معماری
خانه / ایکس باکس سری ایکس / شایعه: قیمت پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس مشخص شد

شایعه: قیمت پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس مشخص شد

طبق تحلیل کارشناسان حوزه صنعت بازی‌های ویدیویی، قیمت پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس ۵۰۰ دلار و یا کمتر خواهد بود.

قیمت پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
در یک گزارش جدید از سایت Bloomberg، تحلیل‌گر ارشد این سایت ادعا کرده است که سونی در حال دست و پنجه نرم کردن با سرمایه‌گذاران خود برای تعیین یک قیمت واحد برای کنسول پلی‌استیشن ۵ است، دلیل اصلی این چالش برای سونی کمبود و نایاب شدن برخی قطعات کلیدی از کنسول پلی‌استیشن ۵ گزارش شده است. براساس همین ادعا، از سوی یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌ها تولید وسایل الکترونیکی، اعلام شده است که سونی برای تولید هر واحد کنسول پلی‌استیشن ۵، ۴۵۰ دلار خواهد پرداخت. و همین موضوع باعث شده است تا پیش‌بینی شود این کنسول در زمان عرضه قیمتی در حدود ۵۰۰ دلار خواهد داشت. قابل ذکر است که سونی درحال حاضر قوی‌ترین کنسول خود را یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو را با قیمتی در حدود ۴۰۰ دلار و یا حتی کمتر به بازار عرضه می‌کند و این قیمت‌گذاری جدید به این معناست که مشتریان باید ۱۰۰ دلار بیش از گذشته برای خرید یک کنسول قدرتمندتر هزینه کنند.

در همین رابطه و قیمت نامعلوم کنسول پلی‌استیشن ۵، کارشناس اقتصادی دیمیان تانگ (Damian Thong) توضیح داده است که: « مشتریان انتظارات و کیفیت تجربه خود از کنسول پلی‌استیشن ۵ را با پلی‌استیشن ۴ پرو و یا حتی مدل معمولی این کنسول مقایسه خواهد کرد، اگر سونی تصمیم بگیرد تا قیمتی بسیار فراتر از کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو را در نظر بگیرد، قطعا ریسک‌های زیادی را خواهد پذیرفت و همین موضوع می‌تواند تا میزان تقاضا را برای این کنسول به‌حد بسیار زیادی پایین آورد، پس پیش‌بینی می‌شود که سونی این تصمیم را خواهد گرفت که ولخرجی‌های بیهوده و مواد اولیه گران قیمت را از کنسول پلی‌استشن ۵ حذف سازد تا بتواند قیمت ارزان‌تری را نسبت به کنسول رقیب ارائه دهد. »

یکی دیگر از کارشناسان سرشناس این صنعت نیز یعنی دانیل احمد( Daniel Ahmad) نیز در جواب اظهارات تانگ این‌گونه بیان کرده است که: « اطلاعاتی که در این تحلیل آمده است تا حد بسیار زیادی درست است، اگرچه که بیان شده است قیمت تمام شده کنسول پلی‌استیشن ۵ برای سونی ۴۵۰ دلار خرج خواهد داشت، اما این به‌دور از انتظار است که سونی این کنسول را با قیمتی بالاتر مانند ۵۰۰ دلار به‌فروش برساند. من پیش‌بینی می‌کنم که قطعا قیمت این دستگاه از کنسول‌های قوی نسل گذشته یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو و یا ایکس باکس وان ایکس که قیمتی ۴۰۰ دلاری دارند، فراتر نخواهد بود. در گذشته نیز شاهد بودیم که کنسول پلی‌استیشن ۴ در روز اول عرضه خود با ضرری هنگفت برای سونی وارد بازار شد، این کنسول که در ابتدا حدود ۳۸۱ دلار برای سونی خرج داشت، در آخر با قیمتی ۴۰۰ دلاری به بازار عرضه شد، و سونی توانست با تحمل این ضرر در ابتدای نسل، در پایان پیروز واقعی این نبرد باشد.»

در پایان این تحلیل نیز احمد اعلام کرده است که به‌احتمال فراوان قیمت کنسول ایکس باکس سری ایکس از پلی‌استیشن ۵ به‌میزان کمی بیشتر خواهد بود، اما چیزی که واضح است این است که هر دو شرکت قصد خواهند داشت تا کنسول خود را در کمترین قیمت ممکن به‌فروش برسانند حتی اگر این اقدام منجر به ضرر این شرکت‌ها در سال‌های اولیه شود.

اما در سوی دیگر قیمتی ۵۰۰ دلاری برای دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس از نظر بسیاری از تحلیل‌گران دیگر نظیر یک کارشناس فعال مجازی با نام کاربری Benji Sales قیمتی منظقی خواهد بود. او در متن توییت خود نوشته است که: « من در ماه‌های گذشته اطلاعاتی زیادی را در رابطه با سیاست‌های قیمت‌گذاری سونی و مایکروسافت جمع آوری کرده‌ام و برای همین پیش‌بینی می‌کنم که قیمت‌گذاری این دو کنسول قطعا در حدود ۴۰۰ دلار نخواهد بود. آن‌طور که از گزارش‌ها و اطلاعات لو رفته بر می‌آید به‌نظر می‌رسد که ما در آخر با کنسول‌هایی با قیمت ۵۰۰ دلار در بازار رو به رو خواهیم بود.»

یک تحلیل‌گر دیگر با نام سرکان توتو (Serkan Toto) نیز به‌تازگی اعلام کرده است مایکروسافت با توجه به تجربیات پیشین خود قطعا سعی خواهد کرد تا قیمتی مشابه با سونی را برای کنسول ایکس باکس سری ایکس برگزیند و این به‌این معناست که قیمت این دو کنسول ۵۰۰ دلار خواهد بود. همچنین پیش‌بینی شده است که با عرضه این دو کنسول هیچ افزونه جانبی دیگر نظیر هدست واقعیت مجازی PSVR2 و یا هیچ کنسول دستی دیگری عرضه نخواهد شد.

اگرچه که اغلب تحلیل‌گران نظر بر عرضه دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس با قیمتی ۵۰۰ دلاری و یا کمتر را دارند، پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های آینده مخاطبان بتوانند به‌صورت رسمی از قیمت این دو کنسول از طریق کنفرانس‌های ترتیب داده شده از سوی سونی و مایکروسافت باخبر شوند.

برای خرید گیفت کارت پلی استیشن و ایکس باکس کلیک کنید

قیمت پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
Telegram
قیمت پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.