اکتبر عرضه کنیم، همه پلتفرم ها بازی و مود های همراه آن مخصوصا Special Ops که تجربه‌ای بسیار عظیم و فوق العاده است را به طور کامل دریافت می‌کند. مود بقای Special Ops، چیزی مازاد است که علاوه بر مود های پیشین برای پلی استیشن ۴ عرضه خواهد شد.

پیش‌تر نیز اعلام شده بود که در بازی Call Of Duty Modern Warfare بخش بتل رویال حاضر نیست. سازندگان اعلام کردند که در تلاش برای ارائه مبارزاتی خشن، واقعی و مرتبط با ریشه‌ها هستند و از دلایل عدم حضور بخش بتل رویال، تمرکز سازندگان بر روی بخش‌های اصلی بازی است. در هر صورت، بخش Ground War خبر خوشی برای طرفداران این سبک است که در آن، تا ۱۰۰ نفر به طور همزمان با یکدیگر مبارزه می‌کنند. همچنین، حالت زامبی در بازی وجود ندارد و سازندگان اعلام کرده‌اند که در هدفی که آن‌ها برای ساخت بازی درنظر گرفتند، بخش زامبی جایی ندارد. هدف آن‌ها از حذف بخش زامبی، ارائه یک تجربه کاملاً منطبق بر واقعیت بوده و وجود بخش زامبی، آن حالت واقعی بازی را با تناقض و نقص روبه‌رو می‌کند.

حالت بتل رویال، آری یا نه؟

در کدهای نسخه بتای این بازی، خطی تحت عنوان »همه را بکش و زنده بمان« مشاهده می شد که به صورت نامحسوس اشاره به حالت بتل رویال دارد. اما، Infinity Ward هنوز این حالت بازی را تأیید نکرده و در مصاحبه‌های پیشین، احتمال وجود این مود را رد نکرده است. اما در هر صورت، احتمالاً حالت بتل رویال این بازی، بعد از انتشار نسخه اصلی منتشر می‌شود تا پس از بررسی بازخورد بازیکنان، در زمان مناسبی عرضه شود و از استقبال مناسبی نیز بهره‌مند شود. بتل رویال به هر شکل که در Modern Warfare پیاده سازی شود، می‌توانیم مطمئن باشیم که به اندازه حالت مشابه در  بازی Black Ops 4 اولویت این شرکت نخواهد بود. این شرکت رسما اعلام کرده است که بیشتر تمرکز خود را روی حالت چند نفره این بازی گذاشته است.

در طول بتا تست این بازی، در مود Ground War این بازی شاهد حضور ۶۴ بازیکن در یک سرور بودیم و عملکرد سرورها بسیار عالی بود. بدین شکل، می توان برداشت کرد که تیم توسعه دهنده این بازی سرور های خود را کاملا به طور مناسبی انتخاب کرده اند تا این بازی حتی از پس مود بتل رویال نیز بر بیاید. اما اگر Infinity Ward واقعا قصد دارد تا تنها روی حالت‌های اصلی این بازی تمرکز کند، پس حالت‌های دیگری که کدهای آن‌ها مشاهده می‌شوند -همچون بتل رویال- تنها برای مدتی محدود در دسترس خواهند بود.

بازی Call Of Duty Modern Warfare

ساعت جسدشماری که همیشه همراه شماست!

با وجود همه اخبار و حوادث خشک و جدی که به آن اشاره شد، بخش آنلاین بازی قطعاً سرشار از موارد بامزه و لحظات خنده‌دار نیز هست. برای مثال، ساعتی در بازی وجود دارد که به طرز قابل توجهی، تشنه خون دشمنان شماست و با هربار کشتن دشمن، او از میزان عطش خود می‌کاهد و آرام می‌شود! تاجایی که می‌توان نام این ساعت را جسدشمار نام گذاشت! مدیر هنری تیم توسعه دهنده این بازی در مصاحبه ای با وبسایت Game Informer در مورد این ساعت گفت:

این وسیله کوچک روی مچ شما قرار می گیرد و هر بار که دشمنی را می کشید به حالت حیوان خانگی دیجیتالی (Tamagunchi) در می آید و صدای ضعیفی از خود ایجاد می کند. سپس، اگر به آن نگاه کنید، می بینید که بزرگ‌تر شده است و از تخم خود خارج شده.

Tamagunchi در واقع نام موجودی است که درون این ساعت است! هربار که کسی را بکشید، او خوشحال می‌شود و تغذیه می‌کند، و هربار که چیزی برای ارائه نداشته باشید، او می‌پوسد و از گشنگی می‌میرد!

بازگشت Killstreakها

جوایز برای Killstreak به Modern Warfare بازگشته است و اینبار خطرناک‌تر از همیشه هستند! جوایزی که بدون وقفه به شما تعلق می‌گیرند و برای مثال، شامل تانک یا هواپیماهای ویژه می‌شود. تا جایی که اگر به طور صحیح به انجام چاش‌ها و بازی خوب ادامه بدهید، شاهد حضور عناصر شدیداً مرگبار و خشنی مانند فسفر سفید می‌شوید!

آیا بازی Call Of Duty Modern Warfare 2 Remastered در راه است؟

پس از درز شدن درجه بندی PEGI برای کمپین داستانی بازی Modern Warfare 2 در ماه مارس، بسیاری از طرفداران فکر می‌کردند که بازی Call of Duty: Modern Warfare جدید، همان نسخه ریمستر شده Modern Warfare 2 است. بگذارید خیال شما را راحت کنیم. این مورد، درست همانند عرضه شدن نسخه ریمستر شده Call of Duty 4 در کنار Call of Duty: Infinite Warfare در سال ۲۰۱۶ است و احتمال یکی بودن این دو نسخه جدید نیز، محال است. با این وجود، بازی Call of Duty: Modern Warfare به زودی عرضه خواهد شد و هنوز، اطلاعات زیادی از سوی اکتیویژن در مورد نسخه ریمستر شده Modern Warfare 2 به بیرون درز نکرده است. با وجود این که شواهد محکمی برای عرضه این بازی وجود دارد، اما بعید می‌دانیم که این دو بازی به طور همزمان عرضه شوند.

بازی Call Of Duty Modern Warfare

قابلیت‌های گرافیکی جدید

فرنچایز Call of Duty: Modern Warfare از یک موتور بازی سازی جدید بهره می‌برد و این نسخه، از فناوری نو ظهور Ray Tracing پشتیبانی می‌کند. این موتور جدید از فناوری DirectX Raytracing یا به اختصار RTX تنها روی رایانه‌های شخصی پشتیبانی می‌کند. حالا می‌شود گفت که برای کسانی که کارت گرافیک‌های RTX را خریداری کرده اند، قابلیت Ray Tracing فعال خواهد بود. فناوری Ray Tracing حتی می تواند برای صداگذاری نیز استفاده شود. در طول یک کنفرانس خبری، مدیر بخش صدا گذاری استودیو Infinity Ward اعلام کرد که در سیستمی به نام بازتاب اسلحه، با کمک فناوری Ray Tracing محیط شناسایی می‌شود و بسته به نوع پخش شدن صدا در هر محیط، صدایی متناسب با همان محیط را می شنوید. پس زمانی که شما مشغول گشت و گذار در دنیای بازی هستید، هرچیزی بسته به محیطی که در آن قرار دارید، رفتار متفاوتی دارد. از آن جایی که بازی هایی که از فناوری Ray Tracing بهره می برند نیاز به استفاده از  Direct X12 دارند، به نظر می‌رسد که Infinity Ward موتور بازی سازی خود را ارتقا داده است تا از Direct X12  پشتیبانی کند.

بازی در سه نسخه عرضه می‌شود

نسخه اول، نسخه استاندارد ۶۰ دلاری است. نسخه دوم، نسخه اپراتور ۸۰ دلاری است که لوازم پریمیوم را به طور دیجیتالی به بازی منتقل می‌کند و نسخه سوم این بازی نیز نسخه پیشرفته اپراتور است که شامل تمامی لوازم دیجیتالی بازی و البته ۳۰۰۰ امتیاز رایج بازی است.

سخت‌افزار لازم

با اولین نگاه و به صورت حداقلی، این بازی به یک پردازنده Intel Core i3-4340 و یا AMD FX-6300 در کنار کارت گرافیک های Nvidia GeForce GTX 670 یا GTX 1650 یا Radeon HD 7950 نیاز دارد. با چنین سخت افزاری، شما نیاز به ۸ گیگابایت رم و ۱۷۵ گیگابایت حافظه دارید. در حالت پیشنهادی نیز، شما به یک پردازنده Intel Core i5-2500K یا AMD Ryzen R5 1600X در کنار کارت گرافیک های Nvidia GeForce GTX 970 یا GTX 1600 یا Radeon R9 390 یا AMD RX 580 نیاز دارید. در کنار چنین سخت‌افزاری، شما نیازمند ۱۲ گیگابایت حافظه رم و ۱۷۵ گیگابایت حافظه هارد هستید. در حالت Ray Tracing نیازمند پردازنده های Intel Core i5-2500K یا AMD Ryzen R5 1600X processor در کنار کارت گرافیکی Nvidia GeForce RTX 2060 هستید. در این حالت نیز شما ۱۶ گیگابایت رم نیاز خواهید داشت. ولی، در متن خبری که توسط سازندگان منتشر شده است، حجم فضای هارد مورد نیاز برای این بازی تنها ۴۵ گیگابایت است که مشخص نیست این فضا، حجم خود بازی است و یا این حالت به صورت بسته‌ای ارتقایی برای نسخه‌های پایینتر است. در حالت پیشرفته نیز شما نیازمند پردازنده‌های Intel Core i7-8700K یا AMD Ryzen 1800X در کنار کارت های گرافیکی Nvidia GeForce GTX 1080 یا RTX 2070 Super یا Radeon RX Vega هستید. در این حالت نیز شما به ۱۶ گیگابایت رم و ۱۷۵ گیگابایت حافظه هارد نیاز دارید.در حالت فوق پیشرفته RTX نیز، شما به پردازنده های Intel Core i7-9700K یا AMD Ryzen 2700X در کنار کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 2080 Super نیاز دارید. در این حالت نیز، شما به ۱۶ گیگابایت رم و ۱۷۵ گیگابایت حافظه هارد نیاز دارید.

بازی Call Of Duty Modern Warfare در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۹  میلادی یعنی چهارم آبان‌ماه برای دو کنسول نسل هشتمی و رایانه‌های شخصی منتشر می‌شود. آیا شما هم منتظر این عنوان هستید؟

بازی Call Of Duty Modern Warfare
Telegram
بازی Call Of Duty Modern Warfare
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.