معماری
خانه / نقد و بررسی تخصصی / انتظاراتی که از بازی Marvel’s Avengers داریم

انتظاراتی که از بازی Marvel’s Avengers داریم

اقتباس های گیمینگ از کامیک ها و ابرقهرمانان، غالبا با خروجی کیفی متغیری همراه بوده. برخی از این عناوین مانند Batman:Arkham City در زمره برترین بازی های نسل خود به شمار آمدند و از سمت دیگر شاهد عناوین شکست خورده مختلفی با محوریت شخصیت هایی چون اسپایدرمن_هالک و غیره بودیم. با توجه به محبوبیت فوق العاده این دسته فیلم های ابرقهرمانی، خصوصا در چهار-پنج سال اخیر، و به ویژه به لطف فیلم های انتقام جویان یا همان Avengers, ساخت بازی ویدئویی با محوریت این قهرمانان تا حدی اجتناب ناپذیر به شمار می رفت. و در نهایت شاهد این امر نیز بودیم و سال گذشته بود که به طور رسمی شاهد معرفی Marvel’s Avengers بودیم. عنوانی پرهزینه، بزرگ و با نیروی انسانی قابل توجه که بنابر گفته سازندگانش، قصد دارد تجربه ای عمیق را بر اساس شخصیت های ابرقهرمانی انتقام جویان در دنیای مارول ارایه دهد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به انتظاراتی که انتظاراتی که از بازی Marvel’s Avengers داریم.
بازی Marvel’s Avengers

۱-داستانی جذاب، با بهره برداری حداکثری از شخصیت های ابرقهرمانی متفاوت
یکی از مهم ترین نقاط ضعف آثار هنری مربوط به دنیای ابرقهرمان ها، مربوط به بخش داستانی و روایت آنها می شود. از آنجایی که آثار ابرقهرمانی تا حد زیادی از حیث روایت و اتفاقات کلیشه ای هستند و از قوانین مشخصی پیروی می کنند، خلق داستانی جذاب، با قابلیت جذب مخاطب برای ساعت های طولانی امری سخت به شمار می آید. از طرف دیگر شاهد عناوین موفق سری Batman و Marvel’s Spider-Man در سال گذشنه بودیم که به لطف شخصیت پردازی قابل قبول و ساختار داستاتی مناسب، در حیطه داستانی بسیار قابل قبول ظاهر شدند. از طرف دیگر نباید بزرگی این پروژه را فراموش کرد. آخرین فیلم از سری Avengers تبدیل به پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما شد و از طرف مخاطبان با اقبال گسترده نیز مواجه گشت. همین مسأله را کار را برای سازندگان به مراتب سخت تر می سازد چرا که از جوانب مختلف، مخاطب جذابیت داستان و پرداخت شخصیت ها را ناخودآگاه با فیلم های انتقام جویان مقایسه می کند. در نتیجه انتظاری که وجود دارد این است که شاهد داستانی منسجم، جذاب و همچنین با ساختار قوی و منطقی باشیم که در عین منسجم بودن، از حداکثر ابرقهرمانان و شرور های مارول به بهترین نحو استفاده کند و تا جایی که ممکن است، از پتانسیل بالقوه این شخصیت ها بهره جوید.

 

بازی Marvel’s Avengers
گیم پلی بازی و مبارزات مربوط به هر کدام از شخصیت ها به نظر بسیار جذاب به نظر می رسد. البته بدیهی است قصاوت از روی تریلر های منتشره از سوی سازندگان جهت قضاوت در مورد کیفیت یک عنوان کاملا غیر منطقی است. با این وجود حالت کلی مبارزات به نظر می رسد از عمق کافی و لازم برخوردار است‌.

۲-فریم ریت ثابت, در کنار حداقل بودن مشکلات گرافیکی
با وجود وعده و وعید های مختلف، کنسول های نسل هشتم در موارد مختلفی از اجرای درست و قابل قبول برخی عناوین سنگین با فریم ریت مناسب ناتوانند. بازیهای بزرگی مانند Borderlands 3 و یا Metro Exodus قربانی مشکلات متعدد افت فریم شدند تا به حدی که بعضا تجربه بازی را تلخ و عذاب آور می ساختند. به شخصه باید بگویم مهم ترین انتظاری که از یک عنوان بزرگ در اواخر نسل هشتم دارم این است که دچار مشکلات مربوط به افت فریم در حداقل حالت ممکن باشد. متغیر بودن فریم ریت و مشکلات گرافیکی دیگر باعث می شود هر چقدر هم عنوانی بزرگ و جذاب باشد، مخاطب نتواند به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده و از آن لذت ببرد.
در کنار این موضوع، از آنجایی که پای شخصیت های متفاوت مانند Iron Man و Thor در میان است، گیم پلی بازی به استناد به تریلر های منتشر شده و صحبت های سازندگان, بسیار پر زرق و برق و پر از جزییات خواهد بود. از نبرد های شلوغ گرفته تا تخریب پذیری قابل توجه محیط های بازی. به همان اندازه که این مسأله امیدوارکننده است و می تواند گیم پلی بازی را لذت بخش تر سازد، به همان اندازه ممکن است شاهد مشکلات گرافیکی مختلف و نقص های فنی در این زمینه باشیم.با توجه به تأخیر بازی و وعده های متعدد سازندگان، باید دید آیا نتیجه خروجی عنوانی با حداقل مشکلات خواهد بود یا خیر…

 

 بازی Marvel’s Avengers
از آنجایی که پای شخصیت های متفاوت مانند Iron Man و Thor در میان است، گیم پلی بازی به استناد به تریلر های منتشر شده و صحبت های سازندگان, بسیار پر زرق و برق و پر از جزییات خواهد بود. از نبرد های شلوغ گرفته تا تخریب پذیری قابل توجه محیط های بازی. به همان اندازه که این مسأله امیدوارکننده است و می تواند گیم پلی بازی را لذت بخش تر سازد، به همان اندازه ممکن است شاهد مشکلات گرافیکی مختلف و نقص های فنی در این زمینه باشیم.با توجه به تأخیر بازی و وعده های متعدد سازندگان، باید دید آیا نتیجه خروجی عنوانی با حداقل مشکلات خواهد بود یا خیر…

۳-محتوای قابل قبول
یکی از مشکلاتی که برخی عناوین بزرگ با آن دست و پنجه نرم می کنند، کمبود محتوا و یا محتوای به شدت تکراری و یکسان است که هم موجب نارضایتی مخاطب می گردد، و هم کیفیت کلی اثر را کاهش می دهد. از همان اولین روزهای معرفی، Square Enix قول محتوای فراوان و گسترده این عنوان را داد و اعلام کرد شمار قابل توجهی فعالیت های جانبی و مراحل فرعی نیز برای انجام دادن وجود خواهد داشت. از طرف دیگر با درنظر داشتن این نکته که شخصیت های متعددی برای بازی وجود دارند، انتظاری که می رود این است که شاهد مراحل یکسان با Objective های به شدت تکراری نباشیم و هر شخصیت مراحل جذاب خود را دارا باشد که از لحاظ طراحی مراحل، جنبه داستانی و دشمنان با ویژگی های شخصیتی هر ابرقهرمان سازگار باشند.

۴-گیم پلی عمیق و مبارزات چندلایه
یکی از نگرانی های که ممکن است در مورد Marvel’s Avengers وجود داشته باشد این است که آیا این عنوان از بعد گیم پلی، می تواند تجربه ای رضایت بخش را ارائه دهد و گیم پلی با سیستم مبارزاتی عمیق و چندلایه و در عین حال چالش برانگیز را در اختیار بازیبازان قرار دهد؟ با توجه به حضور ابرقهرمان های مختلف که هر کدام شیوه مبارزه کاملا منحصربفرد خود را دارا هستند، کار سازندگان در متعادل ساختن مبارزات بازی کمی سخت خواهد بود. از یک سو مبارزات بازی باید از حداکثر پتانسیل شخصیت های ابرقهرمانی بهره جوید و از طرف دیگر حالت مبارزات نباید شکلی تکراری و یا کم چالش و آسان به خود بگیرد. برای قضاوت در مورد این مبحث بسیار زود است و هر گونه صحبت و قضاوت زودهنگام پیش از عرضه بازی قطعا نمی تواند دقیق و درست باشد.

بازی Marvel’s Avengers
قدرت و دیگر هیچ!!!

جمع بندی:
انتظارات مختلفی از عنوان Marvel’s Avengers وجود دارد که اگر می خواستم به تک تک آنها با جزئیات بپردازم به یک مقاله طولانی احتیاج بود. اما در این نقاله به مهم ترین انتظارات از این پروژه بزرگ اشاره کردم. نظرات ضد و نقیضی در مورد این بازی وجود دارد و مخاطبان خسی متفاوت و متغیر در مورد این اثر در خود حس می کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا Marvel’s Avengers به عنوانی موفق تبدیل خواهد شد یا خیر؟

بازی Marvel’s Avengers
Telegram
بازی Marvel’s Avengers
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.