معماری
خانه / پلی استیشن 5 / آیا قیمت پلی‌ استیشن ۵ ارزان خواهد بود؟

آیا قیمت پلی‌ استیشن ۵ ارزان خواهد بود؟

کنسول پلی‌استیشن ۵ در راه است، و همان‌طور که اعلام شده است قرار است در تعطیلات سال نو ۲۰۲۰ عرضه شود. با انتشار این اخبار فضای مجازی و تحلیل‌گران دنیای بازی‌های ویدیویی نظریه‌ها و شایعات زیادی را در رابطه با امکانات، عناوین انحصاری و البته قیمت این کنسول به میان محافل آورده‌اند. قطعا امکانات و سخت افزار این کنسول بر قیمت آن تاثیرگذار است اما شاید یک عامل بزرگ در تعیین قیمت پلی‌ استیشن ۵ سیاستی خواهد بود که مایکروسافت بر قیمت‌گذاری کنسول خود یعنی ایکس باکس اسکارلت لحاظ خواهد کرد.
قیمت پلی‌ استیشن 5

اهمیت این موضوع جایی مشخص می‌شود که ما نگاهی به جنگ تبلیغاتی این دو شرکت در نسل گذشته بیاندازیم، در ابتدا مایکروسافت با اعلام قیمت غیرمنطقی ۵۰۰ دلار برای کنسول خود بازار را به نوعی برای موفقیت رقیب خود یعنی پلی‌استیشن ۴ که با قیمت ۴۰۰ دلار عرضه می‌شد آماده کرد، این اتفاقی است که مایکروسافت به شدت از آن در رقابت‌های تبلیغاتی نسل آینده کنسول‌های خود پرهیز خواهد کرد.

در اولین قدم از تحلیل سخت افزاری کنسول پلی‌استیشن ۵ به سراغ پردازنده آن می‌رویم که با یک جهش بزرگ، بسیار قدرتمندتر از نسل قبلی خواهد بود، به صورتی که فرکانس پردازنده این کنسول قدرتی ۳٫۶GHz خواهد داشت، این عدد به‌گونه‌ای تحسین برانگیز است که کنسول پلی‌استیشن ۴ تنها فرکانسی در حدود ۲٫۱۳GHz در اختیار داشت. اگر شایعات در مورد تعداد هسته‌های این پردازنده صحیح باشد ما شاهد تعداد هسته‌های مشابه این کنسول با پلی‌استیشن ۴ پرو هستیم، اما به لطف معماری ۱۶ تردی این پردازنده جدید، پلی‌استیشن ۵ قادر خواهد بود چندین کار را همزمان مدیریت و اجرا کند و همانند نسل‌های گذشته با کندی و یا مشکلات دیگر رو به رو نشود.

قیمت پلی‌ استیشن 5

قطعا این کنسول از قدرت بالایی برخوردار است، که البته باید به این صورت باشد، این کنسول قرار است ۷ سال بعد از انتشار اولین سری از کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شود، پس قدرت زیاد لازمه چنین کنسولی است که طبق رسومات قرار است ۷ سال سنگین‌ترین و جاه‌طلبانه‌ترین عناوین بازی روی آن اجرا شود. هم‌چنین اخباری از پشتیبانی این کنسول از فرمت تصویری ۸K شنیده می‌شود، خبری که بسیاری از مخاطبان را نگران افزایش بیهوده قیمت این کنسول برای قابلیتی که هنوز به‌صورت کامل در جامعه پذیرفته نشده است، کرده است، باید ذکر کرد که این موضوع تاثیری در قیمت گذاری‌ها نخواهد داشت، زیرا این تکنولوژی هنوز در بسیاری از مناطق جهان همه‌گیر نشده است و حتی بسیاری از مردم تلوزیون‌هایی با فرمت ۴K نیز در اختیار ندارند، پس با این خبر باید به دید یک شایعه نگاه شود.

در هر حال، ویژگی‌ها و امکانات منحصر به‌فرد کنسول‌های نسل جدید به‌نظر بزرگ‌ترین شاخص در تعیین قیمت این دستگاه‌های مجلل هستند. به‌گونه‌ای که هر ویژگی خاصی مانند پشتیبانی از بازی‌های نسل گذشته می‌تواند قیمت یک کنسول را به‌صورت گسترده‌ای تحت تاثیر قرار دهد، مثال این اتفاق را در سال ۲۰۰۶ و با عرضه کنسول پلی‌استیشن ۳ مشاهده کردیم که دستگاه‌هایی که قابلیت پشتیبانی از این ویژگی را داشتند به مراتب از کنسول‌هایی که این قابلیت را نداشتند گران‌تر بودند، و در آخر سونی برای هرچه بیشتر به‌صرفه کردن تولید کنسول پلی‌استیشن ۳ این قابلیت را به‌کل از این دستگاه حذف کرد.

 قیمت پلی‌ استیشن 5

طبق شایعات کنسول پلی‌استیشن ۵ قرار است یک دوربین داخلی داشته باشد و همچنین برای این کنسول یک کنترلر جدید طراحی شده است، تمامی این قابلیت‌ها می‌تواند بر قیمت تمام شده این کنسول اثرگذار باشند، و این تصمیمات می‌تواند دست مایکروسافت را برای عرضه یک کنسول با سخت‌افزاری مشابه ولی قابلیت‌هایی کمتر که نتیجه آن یک کنسول به‌صرفه‌تر است بازتر کند.

کنسول پلی‌استیشن ۴ در سال ۲۰۱۳ با قیمت پایه ۳۹۹ دلار به بازار عرضه شد، اگر بخواهیم منطقی به این قضیه نگاه کنیم با توجه به نرخ رشد تورم از آن سال که عدد ۰٫۲۵ درصد بود، باید انتظار عرضه این کنسول با رشد قیمت تنها یک دلار نسبت به نسل گذشته را داشته باشیم. با توجه به نحوه قیمت گذاری شرکت‌ها بر محصولاتشان برای عرضه به‌دست مشتری باید این انتظار را داشته باشیم که کنسول پلی‌استیشن ۵ نیز قیمتی مشابه با نسل گذشته یعنی ۳۹۹ دلار داشته باشد.

قیمت پلی‌ استیشن 5

البته باید درنظر داشته باشیم شرکت سونی در هفته منتهی به رسمیت بخشیدن به کنسول پلی‌استیشن ۵ تعدادی از کارکنان خود را در بخش بازی‌های ویدیویی این شرکت تعدیل کرد، اقدامی که شاید از جهات مختلفی می‌توان به آن نگاه کرد، اما اگر بخواهیم به آن به نگاه مشکلات مالی در این شرکت نگاه کنیم پس این اوضاع می‌تواند روی قیمت گذاری این شرکت بر کنسول پلی‌استیشن ۵ نقش تاثیرگذاری را ایفا کند.

 

این حقیقت که استودیوهای انحصاری سونی در سالیان گذشته رشد چشم‌گیری داشته‌اند انکار ناپذیر است، این استودیوها منابع مالی گسترده‌تری را می‌خواهند و مدیریت و حفظ حق انتشار عناوین این استودیوها پول سنگینی را بر دوش سونی گذاشته است که اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم، بالا بردن قیمت کنسول پلی‌استیشن ۵ برای جبران بخشی از این بدهی‌ها دور از ذهن نیست.

 
قیمت پلی‌ استیشن 5

در حالی مایکروسافت از اشتباهات خود درس گرفته و قیمت‌های پایه خود را نسبت به نسل قبلی کاهش خواهد داد، احتمال این موضوع وجود دارد که سونی راه متفاوتی را پیش بگیرد.

با تمامی این تفاسیر منطقی است که قیمت تمام شده و حداقلی یک دستگاه پلی‌استیشن ۵ معادل ۳۹۹ دلار باشد، اما تفاوت این قیمت گذاری با نسل گذشته در این است که سونی قصد دارد بلافاصله با معرفی یک مدل پرقدرت‌تر و احتمالا با امکانات ویژه و بیشتر همانند همان اقدامی که در نسل گذشته شاهد بودیم، پلی‌استیشن ۵ پرو را با قیمتی در حدود ۴۹۹ دلار به بازار عرضه کند. البته تمامی این‌ قیمت‌ها یک نظریه به‌شمار می‌آیند.

قیمت پلی‌ استیشن 5
Telegram
 قیمت پلی‌ استیشن 5
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *