معماری
خانه / اخبار / اخبار گوناگون / دلایل حذف بازی‌ها از استیم

دلایل حذف بازی‌ها از استیم

آیا تا به حال بازی Prey را از استیم خریداری کرده‌اید؟ البته منظورمان نسخه ۲۰۱۷ این بازی که توسط Arkane ساخته و توسط بتسدا عرضه شد، نیست. منظورمان نسخه ‌۲۰۰۶ بازی است که Human Head آن را ساخته و ۲K Games نیز عرضه کرده است.در صورتی که بخواهید این بازی را در استیم خریداری کنید، موفق به این اقدام نخواهید شد، زیرا این نسخه از بازی Prey از استیم حذف شده است. بازی Prey تنها عنوان حذف شده از استیم نیست، بلکه عناوین متعددی از استیم حذف شده‌اند که هر یک دلیل مختلفی دارند. در ادامه به دلایل حذف بازی‌ها از استیم می‌پردازیم.

 دلایل حذف بازی‌ها از استیم
Steam

دلایل حذف بازی‌ها از استیم

حذف بازی به دلیل معامله با اپیک گیمز

اپیک گیمز سال گذشته از پلتفرم انحصاری خود به نام اپیک گیمز استور رونمایی کرد. این شرکت برای جلب نظر توسعه‌دهندگان بازی، پیشنهادی به آن‌ها داد تا بازی‌های خود را در قبال سود بیشتر در فروشگاه اپیک گیمز عرضه کنند. بسیاری از توسعه‌دهندگان نیز این موضوع را پذیرفتند و در حال حاضر بازی‌های خود را از فروشگاه استیم حذف کرده‌اند.

برخی از عناوین حذف شده از استیم به‌صورت انحصاری موقت، روی پلتفرم اپیک گیمز عرضه می‌شوند و پس از مدتی بازخواهند گشت، اما عناوینی نیز وجود دارند که کاملا در انحصار اپیک گیمز بوده و به استیم راه نخواهند یافت.

برخورداری از محتوایی که اشاره‌ای به انیمیشن وینی داشته باشد

وینی یکی از انیمیشن‌های محبوب است که داستان خرسی بامزه را تعریف می‌کند. برخی از کاربران از شخصیت وینی برای تمسخر رئیس جمهور چین، شی جینپینگ استفاده می‌کنند و همین امر نیز باعث شده تا هر بازی که اشاره‌ای به شخصیت وینی داشته باشد مورد حمله معترضان قرار گرفته و از استیم حذف شود.

بیشتر بخوانید:معرفی قابلیت‌های جدیدی از سوی استیم لبز برای استیم

از جمله بازی‌هایی که به این دلیل از استیم حذف شده‌اند می‌توان به Devotion اشاره کرد که در سبک وحشت توسط شرکتی تایوانی ساخته شده است.

نقض حقوق کپی‌رایت

بازی‌های مختلفی به دلیل نقض حقوق کپی‌رایت از استیم حذف شده‌اند. یکی از این بازی‌ها بازی Star Control: Origins نام دارد که توسط Stardock ساخته شده است. این بازی با شکایت سازنده بازی Star Control از استیم حذف شده و هم‌اکنون در دسترس کاربران نیست.

دلایل حذف بازی‌ها از استیم
Steam

انقضای حق استفاده از فایل‌های موسیقی

برخی از سازندگان بازی برای هرچه بهتر شدن جلوه‌‌های صوتی یا موسیقی متن بازی، از آثار معروفی استفاده می‌کنند. اصولا برخی از این آثار به‌صورت موقت در اختیار سازندگان قرار می‌گیرند تا برای چند سال در بازی مد نظر سازندگان استفاده شود.

با اتمام زمان حق استفاده از فایل‌های موسیقی، سازندگان برای ادامه فروش عناوینشان قرارداد استفاده از فایل‌های موسیقی را تمدید کنند. در صورتی که این قرارداد تمدید نشود، سازنده بازی می‌بایست از فروش عنوان خود جلوگیری کند.

یکی از عناوینی که به همین دلیل از پلتفرم استیم حذف شد بازی Alan Wake بود که البته پس از مدتی دوباره به این شبکه بازگشت. سازندگان این بازی اجازه استفاده از موسیقی متن بازی را به مدت هفت سال در اختیار داشتند که پس از اتمام هفت سال، به تمدید آن روی آوردند.

بازی‌های مختلفی به این دلیل از استیم برای مدتی یا برای همیشه حذف شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به عناوینی مانند بازی Grid، بازی Dirt 3 و بازی F1 2013 اشاره کرد.

به دلیل نقدهای تقلبی

نقدهای مثبت یکی از دلایلی است که بازی‌ها با افزایش فروش روبه‌رو شوند، اما برخی از سازندگان بازی‌های ویدیویی به دستکاری و اضافه کردن نقدهای مثبت می‌پردازند. از جمله بازی‌هایی که به این دلیل از پلتفرم استیم حذف شده است می‌توان به بازی استودیو Acram اشاره کرد.

بازی Acram چندی پیش از استیم حذف شد. دلیل این کار نیز این بود که یکی از سازندگان بازی با حساب‌های کاربری مختلف نقدهای مثبتی برای بازی ثبت کرده بود و مسئولان استیم نیز پس از بررسی این نقدها بازی Acram را از استیم حذف کردند.

بازی دیگری نیز به این شکل از استیم حذف شد. مسئولان Valve متوجه شدند که استودیوی Insel Games از کارمندان خود خواسته تا برای بازی Wild Buster نقدهای مثبت ثبت کنند.

برخورداری از محتوای مبتذل

بازی House Party یکی از عناوینی است که استیم به دلیل برخورداری از محتوای مبتذل اقدام به حذف آن کرد. پس از عرضه نسخه اولیه بازی در سال ۲۰۱۷ تعدادی از کاربران، این بازی را مخرب دانستند و از استیم خواستند که بازی را حذف کند.

استیم نیز این بازی را حذف کرد و سازنده بازی مجبور شد که قسمت‌های مبتذل بازی را سانسور کند.

جایگزینی با نسخه بازسازی‌شده یا Remastered

شرکت‌های سازنده بازی اصولا پس از چند سال از عرضه عناوین موفقشان، نسخه‌ای بازسازی شده را به بازار عرضه می‌کنند که کیفیت به مراتب بالاتری داشته و در برخی موارد نیز محتوای بیشتری را به همراه دارد.

با عرضه این عناوین، نسخه قدیمی آن‌ها از استیم حذف می‌شود. برای مثال می‌توان به بازی Dark Souls: Prepare to Die edition اشاره کرد که با عرضه بازی Dark Souls Remastered Edition از استیم حذف خواهد شد. البته باید در نظر داشته باشید که کسانی که این عنوان را در گذشته خریداری کرده‌اند همچنان از طریق آرشیو به آن دسترسی خواهند داشت، اما دیگران می‌بایست نسخه بازسازی‌شده را خریداری کنند.

این اتفاق برای بازی‌های مختلفی رخ داده که یکی از معروف‌ترین آن‌ها بازی Elder Scrolls V: Skyrim است که با نسخه جدید آن تعویض خواهد شد.

دلایل حذف بازی‌ها از استیم
Staem

مشکلات فنی

همیشه نقض حقوق کپی‌رایت یا تخلفات مختلف باعث حذف یک بازی از استیم نیستند و گاهی مشکلات فنی باعث می‌شود که توسعه‌دهندگان مجبور به حذف موقت بازی از استیم و رفع مشکلات فنی شوند.

یکی از عناوینی که به دلیل مشکلات فنی از استیم حذف شد بازی Batman: Arkham Knight است. پس از عرضه این بازی برای رایانه شخصی، توسعه‌دهندگان آن، با گزارش‌های متعددی روبه‌رو شدند که کاربران در اجرای بازی به مشکل برخورده‌اند.

همین امر باعث شد تا سازندگان، بازی Batman: Arkham Knight را از استیم حذف کرده و پس از برطرف ساختن مشکلات، آن را دوباره به استیم بازگردانند.

از دیگر عناوینی که اینگونه از استیم حذف شدند می‌توان به بازیFive Nights at Freddy’s World  اشاره کرد که آن نیز برای مدت کوتاهی از استیم حذف شده بود.

این بازی‌ها تنها کلاه‌برداری هستند

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ شرکت Valve اعلام کرد که ۱۷۳ بازی را از استیم حذف کرده است. این شرکت اعلام کرد که بازی‌ها توسط یک توسعه‌دهنده ساخته شده و هدف از عرضه آن‌ها نیز کلاه‌برداری بوده است.

این بازی‌ها ارزش بسیار پایینی داشتند، اما سازندگان بازی از ربات‌هایی استفاده می‌کردند تا تعداد خریداران بازی را افزایش داده و گیمرها را متقاعد به خرید این عناوین کنند.

سازنده بازی Active Shooter نیز توسط Valve  تنبیه شد؛ زیرا از روش‌های مختلف برای کلاه‌برداری استفاده می‌کرد. این توسعه‌دهنده با ارائه نقدهای تقلبی، استفاده غیرقانونی از آثار دیگران و نقض واضح کپی‌رایت و موارد دیگر بسیاری از قوانین Valve را زیر پا گذاشت.

کیفیت بسیار پایین بازی

بسیاری از بازی‌ها از کیفیت پایینی برخوردارند و فروش کم آن‌ها باعث می‌شود که سازندگان از توسعه بسته‌های الحاقی یا ساخت دنباله آن‌ها صرف نظر کنند. در برخی موارد نیز عدم استقبال کافی باعث می‌شود که سازندگان، آثار خود را از استیم حذف کنند.

از جمله بازی‌های حذف شده از استیم را می‌توان بازی afro Samurai 2 نامید که شکست سنگینی برای سازندگان بازی بود و طبق گفته سازنده آن، تمامی بسته‌های الحاقی کنسل شده و از استیم حذف شد.

دلایل حذف بازی‌ها از استیم
Staem

بازی ناقص بوده است

برخی از بازی‌ها به‌صورت ناقص و مراحل اولیه در استیم قرار می‌گیرند که شامل بخشی از بازی اصلی هستند. هدف از عرضه این بازی‌ها، کمک به توسعه دهنده است، اما باید قبول کرد که احتمال شکست این عناوین وجود دارد.

از جمله بازی‌های ناقصی که از استیم حذف شدند می‌توان به بازی Under The Ocean اشاره کرد که بازی در سبک بقا بود و سال ۲۰۱۲ نسخه اولیه آن در استیم قرار گرفت. با این حال، سازنده بازی قادر به تکمیل آن نبود و درنهایت از استیم حذف شد.

دلایل حذف بازی‌ها از استیم
Staem

تهدید به قتل گیب نیوئل

گیب نیوئل (Gabe Newell) یکی از بنیان‌گذاران Valve و استیم است. شاید برایتان جالب باشد که یک بازی به خاطر تهدید سازنده‌اش مبنی بر قتل گیب نیوئل از استیم حذف شد. البته باید در نظر داشت که تهدید کردن کسی درواقع یک جرم محسوب می‌شود.

یکی از سازندگان بازی Paranautical Activity تهدید کرد که گیب نیوئل را خواهد کشت و مسئولان استیم نیز مجبور به حذف این بازی از فروشگاه شدند.

کپی‌های دیجیتالی به اتمام رسیده‌اند

در ابتدای مقاله به حذف بازی Prey از استیم اشاره کردیم، اما دلیل منطقی برای حذف آن مشخص نشد. در سال ۲۰۰۹ کوتاکو اعلام کرد که طی فروش گسترده استیم، موجودی بازی Prey به اتمام رسیده است. احتمالا این موضوع به معنی اتمام کدهای استیم بازی Prey است و سازنده بازی یعنی ۲K علاقه‌ای به انتشار کدهای بیشتر نداشته است.

دلایل حذف بازی‌ها از استیم
Telegram
دلایل حذف بازی‌ها از استیم
اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *