معماری
خانه / اخبار / اخبار گوناگون / استفن هاوکینگ هشدار داد: انسان‌ها تنها ۱۰۰۰ سال دیگر بر روی زمین فرصت دارند!

استفن هاوکینگ هشدار داد: انسان‌ها تنها ۱۰۰۰ سال دیگر بر روی زمین فرصت دارند!

استفن هاوکینگ فیزیکدان بزرگی است که صحبت‌ها و کتاب‌های وی در تمامی انجمن‌های علمی بزرگ دنیا دست به دست می‌چرخد. جالب است بدانید استفن هاوکینگ چندان به آینده حضور زمینی‌ها بر روی کره زمین امیدوار نیست و در جدیدترین صحبت‌های خود هشدار داد که انسان‌ها تنها ۱۰۰۰ سال دیگر بر روی زمین فرصت دارند!

استفن هاوکینگ از آن دسته افرادی است که حرفش در جوامع علمی خریدار دارد و تاکنون نظریه‌های معتبر زیادی را در زمینه وجود زمین و آینده آن مطرح کرده است. اکنون نیز در آخرین صحبت‌های خود در دانشگاه آکسفورد مدعی شد انسان‌ها آنقدر که فکر می‌کنند هم بر روی کره زمین دوام نخواهند آورد و باید برای نوادگان خود به دنبال سیاره دیگری برای سکونت باشند.

بر اساس گزارشی که از جانب دِیلی مِیل (Daily Mail)، منتشر شده است، استفن هاوکینگ بعید می‌‌داند انسان‌های‌ هزار سال آینده مجالی برای سکونت بر روی این کره خاکی داشته باشند. استیون هاوکینگ یکی از برجسته‌ترین مغزهای عصر حاضر است، وی پیش از این نیز در هر فرصتی از فانی بودن کره زمین سخن به میان آورده است.

جالب است بدانید حدود ۶ سال پیش هم، استفن هاوکینگ در مصاحبه‌ای با مجله علمی معتبر بیگ تینک (Big Think)، مدعی شد که تخمین اینکه تا صد سال آینده اتفاقی برای کره زمین نیافتد بسیار سخت است، چه برسد به تخمین ۱۰۰۰ یا یک میلیون سال آینده کره زمین، با این حساب نسل بشر نباید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارد و تنها به سکونت بر روی کره زمین فکر کند. به این ترتیب باید امید داشت تا زمانی که کره زمین هنوز جای مناسبی برای سکونت است، بشر بتواند سیاره‌ دیگری را برای سکونت پیدا کند.

استفن هاوکینگ در پروژه‌ای با هدف سکونت انسان در سیاره‌های دیگر مشارکت دارد، ایلان ماسک، میلیاردر معروف، هم پروژ‌ه‌ای‌ را برای راهی شدن به مریخ در دستور کار خود دارد. با این حساب چه بسا در طول عمر کوتاهی که داریم شاهد پیشرفت‌هایی برای سکونت انسان در سایر سیاره‌ها باشیم.

استفن هاوکینگ
استفن هاوکینگ

بیو گرافی استفن هاوکینگ

استیون ویلیام هاوکینگ (به انگلیسی: Stephen William Hawking) (زادهٔ ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲) فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج است که کارهای علمی‌اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش، او را به یک چهرهٔ محبوب تبدیل کرده‌است. در حال حاضر، او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر و عضو ثابت جامعهٔ اسقفان دانشمند است. او در سال ۲۰۰۹ موفق به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا شد. هاوکینگ به مدت سی سال یعنی از سال ۱۹۷۹ تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده‌است. وی به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینهٔ سیاه‌چاله، شناخته شده‌است. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند، باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید، جنجال زیادی به پا کرد. این کتاب تنها پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد. هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می‌تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. حتی قادر نیست دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن گفتن را نیز ندارد. وی با وجود توانایی‌های بسیار در زمینهٔ کیهان‌شناسی، تاکنون جایزه نوبل را کسب نکرده‌است.

منبع:engadget.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *