معماری
خانه / اخبار / اخبار گوناگون / اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی به زبان ساده

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی به زبان ساده

اولین باری که به تجربه یک بازی چند نفره بپردازید، متوجه بسیاری از تکه کلام‌ها و اصطلاحات بازی های ویدیویی مختلفی می‌شوید که توسط بازیکنان در قسمت چت بازی نوشته می‌شود. بسیاری از این اصطلاحات به دلیل سرعت بازی و عدم توانایی چت در مواقع حساس، به صورت خلاصه نوشته می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود که یک کاربر ایرانی برای درک اصطلاحات بازی های ویدیویی، نیاز به سرچ در اینترنت و معنی کردن آن‌ها داشته باشد. در این مقاله قصد داریم اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی را مرور کرده و به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای داشته باشیم.

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی

 

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی به زبان ساده

 

رده بندی ESRB

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی
اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی

 

در ابتدا به سراغ رده بندی‌های ESRB می‌رویم. رده بندی‌هایی که مشخص می‌کند محتوای یک بازی حاوی چه صحنه‌ها و مسائلی بوده و چه کاربرانی می‌توانند از محتوای مورد نظر استفاده کنند.

به طور کلی، طبقه بندی‌های ESRB به ۷ دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

 

EC : مخفف Early Childhood.این مدل از محتوا برای کودکان خردسال مناسب است.

E: مخفف Everyone.محتوای مذکور برای تمامی سنین مناسب است

E10+ : مخفف Everyone +10. این علامت به این معنی است که محتوا، برای افراد بالای ۱۰ سال مناسب است.

T : مخفف Teen. این علامت به این معنی است که محتوا برای افراد نوجوان بالای ۱۳ سال طراحی شده است.

M: مخفف Mature. این علامت به این معنی است که محتوای مذکور برای افراد بالغ طراحی شده است و افراد بالای ۱۷ سال، بازار مخاطب‌های آن هستند.

AO: مخفف Adults Only. این علامت به این معنی است که محتوای مورد نظر، تنها برای افراد بزرگسال بالای ۱۸ سال مناسب است.

RP: مخفف Rating Pending. این علامت به این معنی است که محتوای مذکور هنوز به طور کامل بررسی نشده است و به همین خاطر، رده بندی خاصی به آن تعلق نگرفته است.

 

ژانر های مختلف

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی
rainbow six siege

از آن‌جایی که بازی‌ها همانند فیلم و موسیقی از سبک‌های مختلفی تشکیل شده‌اند، در ادامه به مهم‌ترین اسامی آن‌ها خواهیم پرداخت. اصولا این اسامی به صورت مخفف نوشته می‌شوند و همین موضوع کار را برای شناختن آن‌ها سخت‌تر می‌کند.

 

۳PS / TPS / OTS:

هر سه کلمه اشاره شده، همگی به بازی‌های سوم شخص تیر اندازی اشاره دارند. OTS نیز مخفف کلمه Over The Shoulder بوده و به دوربین روی شانه کاراکتر در بازی‌های سوم شخص اشاره دارد.

۴X

کلمه ۴X از مخفف چهار کلمه eXplor، eXpand، eXploit و eXterminate ساخته شده است. این اسم به بازی‌هایی اشاره دارد که کاربر از یک منطقه امن ساده کار خود را شروع کرده و در نهایت برنده بازی می‌شود. سری بازی‌های Civilization مثال بسیار خوبی از این سبک از بازی‌ها هستند.

CCG

این کلمه مخفف Collectible Card Game بوده و به بازی‌های کارتی اشاره دارد. بازی‌هایی مانند بازی Hearthstone و Gwent که در حال حاضر بین کاربران موبایلی محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند.

FPS

این کلمه مخفف First Person Shooter بوده و به بازی‌های اول شخص تیراندازی اشاره دارد. بازی‌های معروفی مانند بازی Battlefield، Call of Duty و… از این دسته از بازی‌ها هستند. شاید بتوان این سبک را معروفترین و مهم‌ترین سبک بازی‌های ویدیویی نامید.

MMO

این کلمه مخفف Massively Multiplayer Online است. به طور کلی، نمی‌توان از آن به عنوان یک سبک یاد کرد؛ بلکه یک بازی MMO، عنوانی است که در هر سرور آن، تعداد زیادی بازیکن حضور داشته باشند. در حقیقت بسیاری از بازی‌های مختلف و سبک‌های مختلف، می‌توانند به صورت همزمان یک عنوان MMO نیز باشند.

MOBA

این کلمه مخفف Multiplayer Online Battle Arena بوده و به سبک خاصی از بازی های استراتژی اشاره دارد. در این سبک از بازی‌ها، هدف نهایی مراقبت از ساختمان اصلی خود در برابر حملات دشمن و از بین بردن ساختمان اصلی آنهاست. عناوینی مانند بازی Dota 2، Heroes Of the Storm و League of Legends معروف ترین بازی‌های این سبک هستند. بسیاری از بازی‌های این سبک دارای مسابقات بین‌المللی خود با پول‌های هنگفت هستند. برای مثال بازی دوتا ۲ به صورت میانگین سالانه ۶۰ میلیون دلار را در طی مسابقات مختلف به تیم‌های برنده اهدا می‌کند.

RPG

این کلمه مخفف Role Playing Game بوده و به بازی‌های نقش آفرینی اشاره دارد. بازی‌های نقش آفرینی، عناوینی هستند که داستان و روند پیشرفت بازیکن در بازی، بر اساس انتخاب‌های وی تعیین می‌شود. عناوینی مانند Witcher 3، Fallout 4، Skyrim و …، در این دسته از بازی‌ها قرار می‌گیرند.

RTS

این کلمه مخفف Real Time Strategy بوده و به بازی‌های استراتژیکی اشاره دارد که کاربر باید همه چیز را به صورت زنده و بدون وقفه مدیریت کند. برای مثال، بازی Command And Conquer از این دسته از بازی‌ها محسوب می‌شود.

SIM

این کلمه مخفف Simulation بوده و به بازی‌های شبیه ساز اشاره دارد. برای مثال، شبیه ساز خلبانی یا شبیه ساز رانندگی کامیون (بازی‌های Flight Simulation و Truck Simulation)

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی
اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی

 

اصطلاحات درون بازی

 

حال که بازی مورد نظر خود را از بین سبک‌های اشاره شده در قسمت قبلی انتخاب کردید، به سراغ اصطلاحات درون بازی می‌رویم. این اصطلاحات بیشتر در بازی‌های چند نفره کاربرد دارند.

AoE : این کلمه مخفف Area of Effect به معنای محل تحت تاثیر است. بسیاری از قابلیت‌های کاراکتر شما یک منطقه خاص را هدف قرار می‌دهد که به آن AoE می‌گویند.

Aggro : این کلمه مخفف Aggravated بوده و به این موضوع اشاره دارد که دشمن، فرد مذکور را هدف قرار داده است و به هیچ‌کدام از کاراکترهای هم تیمی حمله نمی‌کند.

Boss : به دشمنان سخت‌جان شما در بازی گفته می‌شود. در حقیقت معادل فارسی این کلمه همان غول مرحله آخر است!

Bot : یک برنامه کامپیوتری که می‌تواند کارهای روتین انسان را انجام دهد. بسیاری از افراد برای جمع آوری منابع به صورت خودکار، از بات استفاده می‌کنند. استفاده از بات در بسیاری از بازی‌ها ممنوع بوده و موجب بسته شدن حساب کاربری می‌شود.

CD : مخفف کلمه Cooldown بوده و به معنی زمان مورد نیاز برای شارژ شدن یک قابلیت است.

Camping: به کمین کردن برای شکار یک دشمن، Camping می‌گویند! اصولا این موضوع در بازی‌های Shooter اهمیت زیادی دارد، چرا که کاربران می‌توانند بدون این که دشمن آن‌ها را ببیند، به وی حمله کنند.

CB/OB: این دو کلمه به مفهوم Closed Beta و Open Beta اشاره دارند. شرکت‌های بازیسازی پیش از عرضه نسخه نهایی بازی‌های خود، اقدام به تست آن‌ها توسط کاربران می‌کنند که به آن فاز Beta گفته می‌شود. حال بعضی از این تست‌ها در دسترس افراد خاصی قرار می‌گیرد که به آن Closed Beta می‌گویند. در صورتی که دسترسی به ورژن تست بازی در اختیار عموم مردم قرار گرفته باشد، به آن Open Beta می‌گویند.

Caster: به کاراکترهایی که برای ضربه زدن به دشمن از جادو استفاده می‌کنند، Caster می‌گویند.

DC: مخفف کلمه Disconnect بوده و به معنای قطع شدن اتصال اینترنت است.

DMG : مخفف کلمه Damage بوده و به معنای وارد کردن ضربه به دشمن است.

DPS: مخفف کلمه Damage Per Second بوده و به معنای ضربه وارد شده در ثانیه است. همچنین به کاراکتر‌هایی که میزان ضربه بسیار زیادی را در زمان کم به دشمن وارد می‌کنند، DPS گفته می‌شود

Buff: یک قابلیت مثبت که می‌توانید با آن هم‌تیمی‌ها را تقویت کنید. در حقیقت هر قابلیتی که به کار هم پیمانان بیاید، Buff نام دارد.

Debuff: این کلمه در نقطه مقابل Buff قرار می‌گیرد و به معنای از بین بردن یک اثز مثبت از روی تیم دشمن یا هم‌تیمی هاست.

Drop: به آیتم‌هایی که از موجودات کشته شده بدست می‌آورید، Drop می‌گویند. همچنین کلمه Loot نیز در این زمینه کاربرد دارد.

Farming: به کشتن موجودات مختلف برای بدست آوردن منابع، Farming می‌گویند. اصولا پروسه فارم کردن همیشه یک پروسه تکراری است، چرا که هدف نهایی بدست آوردن منابع است.

FPS: به میزان فریم‌ریت تولیدی توسط کارت گرافیک شما، Frame Per Second یا FPS گفته می‌شود. این اصطلاح مربوط به قدرت کارت گرافیک در اجرای بازی‌ها بوده و ارتباطی با خود بازی ندارد.

Latency : این کلمه معیاری برای سنجش کیفیت اینترنت بوده و ارتباطی به مفاهیم بازی ندارد. این کلمه به میزان تاخیر اینترنت برای ارسال و دریافت اطلاعات از سرور اشاره دارد.

Loot: به غارت کردن جنازه‌های کشته شده توسط شما، لوت کردن می‌گویند. کل این فرآیند به معنی به دست آوردن منابع جدید از روی جنازه دشمنانتان است.

NPC: مخفف کلمه Non-Player Character بوده و به کاراکترهایی در بازی الطاق می‌شود که توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند.

PvE: مخفف Player vs Environment است که به نبرد‌های میان بازیکن و نیروهای تحت کنترل کامپیوتر گفته می‌شود.

PvP: مخفف کلمه Player vs Player بوده و به نبرد میان بازیکنان گفته می‌شود.

Tank : به کاراکتر‌هایی که می‌توانند میزان ضربه بسیار زیادی را تحمل کنند، تانک می‌گویند. این اصطلاح برای تمامی بازی‌های نقش آفرینی استفاده می‌شود.

MMORPG: مخفف کلمه Massively Multiplayer Online Role Playing Game بوده و به معنای بازی‌های نقش آفرینی آنلاین شبیه به بازی World of Warcraft است.

Nuke: به قابلیت‌هایی که می‌توانند در یک ثانیه مقدار بسیار زیادی ضربه را به دشمن وارد کنند، Nuke گفته می‌شود. همچنین به کاراکترهایی که دارای این قابلیت‌ هستند، Nuker گفته می‌شود.

Party : به گروه کوچکی از افراد هم‌تیمی می‌گویند که بازی را به صورت دسته جمعی تجربه می‌کنند.

EXP/XP : به میزان تجربه کاراکتر کاربر در یک بازی، XP گفته می‌شوند. طبیعی است که هرچقدر این مقدار بالاتر باشد، کاراکتر مذکور قوی‌تر خواهد بود.

FOV: این کلمه مخفف Field of View بوده و به زاویه دوربین و دید کاربر در یک بازی اشاره دارد. با افزایش این قابلیت در منوی تنظیمات بازی، می‌توانید قاب بزرگتری را در یک صفحه مشاهده کنید. البته این موضوع به این معنی است که کار پردازشی دستگاه شما برای نشان دادن یک مساحت بزرگتر، سخت‌تر خواهد بود.

Grind : به تکرار کاری برای دست‌یابی به مهارت یا قابلیت خاص، Grind می‌گویند.

Hp: این کلمه مخفف Hitpoint بوده و به میزان سلامت یک کاراکتر اشاره دارد. در صورتی که عدد HP به صفر برسد، کاراکتر مذکور از بین خواهد رفت.

HUD/UI: این دو کلمه مخفف Heads up Display و User Interface هستند. هر دوی این دو کلمه نیز به مجموعه آیکون‌های موجود در صفحه یک بازی(مانند نقشه کوچک، راهنما و …) اشاره دارند. بسیاری از افراد برای دریافت تجربه‌ای سینمایی از بازی خود، تمامی این منو ها را خاموش می‌کنند.

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی
اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی

اصطلاحات چت در بازی

بسیاری از بازی‌های آنلاین بر اساس ارتباط کاربران با یکدیگر و کار تیمی ساخته شده‌اند. همین موضوع اهمیت دانستن اصطلاحات چت در بازی‌های مختلف را بالا می‌برد. در ادامه به چند اصطلاح مهم چت در بازی‌های آنلاین اشاره خواهیم داشت.

HF: مخفف جمله Have Fun بوده و برای احترام به طرف مقابل در اول مسابقه گفته می‌شود.

GG: مخفف کلمه Good Game بوده و به نشانه احترام به حریف، در پایان هر دست از بازی گفته می‌شود.

DnD: مخفف کلمه Do Not Disturb بوده و به معنای (مزاحم نشوید) است!

IDC: مخفف کلمه i Don’I Care به معنای اهمیت ندادن است.

IDK: مخفف کلمه I Don’I Know به معنای ندانستن است.

IRL : مخفف کلمه In Real Life و به معنای هر چیزی در درون دنیای واقعی است.

EZ: مخفف کلمه Easy بوده و برای تحقیر تیم بازنده حریف به کار می‌رود.

Feeder/Feeding/Fed: این موضوع به کاربری اشاره دارد که به صورت مداوم در حال مردن بوده و هیچ‌گونه کار تیمی خاصی انجام نمی‌دهد. همچنین کاراکتر‌های تیم دشمن که از این شرایط این Feeder استفاده کرده و خود را قدرتمند کرده‌اند، به اصطلاح Fed شده‌اند.

FF: این کلمه در بازی‌های مختلف می‌تواند معنی‌های مختلفی داشته باشد. اولین مخفف آن، Forefit بوده که به معنای تسلیم شدن در برابر قدرت تیم مقابل است. مخفف دوم Friendly Fire بوده که به معنای تیر زدن به هم‌تیمی هاست.

Griefer : به فردی که در حال اذیت کردن و توهین کردن به دیگر بازیکنان باشد، Griefer می‌گویند.

