معماری
خانه / کنسول بازی / شایعه | امکان ارزان تر بودن ایکس باکس سری ایکس از پلی استیشن ۵

شایعه | امکان ارزان تر بودن ایکس باکس سری ایکس از پلی استیشن ۵

کنسول ایکس باکس سری ایکس را می‌توان به‌مراتب قدرت‌مندتر از پلی‌استیشن ۵ دانست، اما این به‌معنای بهای بیشتر این کنسول در برابر پلی‌استیشن ۵ نخواهد بود. بلکه اگر شایعات منتشر شده مبنی‌بر قیمت ۵۰۰ دلاری کنسول سونی حقیقت داشته باشد، مایکروسافت سعی خواهد کرد تا به پایین آوردن بهای تمام شده کنسول خود، ایکس باکس سری ایکس را با قیمتی ۴۰۰ دلاری وارد بازار کند و با این کار فشار بسیار زیادی را به سونی و کنسول پلی‌استیشن ۵ وارد کند.

ایکس باکس سری ایکس

این سیاست اقتصادی که اولین بار در سال ۲۰۱۳ و توسط سونی برای برهم زدن تفکرات و تاکتیک‌های بازاریابی مایکروسافت و کنسول ایکس باکس وان اجرایی شد، تقریبا سونی را برنده جنگ میان کنسول‌ها در همان ابتدای عرضه این دستگاه‌ها در سال ۲۰۱۳ کرد. حال به‌نظر می‌آید که مایکروسافت قصد دارد همین حربه اقتصادی را در مورد شرکت سونی اجرایی کند.

براساس تحلیل‌گر شناخته‌ شده صنعت بازی‌های ویدویی یعنی مایکل پچر(Michael Pachter)، مایکروسافت در حال حاضر صاحب خزانه‌ای پر و سرمایه نقدی بسیار بالایی است و این شرکت در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند در سال اولیه انتشار کنسول‌های نسل نهمی ضررهای بزرگی را متحمل شود. و توجیه اقتصادی این عمل را نیز می‌توان سود تدریجی و پایین این شرکت از فروش میزان بیشتری از کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس در بازه زمانی نسل نهم توصیف کرد. اگرچه این استراتژی ممکن است در گذشته نیز به اجرا رسیده باشد، اما قطعا این تصمیم را نمی‌توان یک اقدام منطقی و بدون ریسک محسوب کرد. زیرا زمانی که شرکتی با متحمل شدن ۱۰۰ دلار ضرر برای هر واحد کنسول کار خود را آغاز کند، اگر آمار فروش ایکس باکس سری ایکس در سال اولی به ۱۰ میلیون واحد هم برسد به این معنا خواهد بود که مایکروسافت ضرری یک میلیارد دلاری را متحمل شده است.

اما در عوض این تحلیل‌گر با ارائه توجیهاتی مدعی شده است که مایکروسافت می‌تواند به‌سادگی از پس این یک میلیارد ضرر بر بیاید، بدین گونه که: «مایکروسافت تا به این لحظه بسیار هوشمندانه عمل کرده و هنوز قیمت کنسول ایکس باکس سری ایکس را اعلام نکرده است. براساس شواهد و مدارکی که وجود دارد مشخص است که سونی در انتها قیمتی ۵۰۰ دلاری را برای کنسول خود برخواهد گزید، و مایکروسافت نیز با توجه به سرمایه‌های گسترده این شرکت خواهد توانست تا کنسول خود را حداکثر با ۱۰۰ دلار کاهش و با قیمت ۴۰۰ دلار وارد بازار کند، و مایکروسافت این اقدام را تا ۱۰ میلیون کنسول اولیه خود اجرایی خواهد کرد. هم‌چنین پیش‌بینی می‌کنم که آن‌ها صبر خواهند کرد تا سونی ابتدا قیمت و زمان انتشار کنسول خود را اعلام کند و سپس مایکروسافت به‌سرعت سعی خواهد کرد تا با اعلام قیمت ۴۰۰ دلاری خود بازار را از چنگال سونی خارج کند و نگاه خریداران را به‌نوعی از کنسول پلی‌ استیشن ۵ بدزدند، زیرا ۴۰۰ دلار برای کنسولی مانند ایکس باکس سری ایکس واقعا قیمتی مناسب و مشتری‌مدارانه است و مخاطبان نیز این حقیقت را درک خواهند کرد.»

البته کاملا مشخص است که صحبت‌های پچر کاملا یک تحلیل و پیش‌بینی است و شاید احتمال وقوع این اتفاق پایین باشد، زیرا کنسول ایکس باکس سری ایکس باتوجه به‌مشخصات سخت‌افزاری در حداقل شرایط موجود قیمتی ۵۰۰ دلاری خواهد داشت و اگر هزینه‌های حمل و نقل و بسته‌بندی را نیز درنظر بگیریم شاید ضررهای به وجود آمده بسیار سنگین‌تر و غیرقابل جبران‌تر از آن چیزی باشند که پچر در ذهن خود درنظر گرفته است.

کنسول ایکس باکس سری ایکس در تعطیلات زمستانه سال جاری وارد بازار خواهد شد.

ایکس باکس سری ایکس
Telegram
ایکس باکس سری ایکس
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.