Hacks / Hackz / Hax : هر سه کلمه مذکور به یک موضوع اشاره دارند ، این که فرد مورد نظر در حال استفاده از ابزارهای تقلب است.

LFG/LFM/LFP : این کلمه ها مخفف Looking For Group، Looking for Party و Looking for More هستند و این موضوع را القا می‌کنند که شما نیاز به پیدا کردن یک گروه از هم‌تیمی های جدید دارید.

Noob/N00b/Newb: هر سه کلمه مذکور به کاربری اشاره دارند که با اصول بازی آشنا نبوده و به اصطلاح، مبتدی است.

Op/IMBA : این دو کلمه مخفف Overpowered و Imbalance بوده و به کاراکتر‌هایی اشاره دارد که دارای قدرتی خارج از عرف هستند. در طی بروزرسانی‌های مختلف، امکان دارد که توسعه دهندگان قابلیت یک کاراکتر را آن‌قدر تغییر دهند که هیچ تیمی نتواند در برابر آن مقاومت کند. به این مدل از کاراکتر‌ها، OP می‌گویند.

Salty : به افرادی که با کوچک‌ترین مشکل شروع به فحاشی و توهین کردن به دیگر بازیکنان می‌کنند، Salty می‌گویند.

 

اصطلاحات متفرقه

در این بخش به بررسی دیگر اصطلاحات کمتر رایج در بازی‌های ویدویی خواهیم پرداخت

Triple A (AAA) :به بازی‌هایی گفته می‌شود که با بودجه هنگفتی ساخته می‌شوند و جزئیات گرافیکی و گیم‌پلی آن‌ها در بهترین حالت ممکن قرار دارد. همچنین شرکت‌های سازنده این بازی‌ها انتشار فروش میلیون دلاری را از این عناوین دارند. تمامی بازی‌های بزرگ دنیا مانند GTA، Battlefield، Call of Duty و … از این دسته از بازی‌ها محسوب می‌شوند.

Bug : به ایرادات موجود در بازی‌های مختلف، باگ گفته می‌شود. بسیاری از ایرادات با بروزسانی‌های پس از عرضه، برطرف می‌شوند.

DLC: مخفف کلمه Downloadable Content بوده و به محتوای الحاقی پس از عرضه یک بازی اشاره دارد. به طور کلی، اکثر DLC های بازی‌های مختلف با پرداخت هزینه‌ای اضافه در دسترس کاربر قرار می‌گیرند.

DRM: این کلمه مخفف Digital Rights Management بوده و به نرم‌افزارهایی اشاره دارد که جلوی کرک و هک شدن بازی را می‌گیرد.

Easter Egg: به رازهایی که توسط توسعه دهندگان در دنیای بازی‌ها پنهان شده‌اند، Easter Egg می‌گویند. بسیاری از این قابلیت‌ها تاثیری در خود بازی نداشته و صرفا مفهومی بامزه در پشت آن‌ها پنهان شده است.

F2P: مخفف کلمه Free To Play بوده و به بازی های رایگان اشاره دارد.

LAN: مخفف کلمه Local Area Network بوده و به بازی‌هایی اشاره دارد که می‌توان آن‌ها را با استفاده از یک سیستم شبکه خانگی به صورت چند نفره تجربه کرد.

P2P : بازی‌هایی که برای تجربه آن‌ها مجبور به پرداخت هزینه باشید، عناوین Pay To Play نام دارند. همچنین خرید‌های درون برنامه‌ای نیز جزو این موضوع محسوب می‌شوند.

P2W: این کلمه مخفف Pay To Win بوده و به بازی‌هایی اشاره دارد که کاربر برای برنده شدن، مجبور به هزینه کردن برای بازی است. این مدل از بازی‌ها همیشه بسیار زود از صحنه رقابت حذف می‌شوند.

 

نظر شما درباره این مقاله چیست ؟ اصطلاح خاصی مد نظرتان است که از دید ما جا مانده باشد ؟

Telegram
Telegram
Instagram
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *